14 Temmuz 2024
Yaşam

Nafile Namazı Nasıl Kılınır?

Nafile namazı nasıl kılınır, İslamiyette 5 vakit kılınan namazların dışında bir de Tatavvu denilen nafile namazlar vardır. Farz namazlar dışında kılınan bu namazların manası nedir, nafile namazı nedir, neden kılınır bir bakalım. Nafile namazlar müstehab ve mendub olarak addedilir. Yani, Allah’ın yapıldığında hoşnut olduğu, sevilen, hoşnut olunan, teşvik edilen işler ve eylemlerdendir. Bu namazlar kulun kendini Allah’a da daha yakın hissetmesine sebep olur. Her nafile namazın kendine has faziletleri ve sevapları vardır.

Günün her anına denk gelen bir nafile namazı vardır. Hz. Muhammed, her gün nafile olarak ve Allah rızası için on iki rekat namaz kılan bir Müslümana Allah’ın cennette bir köşk yapac ağından söz eder. Nafile namazların, kıyamet gününün dehşetinde hesap verirken kulun imdadına yetişeceği de yine Resûlullah -sallallâhu aleyhi ve selem tarafından haber verilmiştir.

Farz namazları ekseriyetle cemaatle kılmaya özen gösteren Hz. Muhammed, nafile namazlarını daha çok evinde tek başına kılmayı tercih ederdi ve derdi ki: Ey İnsanlar! Evinizde namaz kılınız. Zira farz namaz dışındaki namazların en makbûlü, insanın evinde kıldığı namazdır.” (Buhârî, Ezân 81; Müslim, Müsâfirîn 213)

Farz namazlar her Müslüman için yerine getirilmesi zaruri ibadetlerdir. Bu sebeple açıktan kılınması, diğer insanları da ibadete yönlendiren teşvik edici bir durumdur.

Nafile namazlar ise insanların iradesine bırakılmış ibadetlerdir. Evler namazla daha bereketlenir ve şereflenir. Farz namazlar çoğunlukla cemaatle kılındığı için, nafile namazlar sayesinde evlerin de namaz kılınan yerler olması sağlanmış olur.

Peki nafile namazlar nelerdir, kaç tane nafile namaz vardır sorusunun yanıtını da verelim.

Nafile Namazı Nasıl Kılınır?Farz namazlar haricindeki nafile namazlar: Teheccüd namazı, İşrak namazı, Evvabin namazı, Tesbih namazı, İstihare namazı, Hacet namazı, Zelzele namazı, Kuşluk (Duha) namazı, Şükür namazı ve Tevbe namazıdır.

Nafile namazı nasıl kılınır sorusunun yanıtı ise, özellikle farz namazı kılan ve bilen kişiler için oldukça basittir. Nafile namazlar çoğunlukla 2,4,6 rekat şeklinde kılınır. 2 rekatlık normal vakit namazını bilmek nafile namazı kılabilmek içn yeterlidir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video