25 Temmuz 2024
Genel

Fermuar Nasıl Dikilir?

Dikiş dikmeye yeni başlayanlara kolay bir şekilde fermuar nasıl dikilir? Sorusunun yanıtını vereceğiz. Fermuar dikmek ilk bakışta gözünüzü korkutmasın. Her şeyin olduğu gibi bu işin de püf noktaları var. Yorucu ve sabırlı olunması gereken bir iş olsa da; fermuar dikmeyi öğrenmeniz için harcadığınız çaba eminiz ki buna değecektir.

Kendi kıyafetlerini yapmak isteyenlere ya da fermuarı bozulan ve dikilmesi gereken dikiş planlarınız varsa fermuar dikebilmek bu işi öğrenmek oldukça işinize fayda sağlayacaktır.

Fermuar Nasıl Dikilir? 1

Fermuar Dikmek İçin Sırasıyla Adımlar

Makineniz ile fermuarımızın açılma yerini teyelleyerek önce kapatın. Fermuarınızı işin bitiminde gelmesini belirlediğiniz köşe süresince dikin. Dikerken dikiş payı bırakın ve bu payın elinizdeki elbisenin tümünde aynı olmasına mutlaka dikkat ediniz.

Bu size belki akla uygun gelmeyebilir ancak unutmamalısınız ki diktiğiniz teyel dikiş geçici olarak orada bulunmaktadır. Burada yaptığımız sadece dikişimizi yerinde tutmak için kullanılmıştır. Fermuarı diktiğinizde ise teyel dikişini çıkartmayı unutmayın.

Dikiş payını yaptığınız işinizin tam zıttı yönünde bastırarak dikişi yavaşça açın. Dikiş payı parçalarının yapabildiğiniz kadar açık ve düz olmasına özenle dikkat edin. Çünkü teyel dikişinin iki kutbundaki katların kıvrımlı ve düz olması gerekir.

Fermuarı yaptığınız işin yerine iğneleyin. Daha sonra fermuarı yerine yerleştirin. Fermuarın özellikle üst tarafını yerleştirin ki fermuarımızı çekme yeri kıyafetimizin üst kısmında kalabilsin. Dikişin üst tarafındaki ekstradan kalan fermuar kesinlikle bir problem yaratmaz.

Aşağı tarafta üç santim kadar bir fazlalık olması gerekecektir ancak üç santimden uzun olan fazlalıkları kesmeliniz. Fermuarı yerleştirmeden önce sonunu bastırarak dikmelisiniz. Bunun nedeni fermuar bitişinin oluşmasını sağlamaktır.

Fermuar Dikmek İçin Sırasıyla Adımlar

Makinenizin yardımıyla fermuarı işinize dikin. Burada da sadece dikişi yerinde tutmak için kullanıldı. Bu teyel dikişler işin sağ kısmını dikerken fermuarı görmek mümkün olamayacağı için fermuarın diş kısımlarını dikişin orta bölümünde tutmaya yardım ettiği için oldukça önemlidir.

Yaptığınız işi kumaşınızın sağ kısmı üst tarafa gelecek biçimde ters çevirin. Yalnızca fermuarın tutuş yerini üst tarafta görmeniz gerekecek. Fermuarın gerisi mutlaka saklı kalacak şekilde dikilmiş olmalıdır.

Kumaş üstünde daha önceden çizdiğiniz çizgileri kumaşın bütün katları süresince dikmek için bir fermuar ayağı kullanmanız size fayda sağlayacaktır. Tekrar katman oluşmasını engellemek için fermuarın her iki tarafından da alttan üst yöne doğru dikin.

Fermuar Dikmek İçin Sırasıyla Adımlar 1

İlmekleriniz dikişinizin mümkün oldukça orta bölümüne yakın olmalıdır. Ancak fermuar ayağı dikişin gidiş yolunu belirleyecektir. Dikişin alt bölümü boyunca bir sıra ilmek atarak dikişi bitirmelisiniz. Bu fermuarınıza bir son noktası oluşturmanız ve fermuar ucunun aşağı inmesini engellemelisiniz.

Dikiş sökme aletiniz ile birlikte yaptığınız teyel dikişlerin tamamını sökün. Fermuarı asıl yerinde tutan teyel dikişler ile başlamalısınız. Bunların da sökülmesinden itibaren, dikişinizin orta kısmından geçen tüm teyel dikişlerini sökün. Bu işlem, fermuarınızın aşağıdan dişlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dikiş sökücü aleti çok kullanışlıdır ancak istemediğiniz dikişleri sökmemesi için aşırı bir özen göstermeniz gerekecektir.

Yaptığınız fermuarınızı deneyin. Yeni fermuarınız artık bir sorun oluşturmadan açılmalı ve kapanmalıdır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video