18 Temmuz 2024
Genel

Çatalla Ponpon Nasıl Yapılır?

Ponponlar, el işi ile uğraşan bayanların en sık kullandığı örgü ürünüdür. Hazırladıkları sade ürünleri süslemek ve güzelliklerini tamamlamak için bu özel ponponlardan yararlanabilirler.

Farklı malzemeler ile hazırlanabilen ponponlar, kullanılan malzemeye göre değişik şekillerde hazırlanabilir. Bun yazımızda ponpon yapılışı hakkında bazı teknikleri sizlerle paylaşacağız.

Çatalla Ponpon Nasıl Yapılır? 1

Ponpon Nasıl Yapılır?

Ponpon, en basit şekilde ip ile yapılır. Hobi ya da örgü malzemesi satan yerlerde bulunan özel ponpon aparatı ile kolaylıkla hazırlanabilir. Kolay ponpon yapımı isteyenler bu aparatlardan satın alabilir. Bu aparatlar ile ip ya da ince kurdeleli ponponlar hazırlabilir. Bunun için ilk olarak aparatı ortadan açın. Özel bölgesinden bir miktar ip ya da kurdele geçirip dışarıya biraz sarkmasını sağlayın.

Ardından aparatı kapatın ve ipi dolamaya başlayın. İstediğiniz büyüklük ve yoğunluğa geldiğinde ipi kesin. Kenarlarından da doladığınız ipi kesip ponponu aparattan çıkarın. Aparat ile ponpon yapımı kısa sürede çok sayıda ponpon yapmak isteyenler için idealdir.

Tülden ponpon yapımı içinse daha farklı bir yöntem kullanılır. Tül ponponlar ip ya da ince kurdele ponponlarından daha farklı şekilde hazırlanır. Bunun için kalın bir kartonu cd şeklinde kesin. İkiye katlayın ve orta kısmının kenarlarından çok az miktarda kesin. Bu kesilen yerlerden tül parçasını geçirin ve yarım ay şeklindeki karton aparata dolamaya başlayın.

Tüllerin bitiminden sonra diğer tüle geçerken tam bitiş noktasından başlamasına dikkat edin. SIkıca sararak bu şekilde tülleri bitirin. En son yarım ay şeklindeki kartonun uç kısmından tülleri kesin ve ponpon yapmak için bağlayın. Hazırladığınız tül ponponu istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Çatal kullanarak ponpon hazırlamak, ponpon yapımı denilince ilk akla gelen yöntemlerden birisidir. Çok basit bir şekilde hazırlanan bu ponponların yapımında her evde bulunan yemek çatalları kullanılabilir. Çatalla ponpon yapmak için ilk olarak ipi çatalın iki dişinin arasından geçirip bir kısmını yana doğru çekin. İpi çata dişleri arasından sıkıca dolayın.

Ponpon Nasıl Yapılır?

Dolama bittikten sonra kestiğiniz ipin ucunu ilk başta yana ayırdığınız ip ile birlikte bağlayın. Bağlamadan sonra ponponu çıkarın ve ucundan kesin. Şekil verip istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Ponponları evde farklı ürünler için de kullanabilirsiniz. Örneğin hazırladığınız çok sayıda ponponu kalın yapılı bir ipe geçirip dekoratif perde hazırlayabilirsiniz. Benzer şekilde çok sayıda hazırladığınız ponponlardan ponpon paspas da hazırlayıp evinizde kullanabilirsiniz.

İpten hazırladığınız ponponlar ile eviniz için hoş ürünler hazırlayabilirsiniz. Bu ürünleri özellikle çocuk odası ya da mutfakta kullanmanız çok hoş olacaktır. Tülden ponpon yaptığınızda ise bunları daha süslü ve daha zarif ürünlerde kullanabilirsiniz. İsterseniz bu ponponlardan çocuklarınıza kıyafet hazırlayıp prenses gibi olmasını sağlayabilirsiniz. Tütü adı verilen tülden eteklerin üzerine minik minik tül ponpon hazırlayıp özel tasarım yapabilirsiniz.

Ponpon Nasıl Yapılır? 1

Evde ponpon yapmak hem eğlenceli hem de basit bir iştir. Zaman zaman çocukların gösterilerinde kullanılan büyük ponponlar da evde hazırlanabilen ürünlerdir. Bunlar için özel rafya ürünleri kullanabilirsiniz. Silindir rulo şeklinde satılan rafyalardan istediğiniz renklerde satın alıp bu ürünleri sandalye ayaklarına bağlayıp dolayın. İstediğiniz büyüklüğe ulaşınca el ile tutulacak kadar kısmını ayırıp bağlayın.

İsterseniz tutulacak yeri bez ya da tül ile kaplayabilirsiniz. Diğer kısmı uçlarından kesin ve ponponlarınızı kullanmaya hazır edin. Ponponu düz değil de kıvırcık şekilde kullanmak isterseniz rafyaları hafif çekip bırakın ve lüle lüle olmasını sağlayın. Bu şekilde daha büyük ve daha sevimli ponponlar elde edebilirsiniz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video