23 Temmuz 2024
Alışveriş

Alışverişte Harcanacak Para Nasıl Belirlenir?

Alışveriş Nedir?

Kavram genel anlamıyla; bir mal ya da hizmeti para karşılığı alım ya da satım işlemdir. Arz ve talep dengesine göre gelişen bir sektör de denilebilir.

Neden Alışveriş Yaparız?

Neden alışveriş yaptığımız konusuna yapılabilecek en öz tanımlama; insanların kendi ihtiyaçlarını karşılamak için alım yapması olmalıdır. Günümüzde bir tüketim çılgınlığı yaşandığı, insanların ihtiyaçları olmadan, gereksiz olarak nitelendirilebilecek ürünleri satın aldığı bu da konunun amacı dışına saptığını bizlere gösterir.

Alışverişin temelinde psikolojik birçok etken vardır. Buna örnek olarak; canımız sıkıldığı, psikolojik çöküşte olduğumuz vakit yaptığımız alışverişleri gösterebiliriz.

Ne Sıklıkla Alışveriş Yapmalıyız?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; en kısa ve net tanımlama ile “ ihtiyacımız olduğu zaman” alışveriş yapmalıyız. Sosyal medya, televizyon, internet gibi mecralarda alenen ya da gizli olarak yapılan reklamlar bizi ihtiyaç dışı alıma yönlendirebiliyor.

Alışveriş yapmadan önce kendimize “Buna ihtiyacım var mı? Bu alışveriş bütçemi sarsacak mı?” gibi sorular sormalıyız. Aldığımız cevaplara göre ise alışverişimizi yapabiliriz.

Ne Sıklıkla Alışveriş Yapmalıyız? 1

Günümüzde bu hususa dikkat edilmeden yapılan alımlar fazla para harcanmasına sebep olarak, temel bazı ihtiyaçlarımızın kısıtlanmasına neden oluyor. Aldığımız her gereksiz ürün aslında ihtiyacımız olanları almamızın önüne bir engel olarak çıkar.

Artık yaşadığımız dönemde teknoloji her şeyi; bizlerin kolayca elde edebileceği uzaklığa kadar getiriyor ve bu da çevrimiçi alışveriş kavramını da bizim dimağımıza yerleştiriyor. Bu kolaylık ise bizim sık ve gereksiz alımlarımıza sebep oluyor.

Sonuç olarak ise; alışverişte harcanacak para nasıl belirlenir konusuna değinecek olursak; bütün bu hususları göz önünde bulundurarak diyebiliriz. Öncelikle ihtiyaçlar belirlenir ve daha sonra bütçe oluşturarak harcama yapılır. Gereksiz her alım bütçemizi sarsacak bize ağır bir yük olarak geri dönecektir ve hiçbirimiz bütçemizi sarsmak istemeyiz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video