24 Temmuz 2024
Sağlık

Yüksek Kolesterol Nasıl Düşer?

Kolestrol kandaki yağ seviyesini belirten bir terimdir ve iki çeşittir. Halk arasında iyi kolestrol ve kötü kolesterol olarak bilinen iki tipi vardır. Aslında iyi kolestrol yani tıbbi adı ile HDL nin yüksek olması, LDL yani kötü kolestrolun düşük olmasını tercih edilir.

Bu iki tür kandaki yağ seviyesinin ortak değeri ise Total Kolesterol miktarıdir. Total kolestrolun yüksek olması kişinin sağlığını olumsuz etkileyen çeşitli hastaliklarin başlangıcıdır.  Yüksek kolestrol yani kandaki yağ seviyesi artığı durumlar; kan damarlarında tıkanıklık, kalbe ve beyne giden kan akımında azalma sonucu kalp rahatsızlıkları, sinir sistemi hastalıkları, yüksek tansiyon vb gibi çeşitli hastalıklara neden olur.

Kolestrolü ideal seviyede tutmak mümkün mü ? Kolesterol tamamen beslenme alışkanlığımiz ile ilgilidir. Dünyaya yeni gelen bir bebeğinanne sütünden sonra ek gıdalara ilk geçişi ile birlikte kan damarlarında atherosikleroz dediğimiz yapılar birikmeye başlar. Bu yapılar birek plak şeklinde olup beslenme ile başlar ve yaşam boyu sürer. Kolesterol dan kurtulmak için yağdan uzak durmak etkili bir yöntem değildir. Hayvansal yağ içeren besinlerden uzak durarak, bitkisel yağlar kullanmayı tercih etmek daha etkili bir yoldur.

Balık yağı ve zeytinyağının HDL yani iyi kolesterolü artırdığı ve Omega 3 ün damar duvarında tıkanıklık oluşmasını önledigi bilinen bir gerçektir. Yani HDL seviyesini artırmak ve LDL seviyesini azaltmak amacıyla beslenme alışkanlığınızı degistirmek gerekir. Eğer Yüksek kolesterol tanısı aldiysaniz doktorunuzun reçete ettiği ilaçları almanız tamamen tedavi olacağınız anlamına gelmez.

Yüksek Kolesterol Nedir? 1

Çünkü esas sorun;beslenme sisteminizin yanlış olması nedeniyle kanda yükselen kolesterol miktarını ilaçlar ile düşürmeye çalışmak değil beraberinde verilen diyete uymanizdir. Doktorunuz kolestrol ilaçlarının yanında size az yağlı ve Omega 3 den zengin bir diyet verecektir.

Bunlarla beraber egzersiz ve dengeli beslenme ile yaşam biçiminizi değiştirmeniz gerekir. Aksi halde yüksek kolesterol un size getireceği yüksek tansiyon, kalp krizi ve benzerikalp ve damar hastalıkları için yüksek risk grubu olursunuz

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video