19 Temmuz 2024
Sağlık

Sivilce İzleri Nasıl Oluşur, Nasıl Geçer, Sivilce İzlerine Doğal Çözümler

Sivilce, hiç kimsenin uğraşmak istemediği bir sıkıntı, bir cilt problemidir. Hem estetik ve kozmetik açıdan hem de cilt sağlığı açısından nahoş bir durum olan sivilce problemi sadece ergenlikte değil yetişkin yaşlarda da sıkıntı verebiliyor. Ergenlikte daha çok hormonal sebepler yüzünden çıkan sivilceler; yetişkin yaşlarda yanlış beslenme, stres, cilt temizliğini aksatma gibi problemler yüzünden kendini gösterebiliyor. Sivilce, görünümü itibariyle kişinin canını sıkan, moralini bozan ve hatta ileri seviyede kişinin özgüvenini dahi azaltabilen bir problem haline gelebiliyor. Sivilceler geçici olsa da, ciltte bıraktıkları izler kalıcı olabiliyor ki bu daha da büyük bir problem. Cildin pürüzsüzlüğünü ve dokusunu bozan bu sivilce izleri geçer mi yoksa ciltte bıraktıkları izler daimi midir hep merak edilir ve uzmanına bununla ilgili mütemadiyen soru sorulur.

Sivilce İzleri Nasıl Oluşur Nasıl Geçer Sivilce İzlerine Doğal Çözümler 1

Sivilce İzleri Nasıl Oluşur?

 • Sivilceler kırmızı noktalar halinde yahut da deri altında oluşan kistler şeklinde var olurlar. Sivilcelere yapılan bilinçsiz müdahaleler ciltte kalıcı izlere sebep olabilir. Toplumda çok yaygın bir davranış olan sivilceleri sıkma, patlatma gibi eylemler de ciltteki sivilce izlerinin sorumlusudur. Oysa sivilcelere zamanında ve bilinçli müdahale yapıldığında iz bırakmaları da önlenmiş olur.
 • Skar olarak da adlandırılan sivilce izleri bir nevi yara izine benzer. İltihaplı ve derinde seyreden sivilceler çoğu kez iz bırakır. Bu izler, deri kendini tamir ederken meydana gelir. Eğer sivilceler cilt yüzeyindeyse cilt kendini tamamen yenileyerek tamamen eski görünümüne kavuşur. Fakat alt deriyi etkileyen yara izleri büyük çoğunlukla kalıcıdır.
 • Sivilceler, cilt gözeneklerinin yağ, kir, sebum gibi kalıntılarla tıkanması sonucu oluşur ve bakteriyel sebeplerle iltihaplı hale gelir. Bu iltihap dolu şişlikler ciltte esnemelere ve yırtılmalara sebep olur. Eğer iltihap boyut olarak büyükse ve cilt yeterince esnek değilse yırtılma da büyük olacaktır. Bu büyük yırtılmalar da alt deriyi tahrip edeceğinden, sivilce izi oluşumuna zemin hazırlanmış olur. Alt deri zarar gördüğünde onu eski haline getirebilmek için vücut, lifli bir protein olan ve deri tarafından oluşturulan kolajen salgılar. Bu protein cilde güç ve esneklik verir. Onarım tamamlansa dahi cilt bazen eski pürüzsüz ve sıhhatli haline dönemeyebilir. Ciltte, geçen sivilcelerin ardından çukur bölgeler ve izler kalabilir.

Sivilce İzleri Nasıl Oluşur Nasıl Geçer Sivilce İzlerine Doğal Çözümler 2

Sivilce İzleri İçin Doğal Çözümler

Sivilce izlerini geçirmek için doğal yöntemlerden de faydalanabilirsiniz. Sivilce izleri için maske uygulamaları ile ve sabırlı bir yaklaşımla çok derine inmemiş izleri yok etmek mümkündür. Sivilce izleri için maskeler ayrıca gözeneklerin temizlenmesini ve yağ üretiminin dengelenmesini sağlar. Bu doğal maskelerle cildinize peeling de yapmış olursunuz. Doğal maskelerin aynı zamanda beyazlatıcı etkisi de vardır. Böylelikle cilt hem ölü hücrelerden hem de fazla yağdan arınmış olur.

