24 Temmuz 2024
Genel

Ateş Kehribar Nasıl Anlaşılır?

Kehribar nedir, fiziksel özellikleri ve kullanım alanları nelerdir? Kehribar, çam ağacının fosilleşmesinden beri kullanılmaktadır. Fosil çam reçinesi olan kehribar, özellikle süs eşyası sektöründe yer alır. Fiziksel özellikleriyse şöyledir:

Ateş Kehribar Nasıl Anlaşılır?

Yarı saydamdır, renk skalası kırmızıdan sarıya değişir, sağlam olmayıp kırılgan özelliktedir, adeta mıknatıs gibi kendinden küçük maddeleri çeker. Kehribar her çam ağacından oluşmayıp Pinus Succinifera cinsine ait fosil olup, bu ağaç fosili en yaygın Avrupa’nın kuzeydoğusundaki Baltık Denizi’ndedir.

Gerek renk tonları gerekse yarı saydam vasfı diğer herhangi tabii fosilde pek görülmediğinden süs eşyasında makbuldür. Süs eşyası dışında geleneksel tıpta da kullanıldığı için şifalı olduğuna inanılır.

Romatizma, guatr tedaviye dönük hastalıklardan başlıcalarıdır. Hatta İbn-i Sina bile Kanun ve Kalp İlaçları Risalesi’nde buna yer vermiştir. Kehribar önemli olunca sahteleri üretildiğinden orjinal ateş kehribar tesbih nasıl anlaşılır sorusuna da yanıt vermek gerekir.

Ateş Kehribar nasıl anlaşılır? Ateş kehribar tesbih nasıl anlaşılır konusu oldukça önemlidir. Zira halk arasında geleneksel tıp denilen tedavilerde kullanılmıştır. Peki, orjinal ateş kehribar nasıl anlaşılır? Gerçek kehribardaki sinek, böcek gibi hayvan fosillerin yaşı çok eskidir ve bozulmuş görünür.

Ateş Kehribar Nasıl Anlaşılır? 1

Üstelik fosil ölçüleri 1-2 mm olup fosil hatları belirsizdir. Sıcak bir metal kehribara dokundurulduğunda etrafı güzel bir reçine kokusu kaplar. Sahteleri ise nahoş bir koku verir. Gerçek kehribar manyetik etkisinden dolayı küçük parçaları çeker ki, bir kumaşa sürtülüp test edilebilir.

Daha ileri testlerde ise UV ışın altında gerçek kehribar mavi-sarı renk saçarken, sahtesiyse beyazdır. Tabi spektroskopta bu testler daha iyi anlaşılır. En basit yöntem olaraksa, gerçek kehribar en azından belirgin çam kokusunu hissettirmelidir.

Ateş Kehribar Nasıl Anlaşılır? 3

Sıkma ateş kehribar nasıl anlaşılır? Bunlar en pahalı kehribarlar olduğundan en iyi hakikilik testi Ultraviyole (morötesi) ve Kızılötesi ışın testlerine tabi tutmaktır. Test olmadansa ancak renk fazlalığı ile dikkat çeker. Pahalı sıkma kehribarlarda işçilik kalitesi de yüksektir. Sıkma kehribarın diğer kehribarlardan belirgin farkı diğer taşlarla da sentezlenmesidir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video