4 Haziran 2023
Genel

Blog Nasıl Açılır?

İnternetin hızla yaygınlaştığı günümüzde insanlar kendilerini ifade etmek, bilgilerini paylaşmak ve hatta gelir elde etmek için internet sitesi sahibi olmak istemektedir. Blog nedir diye baktığımızda ise kişisel olarak hazırlanan bu internet sitelerine blog adı verilmektedir.

Hangi amaçla olursa olsun blog kurmaya başlamadan önce  başarılı olabilmek için bloğunuzun içeriğini iyi belirlemeniz gerekmektedir. İçeriğinizi belirledikten sonra blog oluşturma işlemi aslında çok basittir.

Blog nasıl kurulur diye açıklamadan önce önünüzdeki seçeneklerden bahsedelim. Blog açarken ücretli veya ücretsiz olmak üzere iki seçenek karşımıza çıkmaktadır. Ücretli bloglarda siz hiç bir şeye el değmeden tüm işlemleri servis sağlayıcınız yapmaktadır. Size sadece yazılarınızı yazmak ve yüklemek kalıyor.

Ücretsiz blog açma ise aslında çok fazla teknik bilgiye sahip olmadan, ücretsiz blog servis sağlayıcıları aracılığıyla rahatlıkla yapılabilmektedir. Ancak, kendi özel alan adınız olsun, kendinize özel temanız olsun, bir danışmanım olsun isterseniz bu durumlar da da belli bir ücret ödemeniz gerekir.

Blog Nasıl Açılır? 1

Blog açmak için mutlaka bir beklentinizin olmasına gerek yok. Ücretsiz bloglar sayesinde hobi için veya yazmayı sevdiğiniz için blog açabilir, duygularınızı paylaşabilirsiniz. İleride para kazanmak için kendinizi geliştirmek amacıyla başlangıç yapabilirsiniz. Makalemizde adım adım blog kurulumu nasıl yapılır anlatmaya çalışacağız.

Sizde kişisel bir sayfanız olsun istiyorsanız ve nasıl blog açılır diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek ücretsiz bir blog sahibi olabilirsiniz.

Blog Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Ücretsiz blog sağlayıcıları arasında en çok blogger ve worpress ön plana çıkmaktadır. Fakat yeni başlayan ve hiçbir teknik bilgisi olmayanlar için genellikle aşağıda bizimde anlatacağımız blogger tercih edilmektedir. Şimdi blogger üzerinden adım adım blog kurlumu nasıl yapılır inceleyelim

Blog Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

  1. Öncelikle blog kurmaya başlamadan önce bloğunuzun adını belirlemeniz gerekmektedir. Blogger üzerinden kuracağınız blog adresi “sizinadresiniz.blogspot.com” şeklinde olacaktır. Burada “sizinadresiniz” yazan yer için insanların aklında kalıcı, bolg sayfanızla özdeşleşebilecek bir isim seçmeniz doğru başlangıç için önemlidir. Bu ismi biraz ücret ödeyerek “sizinadresiniz.com” veya net, org gibi yapabilirsiniz. Ancak şimdilik bu konuya değinmiyoruz.
  2. İsmimizi kafamızda tasarladıktan sonra yapmamız gereken Google’de bir hesap açmak. Mevcut bir hesabınız varsa kullanabilirsiniz. Eğer Google hesabını nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız e-posta Nasıl Açılır başlıklı makalemizde gmail için anlatılan işlemleri yapabilirsiniz.
  3. com sayfasına girerek Google hesabı ile giriş yapıyoruz.
  4. Giriş yaptıktan sonra ekranımızın ortasındaki “Yeni Blog” linkine tıklıyoruz.
  5. Karşımıza gelen formda başlık kısmına blog konumuzu yazabiliriz. Burada yazdığımız bilgi arama motorlarında sitemizin kolay bulunmasını sağlayacaktır. Adres kısmına ise az önce belirlediğimiz bloğumuzun ismini yazıyoruz ve altta yer alan tema örneklerinden beğendiğimizi seçiyoruz sonrasında “Blog Oluştur” linkine tıklıyoruz.
  6. Blog nasıl oluşturulur sorusunun cevabı bu kadar basit. Artık bir blog sahibisiniz.

Şimdi yapmanız gereken ilk yazınızı yazarak yayınlamak. Bunun için ekranınızın sağında yer alan menüden Kayıtlar’a tıkladıktan sonra ekrana gelen “Yeni Yayın” linkine tıklamak. Açılan yeni ekranda yazınıza bir başlık ekledikten sonra içeriği istediğiniz gibi yazabilir resim, video ekleyerek görsellik sağlayabilirsiniz. Yazınızı hazırladıktan sonra “Yayınla” düğmesine tıkladığınızda ilk yazınız yayınlanmış olacaktır.

Blog Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? 1

Yine ekranınızın sağındaki menüden istatistikleri görebilir, yorumları düzenleyebilir, yeni sayfalar açabilir, şablonunuzu değiştirebilirsiniz. Ayrıca google’nin reklam politikası sayesinde sitenize reklam alarak gelir elde edebilirsiniz. Tabi bunun için iyi bir takipçi kitlesine ulaşmanız gerekmektedir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video