18 Temmuz 2024
Genel

Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Yüzmek suyun üstünde özgürce durabilmek herkesin hayal ettiği bir düşünce olmaktadır. Fakat bunu yapabilmek için öncelikle su ile barışık olmanız gerekmektedir. Su ile barışık olmak nedir? Diye soracak olursanız. Suyun sıcağını soğuğunu veya akarını durgununu iyi tanımalısınız.

Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Tuzlu suyun kaldırma kuvveti ile tatlı suyun kaldırma kuvvetinin farklı yapıda olduğunu bilmelisiniz. İşte bütün bunlardan sonra nasıl yüzme öğrenilir bunu anlamanız için yapmanız gerekenler;

 Yüzmek İçin Önemli Adımlar

  • Panik duygusunu kendinizde ne kadar etkili olduğunu suyun derinliğini kademeli olarak arttırarak anlamlısınız.
  • Ağzınıza su kaçtığında hemen boğulmayı aklınıza getirmemelisiniz.
  • Suyun içinde gözlerinizi mecbur kaldığınızda açmayı deneyerek kendinizi buna alıştırmalısınız.
  • Suyun üzerine yatarak sizi nasıl kaldırdığını kendinize benimsetmelisiniz.
  • Suda yaptığınız hareketlerin sizi nasıl etkilediğini yavaş ritimlerle benimsetmelisiniz. Yere bastığınızda ayağınıza dokunan her şeyin tehlikeli olabileceği düşüncesinden kurtulmalısınız.
  • Bütün bunları yaptıktan sonra denizde nasıl yüzülür bu konuda yetişmeniz için öncelikle kendinize sağlam bir deniz gözlüğü, şnorkel, palet temiz etmelisiniz.

Gözlük suyun içini görmenizi sağlayarak rahat hissetmenizi sağlarken rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Şnorkel suyun içinde uzun süre kalarak su ile bütünleşmeniz sağlayacaktır. Bu sayede zamanla suyun size hükmetmeyip sizin kendi hareketleriniz ile yüzme konusunda daha sağlam adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

Yüzme Nasıl Öğrenilir? 1

Palet kullanımı ilk başlarda kolaylık gibi gelse de zamanla suyun derinliğini arttırmanızda en büyük cesaret kaynağınız olacaktır. Bu sayede daha derin bölümlerde yüzme zevkini tadarak yüzme öğrenmek konusunda daha emin adımlar atabilirsiniz.

Yüzme Öğrenmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Yüzme olayını çözmenin en önemli püf noktası suyun üzerinde kalabilmeyi çözmüş olmaktan geçer. Bunu yapmak içinde balıkları izlemeniz ve kendinizin balıklardan daha akıllı olduğunuzu kabul etmenizden geçmektedir. Yüzmenin püf noktaları olarak sıralanacaklar;

önce karada el ve ayaklarınızın ritmini çok iyi düzenlemelisiniz.

Yüzme Nasıl Öğrenilir? 3

Karın altınıza koyacağınız bir yükseltinin üzerinde kol hareketleriniz izleyebileceğiniz çalışmalar yapmalısınız.

Kumda hiç çekinmeden yüzme hareketlerini yılmadan tekrarlamalısınız. Önce boyunuzu geçmeyen yerde suyun üzerinde bir nokta belirleyerek kollarınızla o noktaya batmadan ulaşmalısınız.

Bu hareketlerinizi sürekli tekrarlayarak en güzel şekilde yüzme öğrenebilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video