16 Temmuz 2024
Sağlık

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Özellikle kış aylarında karşılaştığımız burun tıkanıklığı, insanı oldukça rahatsız eden, nefes almamızı zorlaştıran, uyumamıza engel olan rahatsız edici bir durumdur.

Burun tıkanıklığı polen, toz, tüy veya benzer alerjik durumlarda burun içerisinde bulunan kan damarlarının şişmesi sonucu veya yine alerjik veya hastalığa bağlı olarak mukus üretilmesi ile görülebilmektedir. Peki bu rahatsız edici durumdan nasıl kurtuluruz? Burun tıkanıklığı nasıl açılır?

Burun tıkanıklığı ile birlikte burunda akıntı, burunda kaşıntı, hapşırma ve ağızdan nefes alıp vermek zorunda kaldığımız içinde ağız kuruluğu yaşanmaktadır. burun tıkanıklığı nasıl açılır evde neler yapabiliriz diye merak edenler için birkaç önerimizi makalemizde bulabilirsiniz.

Ancak, eğer burun akıntısı kanla birlikte görülüyorsa ve bir hafta gibi uzun süredir devam ediyorsa mutlaka doktora giderek yardım almalısınız. Özellikle tıkanıklığa yol açabilecek kemiksel problemler gibi yapı bozuklukları için evde bir çözüm uygulanamamaktadır.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Burun tıkanıklığı açma konusunda ilk önerimiz bol bol sıvı tüketmektir. Su, çay, çorba veya meyve suyu genizdeki mukusun incelmesine sebep olur ve böylelikle burnunuzdaki sıvı dışarı atılabilir.

Bir havluyu ılık suya batırdıktan sonra suyunu sıkarak havluyu yüzünüze sarabilirsiniz. Havlunun vereceği sıcaklık sayesinde ağrılar hafifleyebilir ve iltihabın hafiflemesine yine burnunuzdaki sıvının akmasına yardımcı olur.

Odanızda nemlendirici cihaz kullanarak, nemli havayı solumanız burundaki ve sinüsteki şişmiş kan damarlarının sakinleşmesini sağlar. Nemlenen hava mukusu da incelterek burnunuzdan akmasını sağlar ve böylelikle burnun açılması sağlanır.

Buharlı bir duş almak veya burnunuza buhar tutmakta yine mukusun incelmesini ve burnunuzdan akmasını sağlayacaktır.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? 1

Yarım bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuzu eriterek burnunuza damlatabilirsiniz. Tuzlu su damarlardaki tahrişi azaltır ve burun tıkanıklığını hafifletebilir. Ancak, tuzlu suyu burnunuza çekmek genzinize kaçmasına sebep olabilir. Bu nedenle burun deliklerine 4-5 damla olacak şekilde damlatmanız gerekmektedir.

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm

Burun tıkanıklığı açmak için bitkilerden de faydalanabiliriz. Şimdide bu yöntemleri inceleyelim.

Papatya Buharı: Bir tencerede kaynattığımız 3-4 bardak suya, 10 dakika soğumasını bekledikten sonra 6-7 adet sakinleştirici etkisi bulunan papatya çayını atarak kapağını kapatın ve 5 dakika bekleyin. Daha sonra tencerenin kapağını açarak buharı solumaya çalışın.

Soğan : Burun tıkanıklığını ne açar diye baktığımızda bir çok faydası bulunan soğandan da faydalanabiliriz. Soğanın yakıcı kokusu burun kanallarında biriken mukusu yumuşatarak akmasına yardımcı olur. Soğanı ortadan bölerek koklamaya çalışın. Bu arada gözlerinizi nemli bir bezle kapatarak yanmasını önleyebilirsiniz.

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm

Nane Çayı : Nane çayının içerisinde bulunan mentol de mukusun incelerek akmasını sağlayacaktır. Ayrıca nane çayı içerken oluşan buhar ve ılık olması da burun tıkanıklığının açılmasına yardımcı olacaktır.

Zencefil : Zencefil çayını bal ve liman ilave ederek içmeniz de burun tıkanıklığınızı hafifletecektir.

Karabiber : 1 çay kaşığı karabiberi, 1 yemek kaşığı balla birlikte karıştırdıktan sonra kaynamış su ilave ederek demlenmesini bekleyin. Yaklaşık 15 dakika sonra hazırlanan karışımı içmeniz burun tıkanıklığının açılmasına yardımcı olacaktır.

Sarımsak : Her derde deva olduğu bilinen sarımsak burun tıkanıklığında da yardımcımız. Birkaç diş sarımsağı yemek veya bir tas kaynar suya sarımsağı dövdükten sonra katarak hazırlanan çorbayı içmekte burun tıkanıklığını hafifletecektir.

Fesleğen : Yatmadan önce 3-4 yaprak fesleğen çiğneyerek burun tıkanıklığının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Burun tıkanıklığı nasıl açılır sorusuna evde uygulayabileceğiniz önerileri sizinle paylaştık. Unutmamak gerekir ki kesin tedavi ve burun tıkanıklığına sebep olan etkenlerin belirlenmesi için mutlaka doktor kontrolüne ihtiyacımız vardır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video