23 Temmuz 2024
Eğitim

TEOG Tercihleri Nasıl Yapılır?

Liseye giriş sınavları belirli aralıklarla kendini yenilemektedir. Sınavlar ve sınav süreçleri ne kadar değişmiş olursa olsun tercihler her zaman aynı düzen içerisinde ilerletilir. İyi bir şekilde düzenlenmiş olan E-okul tercih sitesi, hatasız tercih yapma imkanı sağlar. Hiç kimse emek vererek hazırlandığı sınavının sonucunu alamamak istemez. Elbette lise eğitim öğretimin ara basamağıdır.

Telafi edilebilir. Ancak bu telafi şansını geri tepmeyen çok az öğrenci vardır. İyi bir üniversite sınavının sonucu iyi bir liseden geçmektedir. Eğitimi iyi bir liseyi seçebilmeniz de iyi araştırmalar yapmanıza bağlıdır.

TEOG Tercihleri Nasıl Yapılır?

TEOG tercihleri üniversite ve KPSS için yapılan tercihlerden değişiklik gösterir. Elbette yaşı daha küçük olan bireylerin aileleri ile birlikte yapmaları gereken tercih işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken şeyler vardır.

Lise, eğitimin temel yaşlarından bir tanesidir. Çoğu çocuk sınavların ciddiliğinin farkına varamayabilir. Ailesi zoru ile çalıştırılabilir. Ancak sınav ciddiye alınmasa bile tercihler ciddiye alınmalıdır. Tercih edilecek olan okullarda önemli olanın şehir mi yoksa eğitim mi olduğuna dikkat edilmelidir. Kimi aileler çocuğunu erken yaşta şehir dışına göndermek istemeyebilirler.

Ancak bazı şehirlerde eğitimin daha iyi olduğu da göz ardı edilemeyecek olan bir detaydır. Eğer şehir dışında okumaya ılımlı bakıyorsanız, tercih edebileceğiniz okulu gidip yerinde görmenizde fayda vardır. Okulun yemekhane ve yurt imkanlarının incelenmesi daha iyi bir tercih yapmanızı sağlar.

Pek çok insan tercih konusunda üniversite başarısını düşünmenin erken olduğunu düşünmektedir. Oysa bu konuda yanılmaktadırlar. O liseyi tercih etmenizin bir anlamı olması için her detayı düşünmeli ve tercih listenizi ayrıntılı bir şekilde incelemelisiniz.

Tercihler başlayana kadar hazırlık aşamasını tamamlamalısınız. Bunu aileler asla tek başlarına yapmamalılardır. Her aşamada çocuğun da fikri alınmalıdır. Liseye geçecek olan çocuğu  sorumluluk alma bilincinin gelişmesinde bu aşama çok önemlidir.

TEOG Tercihleri Nasıl Yapılır? 2

TEOG tercihlerini yapmak gün geçtikçe daha kolay hale gelmektedir. En büyük yeniliklerden bir tanesi de TEOG tercih robotudur. TEOG tercih robotu MEB’in yayınlamış olduğu yüzdelik ve puanlara göre oluşturulmuş bir sistemdir. Tercih sürecinde bilgi fazlalığını analiz ederek, yüzdelik dilime göre veya taban puana göre tercih yapmayı kolaylaştırır.

TEOG tercih yapma işlemleri genellikle Temmuz ayındadır. Öğrenciler e-okul üzerinden tercihlerini yaparlar. Evde hata yapmaktan korkan pek çok öğrenci bu işlemi okullarından da gerçekleştirebilmektedir. Yapılan tercihlerin internet üzerinden yapılması yeterli sayılmamaktadır. Tercihleri mutlaka onaylatılması gerekmektedir. Bu onaylamaları ortaokul müdürlükleri yapabilir.

Tercih işlemleri e-okul sitesinde dikkatli bir şekilde yapabileceğiniz şekilde planlanmıştır. Her öğrencinin topla yirmi beş tercih yapma imkanı vardır. Yerleştirme sonuçları ağustos ayında açıklanacaktır. Bu işlem yine e-okul sitesinde yapılacaktır.

Ağustos ayının sonunda ise nakil tercihler alınacaktır. TEOG nakil tercih nasıl yapılır? TEOG nakil tercihleri okullarda boş kontenjan şartı aramadan yapılabilecektir. TEOG nakil tercihleri, üç adet tercih şansı sunmaktadır. Nakil tercihleri birey tek başına yapamamaktadır. Nakil tercihlerin bir ortaokuldan yapılması gerekmektedir. Bu tercihlerin de sonunda yerleştirme işlemi otomatik olarak yapılmaktadır.

TEOG Tercihleri Nasıl Yapılır? 3

TEOG, hiçbir çocuğun açıkta kalmasına izin vermeyecek şekilde tercih kuralları ile açıklanmıştır. Her çocuğun yerleşebileceği bir lise olduğu ilk tercihlerle birlikte olmasa bile nakil tercihleri ile ortaya konulabilmiştir. Tercihler yapılacakken dikkat edilmesi gereken en önemli şey tercih zamanıdır. Tercih zamanının kaçırılması durumunda ek tercihler yapılabilse de bu sizi demoralize edecektir. Bazı fırsatların elinizden kaçması sizi umutsuzluğa düşürebilir. Tercihlerin ilk günlerde yapılması ve kişinin kendini garantiye alması en tavsiye edilen şeydir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video