25 Temmuz 2024
Genel

Uyuşturucu Kullanan Nasıl Anlaşılır?

Anne babaların sahip oldukları en değerli varlıklar elbette ki çocuklarıdır. Onları iyi bir birey olarak yetiştirebilmek için kendinden fedakarlık ederek tüm zamanını, ilgisini onlar için harcarlar. Bir yandan kültür, ahlak ve din eğitimi verirken diğer yandan onları çevrenin kötü etkilerinden korumak için uğraşırlar.

Sevdiklerimizi ve kendimizi korumamız gereken en önemli konulardan biride madde bağımlılığıdır. Son yıllarda özellikle gençler arasında uyuşturucu bağımlılığı açısında bir artış yaşanıyor. Uyuşturucu madde kullanımının erken fark edilerek gerekli tedbirleri almak için uyuşturucu kullanan insanlar nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir gibi soruların cevabını bilmemiz gerekmektedir.  

Uyuşturucu madde bağımlılığını tespit etmek aslında çok kolay değildir. Uyuşturucu kullananlar yıllarca toplum içerisinde fark edilmeden yaşayabilirler. Hatta yüksek dozda uyuşturucu kullanarak komaya giren bir kişiyi gördüğümüzde o kişiden öyle bir şey beklemediğimiz için hayretler içinde kalabiliriz. Ya da madde parasını bulabilmek için hırsızlık yaparken yakalanan birini.

Aşırı dozda kullanılan madde sonucunda krize giren hatta ölümle sonuçlanan vakalar, özellikle son zamanlarda çokça duyulmaktadır. Bu nedenle uyuşturucu krizi nasıl anlaşılır konusunda da bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu konuya kısaca değindikten sonra uyuşturucu kullanan nasıl anlaşılır konumuza tekrar döneceğiz.

Uyuşturucu Kullanan Nasıl Anlaşılır? 1

Uyuşturucu krizine giren kişide nefes almakta zorluk çekme, uyuşukluk, huzursuzluk, göz bebeğinin anormal boyutlara ulaşması, kasılma, halüsinasyonlar, bulantı, kusma, ışık tutulduğunda göz bebeklerinin değişmemesi, sendelemek, terlemek yada cildin aşırı derecede kuruması ve ısınması, titremek, koma ve agresif ve şiddet içeren davranışlar görülebilir.

Böyle bir durumda hemen ambulans çağrılarak ilk yardım konusunda bilgili iseniz hastanın nabız, solunum ve kan basıncına göre ilk yardım yapın.

Aşağıda uyuşturucu madde kullananlarda görülebilecek belirtileri paylaşıyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki bu belirtiler sadece madde bağımlılığı ile bağlantılı olmayabilir. Söz konusu belirtiler özellikle ergenlik dönemine ait davranışsal değişikliklere de benzediğinden, bu belirtilerin kaynağının iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Yine unutulmamalıdır ki, biz suçlu aramıyoruz.

Uyuşturucu Kullanan Nasıl Anlaşılır? 2

Biz uyuşturucu bağımlılığı tuzağına düşmüş olabilecek sevdiğimize yardım etmeye çalışıyoruz. Bu nedenle belirtilerin olduğunu hissettiğiniz kişiyi suçlamak veya yargılamadan ziyade ona yardım etme niyetinde olduğumuzu hissettirmeliyiz.

Uyuşturucu Bağımlılığı Belirtileri

 1. Uyuşturucu madde kullanmaya başlayan kişinin yapacağı ilk değişiklerden biri çevresini değiştirmektir. Eski arkadaşların yerini yeni alışkanlıklarına uyumlu yeni arkadaşlar alır. Maddeyi bulabileceği yeni ortamları ve arkadaşları tercih eder.
 2. Bazen mutlu, bazen çok sinirli, keyifsiz, huzursuz olmak gibi ani duygu değişiklikleri yaşarlar.
 3. Okula olan ilgisi azalır. Buna bağlı olarak ta ders notları düşer ve devamsızlıkları artar.
 4. Buluşacağı arkadaşlarını veya nereye gittiğini söylemeden dışarı çıkıyorsa, evde yalnız vakit geçirmek istiyorsa buda uyuşturucu kullanan insanlar nasıl anlaşılır sorusunun bir diğer belirtisidir.
 5. Ailesi ile daha az zaman geçirmek isteyerek, ailesinin kuşkulanmasını veya aile ile çatışma yaşamayı engellemeye çalışır.
 6. Alışveriş yapmadığı halde veya belli harcamaları olmadığı halde çok para harcayabilir.
 7. Kendi bakımına, giyimine dikkat etmez. Gözleri kızarır, şişer, vücudunda değişiklikler başlar.
 8. Çevresindekilerle olan ilişkilerinde sorunlar yaşar. Sinirlilik, gerginlik, dalgınlık, dikkatsizlik başlar.
 9. Uyku düzeni değişir. Ya çok uyur, ya da çok az uykuya ihtiyaç duyar.
 10. Uyuşturucu kullananların gözleri kanlanabilir. Daralmış yada büyümüş göz bebekleri dikkat çeker.

Uyuşturucu Bağımlılığı Belirtileri

Davranışsal olarak gözlemlenebilecek bu belirtileri fark etmeniz durumunda, bu belirtilerin sebebini iyi irdelemek gerekir. Bu değişiklikler madde bağımlılığı sonucu olabileceği gibi altında ergenlik dönemi değişiklikleri, ailevi sorunlar gibi farklı sebeplerde olabilir.

Davranışsal belirtilerin yanı sıra uyuşturucu kullanan insanlar nasıl anlaşılır diye araştıranlar için en kesin çözüm olarak yapılacak olan tetkiklerle sonuca ulaşmaktır.

Kan, idrar, tırnak, saç, tükürük gibi vücuttan çıkan nesnelerin tetkik edilmesi ile uyuşturucu bağımlılığı tespit edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, her madenin vücuttan atılma süresi farklı olduğu için bu tetkikle yapılan kontrollerde maddenin vücuttan atılma süresine göre sonuç verecektir.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video