23 Temmuz 2024
Genel

Sperm Sayısı Nasıl Artar?

Evlenen bir çiftin en büyük hayalidir çocuk sahibi olmak. Daha evlenmeden aile planlaması kurulur, kaç çocuklarının olmasını istedikleri belirlenir, ilk çocuk kız mı erkek mi olur, adı ne olacak, ne zaman olacak gibi tartışmalar çiftlerin geleceğini süsler. Ancak, her evlilikte her şey planlandığı gibi gitmemektedir.

Sperm Sayısı Nasıl Artar?

Maalesef ki bazı evliliklerde gerek anneden gerekse babadan kaynaklanan sorunlar ile çocuk sahibi olmak zor olmaktadır. Bu nokta da modern tıp bir nebze olsun fayda ağlasa da buna gerek kalmadan da bazen çözümler üretilebilmektedir. Babadan kaynaklanan sorunlardan biri de sperm yetersizliği ve hareketli spermlerin az olmasıdır. Bu sorunun çözümü için sperm sayısı nasıl artar sorusuna cevap arayalım.

Öncelikle sperm sayınızın yeterli olup olmadığını anlamak için sperm sayısı testi olarak bilinen sipermiogram testi yaptırarak, sorunun kaynağını öğrenmelisiniz.

Sperm hücrelerinin sayısını ve kalitesini öğrenmek için yaptıracağınız sperm tahlili için öncelikle 2 – 5 gün arasında cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Tahlil için spermler mastürbasyon ile laboratuvar da size verilen kaba alınmalıdır.

Spermleri alırken sabun, tükürük ve şampuan gibi kayganlaştırıcılar kullanılmadan spermler alınmalıdır. Eğer spermleri laboratuvar dışında alıp sonrasında laboratuvara götürmeyi tercih ederseniz en fazla 30 – 60 dakika içerisinde laboratuvara ulaşacak mesafede olmalısınız.

Sperm Sayısı Nasıl Artar? 2

Yapılan testler sonucunda eğer sperm sayınızda eksiklik görülürse aşağıdaki sperm sayısı arttırma önlemleri alarak sperm sayınızı artırmaya çalışabilirsiniz.  Öncelikle eşini ile ilişkiye girme düzeyinizi sıklaştırmalısınız. Bu sayede vücudunuzda bulunan kalitesiz spermlerin atılması ve yeni güçlü spermlerin oluşmasını sağlarsınız.

Bunun yanı sıra çinko tüketiminin arttırılması için istiridye ve deniz ürünleri tüketimini arttırmalısınız. Stresten mümkün olduğunca uzak durmalı, bu amaçla, yogo, spor, egzersiz yapmalısınız. Fazla kilolar da spermin kalitesini düşürmektedir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeli, fast food tarzı yiyeceklerden uzak durmalı, hareketli yaşam tercih edilmeli ve egzersiz ve spora önem vermelisiniz.

Testislerin çok sıcak veya soğuk ortamda olmamaları da dikkat etmeni gereken bir diğer husustur. Bunun yanında dar pantolon ve kotlar giyilmemeli, külot yerine daha rahat ettirici boxer şortlar tercih edilmelidir. Bitkisel yağlarla vücuda masaj yaparak kan akımını hızlandırabilirsiniz.

Sperm Sayısı Nasıl Artar? 3

Artan kan dolaşımı sağlıklı sperm oluşmasına fayda sağlayacaktır. Sigara içmek kısırlığın en önemli tetikleyicilerindendir. Sigara içen erkekler, sigara kullanmayanlara göre % 22 civarında daha az sperm üretmektedirler. Sigara, alkol ve esrar gibi maddelerden uzak durun. Mastürbasyondan uzak durun ve toksin içeren maddelere karşı dikkatli olun.

Spor yapmak vücut için her anlamda faydalıdır. Sperm sayısını arttırmak içinde bolca spor yaparak, hem stresten uzak kalın, hem fazla kilolardan kurtulup hem de vücudun sağlıklı çalışmasına katkıda bulunun. Beslenmenize dikkat edin ve sağlıklı gıdalar tüketmeye çalışın. Bol bol balık, et, yumurta, meyve, sebze, fıstık, ceviz, ayçiçeği, ve kabak çekirdeği tüketmeye çalışın. Kola, fanta, soyalı gıdalardan da uzak durmayı tercih edin.

Sperm Sayısı Nasıl Artar? 4

Sperm Sayısı Kaç Olmalı

Sperm sayınızı kontrol ettirmek amacıyla yaptırdığınız spermogram teside sperm testi ne kadar çıkmalıdır? Vermiş olduğunuz numune içerisindeki miktar, renk, koku, akışkanlık ve sıvılaşma süreleri uzmanlar tarafından incelenerek değerlendirilir ve sperm sayımı yapılır.  Basit bir test gibi görünse de sperm testi detaylı bir testtir ve çok kolay değildir.  Tahlil sonuçlarının değerlendirilmesinde normal olarak:

 1. Hacim : 2 – 6 ml
 2. Konsantrasyon : 20 milyon/ml
 3. Total sperm sayısı: 40 milyon/ml
 4. Hareket : %50
 5. Morfoloji : %30
 6. Canlılık : %75
 7. Lökosit : 1.0×106/ml
 8. Morfoloji : %4 olmalıdır.

Sperm Sayısı Nasıl Artar? 5

Evde sperm testi nasıl yapılır diye baktığımızda, aslında eczanelerde sperm testi için setler bulunmaktadır. Bu testler bazı durumlarda sperm sayısını doğru olarak verebilmektedir ancak, sperm testi normalde hem zor hem de sonuçları detaylı değerlendirilmesi gereken bir testtir. Bu nedenle kısırlık sorunu yaşayanların mutlaka bir laboratuvarda bu testi yaptırmaları önerilmektedir.

Etiketler

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video