 • Sivilce izleri için doğal çözümler denildiğinde akla gelen malzemelerden birisi yoğurttur.Yoğurtta bulunan laktik asidin cildi beyazlatma etkisi vardır. Yoğurt aynı zamanda sivilcelerin sebep olduğu tahrişi giderir ve kızarıklıkları azaltır. Bir miktar yoğurdu yüzünüze yayın ve 15 dakika kadar bekletin. Daha etkili bir maske istiyorsanız yoğurdun içine 5-6 damla limon suyu ve 1 tatlı kaşığı toz yulaf ezmesi ekleyebilirsiniz.
 • Bir başka malzeme portakaldır. Portakal, kolajen üretimini artırır ve sivilce sonrası leke ve yara oluşumlarını önler. Ciltteki sivilce izlerini gidermek ve cilt rengini açmak için portakal maskesi kullanabilirsiniz. 4-5 yemek kaşığı taze sıkılmış portakal suyunu yoğurtla karıştırın ve yüzünüze sürün. 15 dakika bekledikten sonra yıkayın.
 • Daha da beyazlatıcı bir maske isterseniz yine 4-5 yemek kaşığı portakal suyunu 1 tatlı kaşığı zerdeçal ile karıştırıp yüzünüze sürerek 20 dakika kadar bekletebilirsiniz. Süre dolduğunda maskeyi ılık suyla temizleyip uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.
 • Bir başka doğal çözüm de  limondur. Bir parça pamuğu üzerine birkaç damla limon sıkarak doğrudan sivilce izlerinin üzerine sürebilir, kuruduktan sonra durulayabilirsiniz. Ardından yine cildinize nemlendirici uygulayın. Cildiniz kuru yahut hassas ise limon kızarıklık yapabilir. Böyle bir durumda limon suyunu suyla seyrelterek kullanabilirsiniz.
 • Salatalığın da sivilceler yüzünden kızarmış ve tahriş olmuş cildi hem teskin etme hem de ağartma özelliği vardır. Salatalığın bu ağartma özelliğini gözaltı morlukları ve kararmış dirseklerde de kullanabilirsiniz. Salatalığı rendeleyerek yahut dilimleyerek uygulayabilirsiniz. Cildinizde yarım saat beklettiğinizi salatalığı soğuk suyla temizleyin ve dilerseniz bu uygulamayı her gün yapın.
 • Cildin pürüzsüz görünmesine destek sağlayan maddelerden birisi de sirkedir. Düzenli ve istikrarlı şekilde kullanılan sirke ile sivilce izlerinin görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanabilir. Sirkeyi bir parça pamuğun üzerine damlatın ve lekeli bölgelere sürün. Kuruduktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayıp nemlendirici uygulayabilirsiniz.
 • Ciltte ağartıcı etkisi olan yiyeceklerden birisi de çilektir. 1 adet hormonsuz çileği çatal yardımıyla ezin ve elde ettiğiniz çilek püresini sivilce lekelerinin üzerine sürerek 20 dakika kadar bekleyin. Soğuk suyla yüzünüzü yıkayarak temizleme işlemini yapın. Antioksidan açısından zengin olan çilek hem lekeleri hafifletir hem de cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.
 • Sivilce izleri İbrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınmış ve bazı doğal reçeteler tavsiye edilmiştir. Yoğurt ve karbonat karışımı maskesi, doğal maden suyu ve ev yapımı doğal elma sirkesi karışımı, lavanta çayı, bal maskesi gibi seçenekler de sivilce izlerini doğal yollardan tedaviye destek sağlayabiliyor.

Sivilce İzleri Nasıl Oluşur Nasıl Geçer Sivilce İzlerine Doğal Çözümler 4

Sivilce İzlerine İyi gelen Diğer Yöntemler

Sivilce izlerini gidermek için doğal çözümler dışında daha kesin ve hızlı çözümler arıyorsanız neler yapabileceğinize bir göz atalım.

 1. Profesyonel çözümlerden birisi kimyasal peeling denilen cildin en üst tabakasının soyulma işlemidir. “Mikrodermabrazyon” da denilen bu işlemin uzman bir kişi tarafından yapılması oldukça önemlidir.
 2. Sivilce izleri için krem de kullanabilirsiniz. Beyazlatıcı özelliği olan bu kremler, cilde kendi doğa rengini veren melanin miktarını azaltır ve uygulandığı cilt yüzeyinin renginin açılmasını sağlar. Bu tip kremler sivilce izlerini hafifletir hafifletmesine ama fazla miktarda kimyasal da içerirler. Hatta daha da kötüsü bazı beyazlatıcı kremler civa içerir ki, civa son derece toksik ve zararlı bir maddedir.
 3. Bu sebeple önce doğal çözümleri denemek, netice alınamazsa sivilce izleri için krem ya da kimyasal peeling gibi yöntemlere başvurulmalıdır.

Sivilce İzlerini Yok Etmek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Sivilce izlerini yok etmek için sindirim sistemini yormayacak, hafif, doğal ve besin değeri yüksek gıdaları tüketmeye özen göstermek gerekir.

 • Yağlı besinlerin sivilce oluşumunu tetiklediği yaygın bir söylem olsa da bu tam olarak ispatlanmış bir gerçek değildir. Ama yine de kızartma, baharat, çikolata, krema, cips, rafine şeker gibi yağlı ve katkı maddesi fazla olan yiyecek ve içeceklerden kaçınmalı; alkol gibi karaciğeri yoran maddelerden uzak durmalı; ızgara, haşlama, taze sebze meyve gibi daha sade ve yağsız besinler tercih edilmelidir.
 • Glisemik indeksi düşük gıdaları, yüksek olanlara tercih etmek, omega3 ve omega 6 açısından zengin olan besinlerin tüketimine ağırlık vermeli; soya yağı, zeytinyağı gibi sağlıklı ve doymuş yağlar tercih edilmelidir.
 • Süt ürünlerinin de çok yağlı ve kaymaklı olanları tercih edilmemeli; sütün ve yoğurdun kaymağı ayıklanarak tüketilmelidir.
 • Herhangi bir gıdayı tükettiğinizde aknelerinizi artığını fark ediyorsanız o gıdanın tüketimini bırakın.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video