19 Temmuz 2024
Sağlık

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?

Ödem vücuttaki dokuların arasında sıvı birikmesi ile oluşan şişliklerdir. Damarlarımızda dolaşan sıvının damar dışına çıkması ile birlikte cildin altında birikmesi sonucu oluşan ödemler, genellikle el ve bacaklarda rastlanan bir durumdur.

Genellikle ağrısız ve tehlikesiz olmalarına karşın bazı durumlarda böbrek yetmezliği, kalp rahatsızlıkları, ve karaciğer hastalıkları gibi bazı hastalıklarında habercisi olabilmektedirler. Ciddi bir belirti olmasalar da rahatsız edici olmaları nedeniyle vücuttaki ödem nasıl atılır diye sıklıkla araştırılmaktadır.

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?

Ödemler eğer ciddi bir rahatsızlık nedeni ile ortaya çıkmamışsa az su tüketimi, stres, fazla kilolar, aşırı tuzlu beslenme, fazla karbonhidratlı yiyecekler ile beslenme, hamilelik, yorgunluk ve adet görme gibi sebepler ile ortaya çıkabilmektedirler.

Oluşan ödemlerin öncelikle bir doktor kontrolü ile altında yatan sebeplerin araştırılması gerekmektedir. Eğer bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkmışsa doktorunuz tarafından gerekli tedavi başlatılacaktır. Ancak diğer nedenler ile ortaya çıkan ödemler için kendi yaşam tarzınızdaki bazı önlemler ödemin geçmesine yardımcı olacaktır.

Vücuttaki ödemi atmak için bir çok farklı yöntem uygulanabilmektedir. Bu yöntemler arasında en çok tercih edilen ise bitkisel çözümlerdir. Özellikle beslenme alışkanlıklarındaki düzenlemeler ödem atılmasına yardımcı olmaktadır. Vücuttaki ödem nasıl atılır bitkisel çözümler konusunda uzman olan İbrahim Saraçoğlu tarafından hazırlanan kürler ile çözümlenmeye çalışılmıştır.

Vücuttaki ödem nasıl atılır İbrahim Saraçoğlu : Vücuttaki ödemi atmak ve zayıflamak için en başta ödem atıcı besinleri kullanmaktan geçmektedir. Bunun için hazırlanan kür ile ödemlerden kurtulabilirsiniz.

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır? 1

Kürü hazırlamak için 1 su bardağı maden suyu, 1 yarım elma, 1 tatlı kaşığı zencefil ve 1adet yarım limona ihtiyacınız bulunmaktadır. Kür için gerekli olan malzemeler bir mikser yardımı ile güzelce karıştırıldıktan sonra günde birkaç defa aç karnına tüketilirse ödemin atılmasına yardımcı olacaktır.

Vücuttaki ödem nasıl atılır Ahmet Maranki : Ödem atılması için bir çok farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 1 bardak kaynar suya 4 – 5 gram enginar yaprağı atılır ve 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra tüketilir. Hazırlanan bu kür günde birkaç bardak içilebilir. Bir diğer yöntem ise, 1 bardak kaynar suya 4 -5 gram civarında kiraz sapı atılması ve 10 dakika beklendikten sonra tüketilmesidir. Bu kürden de günde 2 – 3 bardak tüketilebilir.

Ödemlerden kurtulmak için kahvaltıda yoğurt, iki dilim ananas tüketilmesi, nar ve kivi tüketilmesi, günde 2 – 3 litre su alınması, spa, sauna veya hamamlara gidilmesi, tuz tüketimin azaltılması, yeşil yapraklı yiyeceklerin tercih edilmesi, maydanoz ve kiraz sapının kaynatılarak içilmesi, alkol, kola ve tatlandırıcılı içeceklerden uzak durulması önlem olarak alınmalıdır.

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır? 2

Ödem Neden Olur?

Vücuttaki ödem neden olur diye baktığımızda altında bir başka rahatsızlık olabileceği gibi vücudun kendi tepkimesi sonucu da ortaya çıkabildikleri görülmektedir. Altında yatan karaciğer hastalıkları, kalp rahatsızlıkları veya böbrek yetmezliği gibi nedenler ödem oluşmasına sebep olabilmektedir.

Böyle bir durumda tedavi için doktor tarafından öncelikle altta yatan hastalıkların iyileştirilme süreci izlenmelidir. Bunların dışında bir çok farklı sebepler ile ödem oluşabilmektedir. Ancak bu ödemler bir tehlike oluşturmamaktadır. Stres, fazla karbonhidratlı yiyecekler, fazla kilolar, aşırı tuzlu beslenme, hamilelik, yorgunluk ve adet görme gibi tetikleyicileri bulunan ödemler genellikle yağ dokularının olduğu bölgelerde görülebilmektedir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video