24 Temmuz 2024
Sağlık

Sperm Kalitesi Nasıl Artar?

Spermler,  cinsel ilişkiden sonra kadın yumurtaları ile döllenerek embriyonun oluşmasını sağlamaktadırlar. Erkeklerden gelen spermlerin yetersiz olması veya kaliteli olmaması döllenmenin gerçekleşmemesine ve dolayısı ile de bebeğin oluşmamasına sebep olmaktadır.

Sperm Kalitesi Nasıl Artar?

Son yıllardaki araştırmalarda erkeklerdeki kısırlıkların nedeninin neredeyse büyük bir kısmının yeteri kadar sperm üretilememesinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Oysa ki sağlıklı beslenme ve diğer önlemler ile sperm sayısı ve kalitesi arttırılabilmektedir. Sperm kalitesi nasıl artar, hareketli sperm sayısı nasıl arttırılır diye araştıranlara makalemizde yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikle çocuk olmamasının sebebinin erkekten kaynaklanıp kaynaklanmadığını, yani erkeğin sperm sayısının ve kalitesinin yeterli olup olmadığını anlamak amacıyla spermiogram denen sperm kalitesi testi tahlilinin yaptırılması ilk aşama olmalıdır.

Sperm kalitesi nasıl anlaşılır sorusunun cevabı bu testten geçmektedir. Erkekte sperm kalitesi düşük olması gebe kalınamaması anlamına gelmektedir. Yapılacak test ile permlerin sayısı ve kalitesi öğrenildikten sonra, destekleyici tedbirler alınabilmektedir.

Sperm Kalitesi Nasıl Artar? 1

Sperm sayısı ve kalitesi eczanelerden alınacak testler ile de ölçülebilse de bu testlerin verdiği bilgilerin yetersizliği ve bazı durumlarda yanlış olması nedeniyle tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle sperm kalitesi nasıl ölçülür  diye araştıranlar en doğru sonuç için bir laboratuvar da test yaptırılmalıdır.

Test yaptırmak için, test gününden 2 – 5 gün öncesinde cinsel ilişkiye girilmemesi, spermlerin laboratuvarda verilen kaba mastürbasyon ile alınması, mastürbasyon esnasında kayganlaştırıcı olarak sabun, şampuan gibi maddelerin kullanılmaması gerekmektedir. Ayrıca laboratuvar dışında spermlerin alınması durumunda laboratuvara en fazla 30 – 60 dakika mesafede bulunulması gerekmektedir.

Test sonucuna göre eğer spermlerde bir eksiklik tespit edilmesi halinde, sperm kalitesini arttırmak için ne yapmalı veya hareketli sperm sayısı nasıl arttırılır diye düşünenlerin uygulayacağı basit birkaç yöntem bulunmaktadır.

Sperm Kalitesi Nasıl Artar? 3

 1. Stres sperm sayısını ve kalitesini düşüren önemli bir etkendir. Bu nedenle stresten mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 2. Fazla kilolardan kurtulmak için diyet ve spor programı uygulanmalıdır.
 3. Düzenli ve sağlıklı beslenme programı belirlenerek vücudun sağlıklı olması sağlanmalıdır.
 4. Alkol, sigara ve diğer uyarıcı maddelerden uzak durulmalıdır.
 5. Çinko bu noktada etkili bir çözümdür. İçeriğinde çinkoyu bulunduran istiridye ve deniz ürünlerinin tüketimine önem gösterilmelidir.
 6. Fasd food gibi sağlıksız beslenme alışkanlıkları terk edilmeli bunun yerine, balık, et, süt ürünleri, kurubaklagiller, sebze ve meyve tercih edilmelidir.
 7. Eşinizle cinsel ilişki sayısını arttırabilirsiniz. Bu vücuttaki zayıf spermlerin kaybolmasına ve yerine yeni güçlü spermlerin oluşmasına sebep olacaktır.
 8. Testislerin ne fazla sıcak nede fazla soğuk olmamasına özen gösterilmelidir.
 9. Dar pantolon veya külot yerine daha rahat giysiler tercih edilmelidir.
 10. Egzersiz ve spor yapmak hem vücudun genel sağlığına iyi gelecektir, hem de spermlerin daha kaliteli olmasının yanı sıra sizi stresten de uzak tutacaktır.

Sperm Kalitesini Arttıran Yiyecekler

Sperm kalitesini artırmak için tüketilecek besinlerde C vitamini olması şarttır. C vitamini antioksidan özelliği sayesinde sperm hareketliliğini uyarır ve kalitesini arttırır. Bu nedenle turuncu meyveler tüketilmeye çalışılmalıdır. Özellikle günde bir bardak portakal suyu içilmesi önerilmektedir. Yine sperm kalitesini arttırmak için yaban mersini de etkili bir çözümdür. İçerisindeki bol C vitamini sayesinde spermlerin iyileştirilmesinde faydalıdır.

Sperm Kalitesi Nasıl Artar? 4

Yine E vitamini içeren gıdalarda sperm sayısı ve kalitesini artırıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle E vitamini bakımından zengin olan, fındık, ceviz, badem, buğday tohumu ve zeytinyağı tercih edilebilir. A vitamini açısından zengin olan ıspanak, süt ürünleri, havuç ve kabakta yine etkili gıdalardandır. Bunun yanı sıra folik asit ve çinko zengini ürünlerde tercih edilmelidir.

Etiketler

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video