15 Temmuz 2024
Anne ve Çocuk

Yeme Sorunu Olan Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Yeme Sorunu Olan Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalıdır? 1

Yeme sorunu nedir?

Çocukların çeşitli ve yeterli besin alamaması durumunda çocukta yeme sorunları var demektir. Çocukların boy-kilo-yaş dengesi içerisinde anormallik göstermesinin kanıtlanması ile gerçekten bir sorun olarak algılanmalıdır. Bu durumda doktora gidilip kontrol altında tedavi edilmelidir.

Yemek yemeyi sorun haine kim getirir?

Aslında bütün çocuklar içgüdüsel olarak yemek yeme isteği ile doğarlar. Bu güdü, ailelerin yeteri kadar bilinçli olmaması nedeniyle sistem dışına çıkıp, psikolojik bir savunma mekanizmasına dönüşebilmektedir. Ailenin baskıları, çocukların itirazları işi içi çıkılmaz bir hale dönüştürebilir.

Yeme sorunu olan çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır?

Önce çocuğun gelişimini etkileyen bir yeme hastalığı yoksa bu durumu ailelerin rahatça çözebileceğini belirtmek isterim; zira bir hastalık durumunda uzman takibi gereklidir.

Yeme sorunu olan çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır? 2

Okul öncesi çocuklar sabretmeyi bilmezler, hareketlidirler, oyun ihtiyaçları yemekten önce giderilmelidir ve ailelerde sabrederek çocuğun yemesini beklemelidirler. Sofrada kalma süresi 30 dakikaya kadar uzatılmalıdır. Daha uzun sürmesi yemek yemeyi oyun haline getirebilir.

Aç kalan çocuk yemek yemek isteyecektir. Öncesinde iştah kesici bir şey yemesi, yemek yemek istememesine neden olacaktır. Düzenli yemek saati çocukların yeme alışkanlığını da uyumlu hale getirecektir.

Gelişim bazen hızlı bazense durağandır. Gelişim ataklarının olduğu dönemlerde çocuk daha çok yiyecektir. Her zaman aynı miktarda ve aynı iştahla yemesi beklenmemelidir. Öz güveni gelişmeye başladığı dönemlerde sizinle her konuda inatlaştığı gibi bu konuda da sıkıntı yaratacaktır. Sabır, anlayış problemi azaltırken inatlaşma sorunun derinleşmesinden başka bir işe yaramayacaktır.

Yeme sorunu olan çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır? 3

Öyleyse ne yapmalı:

  • Yemek saatleri düzenli olmalıdır ve çocuklara acıkacağı kadar zaman dilimlerine yayılmalıdır.
  • Sofrada düzen ve kurallar olmalıdır. Ne çok hızlı ne de oyuna dönüşecek kadar uzun zaman olmamalıdır.
  • Yemekten önce iştah kesici şeyler yedirilmemeli, abur cuburun uzun sureli tok tutma özellikleri göz ardı edilmemelidir.
  • Önce sevmediği yemek, sonra sevdiği yemek önüne konmalıdır.
  • Açken yeni tatları daha çok sevecektir.
  • Kendi yemesine izin verin.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video