19 Temmuz 2024
Sağlık

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Bebeklerimiz, bizim için en değerliler. Tamamıyla bize emanet olan, derdini, isteğini dile getiremeyen, ama ağlayışları ile hareketleri ile bize anlatmaya çalışan o minik yavrucaklar. Bir anne için elbette ki en heyecanlı, en endişeli ama mutlu zamanlardır bebeklerini büyüttüğü zamanlar.

Aynı zamanda bebeklerin yaşadığı tüm sorunlar anneleri derinden etkilemektedir. Bu sorunlardan biride bebeklerde görülen burun tıkanıklığıdır. Bebeklerde burun tıkanıklığı ile başa çıkmak her anne için mutlaka bir sorun olmuştur.

Burun tıkanıklığı büyüklere oranla bebeklerde daha büyük sorunlara yol açmaktadır. Çünkü bebekler beslenirken emme işlemini yapmak zorundadırlar ve bebekler emerken burundan nefes almak zorundadır. Burnu tıkalı olan bir bebek emme işlemini sağlıklı yerine getiremez.

Bu durum bebeğin emerken bir yandan ağzından hava solumasına sebep olur ve bu sayede yutulan hava bebekte gaz yapar. Böylelikle burun tıkanıklığı bir anda gaz problemine dönüşür. Peki bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? 1

Bebeklerdeki burun tıkanıklığı bebeğin uyku düzeninin bozulmasına da sebep olmaktadır. Ayrıca, burundan soluyamayan bebeğin akciğerlerine soğuk ve kirli hava gideceği için de solunum yolu enfeksiyonu kapması muhtemeldir. Tüm bu sebeplere baktığımızda bebeklerde burun temizliği ve burun tıkanıklığının giderilmesinin ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır.

Bebeklerde burun tıkanıklığını önlemek için dikkat edilmesi gereken birkaç hususu sizinle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle özel olarak bebeklerde burun temizliği yapılmasına gerek yoktur. Çünkü banyo sırasında bebeklerin burnunun içerisindeki birikintiler burun içerisine giren suyun etkisiyle dışarı atılmaktadır. Yine de banyo esnasında yumuşak bir bezle veya kağıt mendil ile sizde yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? 2

Bebeğinizin yaşadığı ortamın nemli olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle kış aylarında yakılan kaloriferler evin nem oranını düşürmektedir. Böyle bir durumda burun içerisindeki salgılar kuruyarak burnu tıkayabilir.

Burun temizliği için aspiratörde kullanabilirsiniz. Ancak aspiratörleri kullanmadan önce doktorunuzdan önerileri almanızda fayda var. Çünkü bebeğin burnundaki mukozlar çok hassastır ve bu nedenle hangi tip aspiratör kullanmanız gerektiğine doktor tavsiyesi ile karar vermeniz daha doğru olacaktır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Tüm tedbirlerinize rağmen bebeğinizin burnu tıkandıysa öncelikle doktorunuza müracaat ederek, doktorunuzun da onayı doğrultusunda aşağıda belirtilen yöntemleri yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun tıkanıklığını önleyebilmek için burun açıcı damlalar kullanabilirsiniz. Doktorunuz zaten bu konuda size öneride bulunacaktır. Bu damlaları gün içinde 3-4 defa bebeğiniz burnuna damlatarak rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz.

  • Eczanelerde 100 ml olarak satılan serum fizyolojik alarak enjektöre çekin ve ardından 2 ml kadar serumu hafifçe püskürtün. Bu sayede bebeğiniz hapşırarak burun içerindeki birikintilerin bir kısmını dışarı atacaktır.
  • Bebeğinizi banyo yaptırmanız, buharın ve suyun etkisi ile mukusun akışını hızlandıracaktır. Böylece burun tıkanıklığı hafifleyecektir.
  • Sıcak veya soğuk buhar makineleri ile ortamı nemlendirmeye çalışın. Özellikle kış aylarında ev içerisindeki nemin kuruması nedeniyle burun delikleri kolaylıkla tıkanabilmektedir.
  • Bebeğiniz ek gıda alıyorsa sıvı almasına önem gösterin. Bunun yanı sıra banyo yaparken olduğu gibi  bir kaba koyacağınız hafif sıcak suyun buharını bebeğinizin solumasını sağlamak iyi gelecektir.
  • Bebeğinizin burun çevresine hafifçe masaj yaparak ta tıkanıklığın açılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi 1

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer diye araştıranlar için belirtiğimiz yöntemler kullanılabilir. Ancak bebeklerin narin yapısı nedeniyle büyükler için uygulanan yöntemleri kesinlikle bebeklere uygulamamanızda fayda vardır. Ayrıca bebeğinizin hızlıca düzelmesi gelişimi ve sağlığı için önem taşımaktadır. Bu nedenle doktorunuzla birlikte daha hızlı düzelmesini sağlamalısınız.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video