24 Temmuz 2024
Genel

Tofu Nedir Nasıl Yapılır?

Japonya, Çin ve Tayland’da oldukça fazla tüketilen, soya sosundan üretilen tofu, Uzakdoğu Mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Vejetaryen beslenmenin yayılması ile hayvansal ürünlerden kaçınılması, tofu gibi bitkisel gıdaların tercih edilmesini sağlamıştır.

Bu durum tofu nedir sorunu ortaya çıkartarak yaygınlaşmasını sağlıyor. Yağ içermemesi ve kalori oranının az olması nedeni ile de tercih ediliyor. B vitamini, Protein ve kalsiyum değeri oldukça yüksek bir gıdadır.

Tofu Nedir Nasıl Yapılır?

Şekeri veya tuzlu bir lezzeti olmadığı için hem tuzlu gıdalarda hem de tatlılarda tüketiliyor. Japonya’da soya sosu ve soğan ile birlikte tüketiliyor. Tofu, soya fasulyesinin ezilerek suyunun ve posasının ayrılmasıyla yapılan, sert ve yumuşak olarak iki çeşidi bulunan bir yiyecektir.

Tofu Nasıl Tüketilir?

Tofunun sert olan türleri kahvaltılarda beyaz peynir niyeti ile tüketiliyor. Limon, tuz ve zeytinyağı ile kahvaltılık olarak sofrada yerini alıyor. Sert türü salatalarda kullanılıyor. Börek çeşitlerinde peynir yerine kullanılabiliyor. Sos halinde makarnaya eklenebiliyor.

Galeta unu ile kızartılarak tüketilebiliyor. Yeşil soğan ve soya sosu ile yenilebiliyor. Peynir ile yapılan tatlılar tofu ile yapılabiliyor.

Tofu Nasıl Yapılır?

Tofu nasıl yapılır? Sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Üç buçuk litre su, yarım kilo soya fasulyesi ve 250 ml limon suyu kullanılarak yapılır. Önceden ortalama altı saat kadar suyun içinde bekletilen soya fasulyesi bir kaba alınır ve fasulyelerin üstünü örtecek kadar da su ilave edilir.

Bir blender yardımı ile bu karışım püre haline getirilir. Püre temiz bir bez veya tülbentin içine konularak pürenin tüm suyu bu işlem ile çıkarılır.

Tofu Nasıl Yapılır? 2

Çıkarılan bu su bir tencerede kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır ve ılınması beklenir. Limon suyu derin ve geniş bir kaba alınır. Tencerede ılıyan soya suyu bu kaba dökülür. Bu şekilde yaklaşık beş dakika beklenir ve karışım tülbentin üstüne alınarak başka bir kaba süzdürülür. 25 dakikada yumuşak tofu, 30 dakikada orta tofu, 35 dakikada katı tofu elde ediliyor.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video