18 Temmuz 2024
Yaşam

Vekalet Nasıl Çıkartılır

Vekalet verilirken mağdur olmamak, olumsuz durumlara maruz kalmamak için bazı durumlarda daha çok dikkatli olmak gerekmektedir.

Vekile hangi konularda yetki verildiği, yetkinin tanımı açıkça belirtilmelidir.

Vekaletnamenin kapsamı; süre, işlem mahalli ayrıntılı olarak belirlenmelidir.

Vekaletin sınırları ve vekaletin verildiği yer vekaletnameye eklenmelidir.

Tapu işlemleriyle ilgili vekalet çıkartmanız gerektiğinde, sadece bir taşınmazı içeren bir vekalet verecekseniz ilgili taşınmazın bilgilerine mutlaka yer verilmelidir.

Ayrıca yargı organlarında ya da icra dairelerinizdeki işlerinizin takibi için avukatlar dışındaki kişilere verdiğiniz vekaletler geçerli olmayacaktır.

Vekilin herhangi bir nedenden dolayı vekillik yetkisinin ortadan kaldırılmasına vekilin azli denir.

Vekilin azli durumunda sadece vekili bilgilendirmeniz yeterli olmayıp gerekli birimleri bu konuda bilgilendirmeniz gerekmektedir. 

Türkiye’de vekaletname çıkartmak için yetkili birimler noterlerdir.

Yurtdışında ise konsolosluklar, elçiler ya da noter görevi yapan birimler vekalet vermek için yetkili birimlerdir. 

Yurtdışında vekalet çıkarttığınızda dikkat etmeniz gereken başka bir unsur da noter görevi yapan birimlerin vekalet vermek için yetkili oldukları konsolosluklarca onaylanmasıdır. 

Vekalet çıkartmak için nüfus cüzdanı, iki adet önceden çekilmiş vesikalık fotoğraf, vekil tayin edilecek kişinin (nüfus cüzdanındaki şekliyle) adı, soyadı, doğum yeri, doğum tarihi, ayrıca vekalet verilecek kişi avukat ise bağlı bulunduğu vergi dairesi ve vergi sicil numarası ile bir notere başvurmak gerekmektedir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video