25 Temmuz 2024
Yaşam

Seferi Namazı Nasıl Kılınır?

Seferi namazı nasıl kılınır, İslamiyet’te ibadetler belirli vakitlerde yapılır ve bazı durumlarda bu ibadetlerde aksama görülebilir. Bu hallerden birisi de yolculuktur. Yolculuk, yani sefer hallerinde ibadetlerin yerine getirilebilmesi için bazı kolaylıklar sağlanmıştır. Bu ruhsatlardan birisi orucun yolculuk anında tutulmayıp daha sonraya bırakılması, yani kaza edilmesidir. Ayrıca seferi, yani seferde olan bir kişinin, dört rekatlı farz namazını ikişer rekat olarak kılmasına da müsaade edilmiştir. Buna seferi namazı denilir. Seferi namazında sünnetlerin tamamını kılmak gerekir ama eğer tehlike veya farklı bir durum varsa sünnetler de terk edilebilir.

Nisa Suresi 101. ayette bu konu üzerine aydınlatıcı bir meal vardır. Nisa suresi der ki;

“Yeryüzünde sefere çıktığınız zaman, eğer kafirlerin size kötülük etmesinden (fitne) korkarsanız, namazları kısaltmanızda bir sakınca yoktur” 

Seferi namazı nasıl kılınıyor ana hatlarıyla bir bakalım. Seferi durumda iken misafir olmayan kişi, misafir olan imama uyduğunda imam dört rekatlık namazın iki rekatını kıldırdıktan sonra önce sağına sonra soluna selam verir ve “Ben misafirim, mukim olanlar yani misafir olmayanlar namazı tamamlasın der. Misafir olmayanlar imam ikinci selamı verdikten sonra “Allâh-ü Ekber” diyerek kalkar ve imamın ardında saf dururmuş gibi ayakta, yani kıyamda, dua okumadan yani kıraat etmeden Fatiha suresi okunacak zaman kadar bekler, rüku ve secdeleri yerine getirir. İkinci rekat için kalkar, yine Fatiha suresi okunacak süre kadar bekleyip rüku ve secdeleri yapar. Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur, selam verilir ve seferi namazı tamamlanmış olur.

Seferi Olmanın Şartları

Seferi namazı şartları nelerdir bir bakalım. Şafi ve Hanefi mezheplerine göre seferi olmanın şartları ayrıdır.

Şafi mezhebinde zaman değil mesafe önemli ve geçerlidir. Bu duruma göre 90 kilometrelik bir yolculuğa çıkan kişi seferi olarak kabul edilir. Dört rekatlık farz namazını tam kılması daha makbuldür ama iki rekat olarak kılması da caizdir.

Seferi Namazı Nasıl Kılınır? 1Hanefi mezhebine göre ise seferi sayılmanın iki ayrı kriteri vardır.
Buna göre 90 kilometrelik bir mesafeyi aşmış olanlar seferi sayılır ve namazı kısaltabilirler.
İkinci olarak ise zaman kriter olarak alınır. Buna göre de 3 gün yolculuk yapmak kişiyi seferi yapar. Böyle bir durumda namaz kısaltılabilir. Bu da seferi namazıdır.
Hanefi mezhebine göre seferi bir kişi dört rekatlı farz namazını iki rekat olarak kılar. Şafi mezhebine göre ise yolculukta dahi tam olarak yan dört rekat olarak kılmak daha iyidir.
Eğer gerçekten seferi sayılmıyorsak ve seferi olduğumuzu addederek namazı kısaltarak yani iki rekat olarak kılıyorsak namazımız bozulur.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video