19 Temmuz 2024
Spor

Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır?

Amerikan Futbolu Rugby ’den doğduğu söylenmektedir. Amerikan Rugby olarak oynanan futbol, Walter Camp’ önerisi ile yeni kurallara uyarlanıp bugün oynanan futbola çok benzer olmuştur. Bu önerileriler Walter Camp’ın Amerikan futbolunun babası olarak anılmasını sağlamıştır.

Amerikan futbolu oyuncuların maç sırasında giydiği kask, bel kemeri, yüz koruma maskesi, dişlik, omuz yastığı gibi ekipmanları takarak oynanması gereklidir. Oyun her iki takımda 11 oyuncudan oluşarak oynanmaktadır. Oyun sahası 110 metre uzunluğunda ve 49 metre genişliğindedir.

Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır?

Sahada 50’den 10’a kadar numaralı enine çizgiler bulunmaktadır. Bu çizgiler atak yapan takımının puan çizgisine uzaklığını ‘yard’ olarak göstermektedir. Sahanın her iki ucunda 10’ar yardlık gol bölgeleri mevcut bulunmaktadır. Bu bölgelere ‘end zone’ adı verilir.

Her iki gol çizgisi üzerinde ‘goal posts’ olarak adlandırılan ve görüntü olarak ‘y’ biçiminde yakın kaleler bulunmaktadır. Bu sporun ‘football’ adı ile söylenmesine neden olan kullanılan oyun içindeki toptur. Çünkü topun uzunluğu ortalama bir foot olacak kadardır.

Amerikan Futbolunun Genel Kuralları

Kazanan takım oyunu kazanabilmesi için en fazla sayıyı atması gerekir. Oyun süresi 15’er dakikalık 4 çeyrekten yani toplam 60 dakikadan oluşmaktadır. Maçlar ortalama 2,5 saat sürer. Takımlardan biri topa vurur ve karşı sahaya atarak oyun başlar. Topu karşılayan takımın bir oyuncusu topu tutar takımın belirlediği taktiğe uyarak ilerlemeye başlar. Rakip takım da onları kendi gol bölgesinden uzakta tutmaya çalışır.

Amerikan Futbolunun Genel Kuralları 2

Atak takımı, topla beraber gol bölgesine girmeye çalışırken savunma takımı da bu atağa engel olmaya çalışır. Takım ilerletmenin iki yolu vardır. Bu uzun pas ya da koşudur. Bir oyuncu topa sahip olduğu halde rakip defans tarafından düşürülene kadar koşarak ilerleme şansı vardır. Atak oyuncuları topla koşan arkadaşlarına rakip oyuncularını engelleyerek yol açarak yardımcı olabilir.

Savunma takımı için rakibi durdurmak da atılan pası kesmek şeklinde topla koşan oyuncuyu düşürmek ya da saha dışına itmek şeklinde savunma yapabilir. Taşıyıcısı düşmeden yere düşen top ve atılan pas henüz yere düşmemiş ise top aktiftir. Bir rakip takım oyuncusu bu topu yakalayabilirse hücum oyuncusu gibi ilerleme şansına sahip olur.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video