18 Temmuz 2024
Genel

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

Sosyal fobi hastalığı bir anksiyete bozukluğudur. Burada Sosyal fobi nasıl yenilir sorusuna cevaplar bulacağız. Bu hastalığı taşıyan kimseler topluma çıktıkları zaman diğer insanların önünde rezil olma düşüncesi ve diğer insanların onu yargılayabileceği düşüncesi ile kendini toplumdan soyutlayarak sürekli bu kaygı içerisine yaşamaya başlayıp sosyalleşemezler.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

Sosyal fobi hastalığı en çok 13-20 yaş arası genç bireylerde görülür. Bu bireyler insanların yanında yemek yemek, bir şeyler içmek, yazı yazmak, yürümek, konuşmak ve kendini ifade etmek gibi durumlarda tedirgin olup bu tip durumlardan hep kaçınırlar.

Sosyal Fobi Hastalığının Zararları

Sosyal Fobi Hastalığı ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Toplumdan kendilerini soyutlayan ve aktifleşemeyen bireyler kendilerini geliştirmekte çok güçlük çekerler.

İş bulamaz ve bulsalar da kariyerlerinde gelişim sağlayamazlar. Sağlıklı arkadaşlık kuramaz ve genelde yalnız kalırlar. Okuyan bireyler derslerinde katılımda zorluk çekerler. Sürekli utanç duygusu yaşayan, hiçbir şey yapamayacağını düşünen, kendilerinin beceriksiz olduğunu ve aptal olduğunu düşünen bir birey olurlar ve tedavi olmazsa hastalık ilerleyerek daha ciddi psikolojik sorunlara yol açar.

Titreme, kalp çarpıntısı, şiddetli mide bulantısı, mide ve bağırsak ağrısı, utanma, vücutta kızarma belli başlı hastalığın semptomlarındandır.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir? 2

Sosyal Fobi Hastalığı Nasıl Yenilir?

Birçok psikolojik rahatsızlığın olduğu gibi bu hastalığında tedavisi mevcuttur.

Sosyal fobi hastalığı nasıl yenilir sorusuna cevap olarak; öncelikle bir psikolog tarafından muayene şarttır. Herkeste hastalık farklı semptomlar göstereceğinden psikoloğun sizi tanıması önemli rol oynar. Hastalığın boyutuna göre değişik tedavi yöntemleri uygulanacaktır.

Genelde ilaç ya da psikoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Bazılarında sadece psikoterapi yeterli olsa da genelde ilaç tedavisi ile birlikte kullanıldığında daha etkilidir. Çoğunlukla kaygı duyulan şeylerin daha çok üzerine gidildiğinde daha yüksek oranda iyileşme sağlandığı gözlemlenmiştir.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir? 3

Aile ve yakın arkadaş çevresinin desteği bu tedavi sürecinde büyük önem taşımaktadır. Sosyal fobi yenme zor görünse de uzman bir psikolog tarafından destek aldığınız sürece çözüme ulaşacaktır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video