18 Temmuz 2024
Sağlık

Normal Doğum Nasıl Olur?

Sağlıklı ve doğum yapmaya elverişli kadınlar için en sağlıklı olan normal doğumdur. Kadınların birçoğu sancı çekmekten korktuklarından sezaryen yaptırsa da sonrasında iyileşme süreci çok daha uzun sürdüğü gibi bebek için de bazı sağlık riskleri vardır.

Normal Doğum Nasıl Olur?

Herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmeyen anne adayları doğumu evlerinde bekleyebilir. Hatta sancılar başladıktan sonra da bir süre evlerinde kalabilirler. Genelde ilk saatlerde ağrılar düzensizdir ve sancılar oldukça geniş zaman aralıkları ile gelir. İlk doğum genelde en zorudur. Doğum kanalının açılması daha uzun sürer. Her sancı kanalı biraz daha açar ve sonunda ağrılar

5 dakika aralığa iner. Normal doğum hakkında en sık sorular ve cevapları:

Sağlıklı kadınlarda normal doğum sancısı nasıl olur: Sancıların aralığı giderek azalırken şiddeti giderek artar. Doğum yaklaştıkça oldukça zorlayıcı ağrılar oluşmaya başlar.

Doğum kanalı ne zaman açılır: İlk doğumda 24 saat sürebilir ama genelde 7 saatte doğum gerçekleşir. Diğer gebeliklerde süre kısalır.

Sağlıklı hamilelerde normal doğum nasıl kolay olur: Öncesinde doğum egzersizi programlarına gidilebilir. Nefes egzersiz yöntemleri de faydalı olmaktadır.

Normal Doğum Nasıl Olur? 2

Fizyolojik olarak normal doğum sancıları nasıl olur: Bebeğin doğum kanalından dışarı çıkabilmesi için vücudun oluşturduğu kasılma hareketleri doğum sancılarını oluşturur.

Hastaneye ne zaman gitmeli: Ağrılar 6-7 dakikada bir gelmeye başladığında hastaneye gidilmelidir. Uzak mesafelerde oturanlar çok daha erken aşamada yola çıkmalıdır.

Ağrısız epidural normal doğum nasıl olur: Kanal 4 cm kadar açılınca belden yapılan anestezi ile epidural doğum yapılabilir. Bu durumda hamile kadın 4 cm açıklığa ulaşıncaya kadar ağrı çeker ama bu açıklık sağlandıktan sonra belden aşağısı uyuştuğu için artık ağrı duymaz. Bu anestezi kasılmalara engel olmadığından doğum normal seyrinde devam eder.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video