19 Temmuz 2024
Ulaşım Araçları

Yarı Otomatik Vites Nasıl Kullanılır

Trafikte sürekli dur kalk yapmak zorunda olunması ile normal vites yerine otomatik vitesli arabalar kimi sürücüler tarafından daha çok tercih edilir olmuştur.

Diğer taraftan araba sürmenin tamamen bir keyif meselesi olduğunu savunan sürücüler ise vites kolu ile olan ilişkilerini sonlandırmayı istememektedirler.

İşte bu iki karşıt fikrin her ikisine de hitap eden yarı otomatik vitesli arabalar belki de bu iki farklı görüşü bir araya getiren teknoloji olarak adlandırılabilir. 

Bu noktada öncelikle işin temeline inerek vites nedir ve ne işe yara biraz bundan bahsedelim. 

Vites; arabalarımızda hareketi sağlamak için motora verilen enerjinin tekerlere ne kadar güç vereceğini ayarlamaya yarayan bir parçadır.

Normal şartlarda vites, vites kolu kullanımıyla el ile değiştirilir.

Vites değiştirilirken tekerleklere bağlı olan çarkların seçilmesi için debriyaj olarak adlandırılan pedala basmak gerekir.

Otomatik vitesli arabalarda ise bu debriyaj pedalı bulunmaz. 

Otomatik vites arabalarda motor gaz pedalına verilen güç oranında vites değişimini kendisi yapar.

Bu nedenle debriyaja ihtiyaç duyulmaz.

Fakat burada önemli bir noktaya işaret etmek gerekir ki; otomatik vitesli arabalar bu yapıları nedeniyle normal vitesli araçlara göre daha fazla yakıt tüketimi yaparlar. 

Yarı otomatik vitesli araçlarda ise debriyaj pedalı bulunmaktadır.

Sürüş keyfinize göre arabanızı isterseniz düz viteste isterseniz otomatik viteste kullanabilirsiniz.

Örneğin; yoğun trafikte ya da trafik lambalarının yoğun bulunduğu yollarda aracınızı otomatik vitese alarak kolay bir sürüş yapabilirsiniz.

Trafiğin olmadığı ve boş yollarda ise düz vitesi tercih ederek debriyaj pedalına basarak vites değiştirme işlemini kendiniz yaparak tüm kontrolü elinize alabilirsiniz.

Tüm bunlarla beraber son olarak yarı otomatik arabaların yakıt tüketiminin düz vites araçlardan fazla, otomatik araçlardan ise az olduğunu belirtelim.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video