19 Temmuz 2024
Yaşam

Suç Duyurusu Nasıl Yapılır

Gün geçtikçe artan suç oranları, insanları yasal haklarına aramaya itiyor. 

Eğer sizde size karşı yapılan bir eylemin suç teşkil ettiğini düşünüyorsanız, hemen bir suç duyurusunda bulunmalısınız.

Fakat çoğu insan başı hiç belaya girmediği için polis, avukat, savcı gibi kavram ve kişilerden korkuyor ya da çekiniyor.

Oysa bu kişiler, toplum düzenini ve güvenliğini sağlamak için bulundukları mevkideler.

Gözünü karartıp içine düştüğü haksızlıktan kurtulmak için adım atmak isteyen kişilerin de aklını şu soru kurcalıyor: Suç duyurusu nasıl yapılır?

Günümüzün problemi şu ki çoğu insan ya suç duyurusunda nasıl bulunacağını bilmiyor ya da suç duyurusunda bulunmak için çok fazla ve karmaşık yollar izlemesi gerektiğini sanıyor.

Oysaki suç duyurusunda bulunmak sanıldığından çok daha basit bir eylem, sadece belli başlı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Bu noktalar;

Suç duyurusunda bulunmak istiyorum diyorsanız ilk olarak olayı yetkili kişilere, yazılı olarak anlatmanız gerekmektedir.

Bunun için bir dilekçe yazılmalıdır fakat dilekçede kullanılan cümlelerin, çok dikkatli seçilmesi gerekmektedir.

Dilekçenin herhangi bir hakaret ve tehdit içermemesi sizin yararınıza olacaktır.

Yoksa ilerleyen zamanlarda sizin hakkınızda da suç duyurusunda bulunulması için gerekli bir sebep oluşturmuş olacaksınız. 

Peki, suç duyurusunda bulunmak için yazılan dilekçe nasıl olmalıdır? 

Suç duyurusunda bulunmak için yazılan dilekçe öncelikle hangi bilgileri içermelidir dersek; olayın, haksızlığın, suçun gerçekleştiği yer ya da bölge, suç duyurusunda bulunulan kişinin ikametgah ve iletişim bilgileri, suç duyurusunda bulunan kişinin ikametgah ve iletişim bilgileri, var ise olaya şahit olan kişilerin ikametgah ve iletişim bilgileri, olay ile ilgili bilgiler (bilgilerin en basit ve doğru şekilde anlatımı yararınıza olacaktır), olay delilleri.

Unutulmaması gerekenlere bir örnek vermek gerekirse; darp edildiğini iddia eden bir kişinin, darp izlerini oldukça çabuk bir şekilde belgelemesi gerekmektedir.

Aksi takdirde, yaşanan olayın üzerinden zaman geçtikçe darp izleri kaybolacaktır.

Görüldüğü üzere yasal haklarınızı gerçekleştirmeniz aslında bu kadar basit.

Yapmanız gereken tek şey bu adımları izleyerek dilekçenizi, suçun gerçekleştiği bölgedeki Cumhuriyet Savcılığına iletmek.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video