12 Temmuz 2024
Sağlık

Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir?

Dikkat eksikliği çağımızın en büyük sorunu olmak ile beraber çığır aşmış düzeyde diyebileceğimiz bir tür rahatsızlıktır. Dikkate alsak da almasak da birçok çocuk ve yetişkininin sorunudur.

Dikkat eksikliğinin yanında hiperaktiviteyi de duymanız şaşırtıcı değildir fakat hem dikkat eksikliği hem de hiperaktivite çözümü olmayan rahatsızlıklar değildir bunun için bireyin ihtiyacı olan tek şey detaylı bir bilgi birikimi ve doğru attığı adımlar olacaktır.

Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? 1

Dikkat eksikliği yetişkinlerde ve çocuklar da görülen genel itibariyle bebeklik ve okul çağında ortaya çıkan bir süreçtir. Dikkat eksikliği dikkati bir şey üzerinde toplayamama, konsantre olamama demektir. Sizde de bir dikkat problemi olduğunu düşünüyorsanız veya bir ebeveynseniz ve çocuğunuz da böyle bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız dikkat eksikliği belirtilerini gözlemlemiş olmalısınız bunun sonucunda da bir uzman ile görüşme sağlamanız faydanıza olacaktır.

Psikiyatri uzmanınız ile gerçekleştirdiğiniz görüşme sonucu eğer böyle bir durum söz konusu ise sizden dikkat eksikliği testi isteyecektir. Bu testin amacı dikkat eksikliğinin hangi oranda olduğunu tespit edip tedaviyi buna göre başlatmaktır.

Birçok farklı tipte dikkat testi vardır uzmanınız bu konuda sizlere gereken yardımı sağlayacaktır. Tanı tam olarak koyulduktan sonra bireyin hayatını büyük ölçüde kolaylaştıracak bir tedavi süreci belirlenecektir. Dikkat eksikliğini gidermenin yolları görüşülecek size bu konuda uzmanınız tarafından bilgi verilecektir.

Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? 2

Dikkat eksikliğini gidermenin yolu dikkat eksikliği tedavisi olmaktan geçer bunun da 2 yöntemi varıdır. Biri ilaçsız tedavidir bir diğeri ise ilaçlı tedavi. Altta verdiğimiz bilgiler ile özellikle çocuklarda yüksek oranda dikkat eksikliği söz konusu olduğundan sizlerde çocuklarda dikkat eksikliği nasıl giderilir sorunuza cevap bulmuş olacaksınız.

İlaçlı dikkat eksikliği tedavisi de kullanılan dikkat eksikliği ilaçları sinir sisteminde uyarı oluşturacak cinstendir tabi tüm ilaçları sinir sistemine etki edecek diye değerlendirmek doğru değildir. İlaçlı bir tedaviye başlandı ise ne zaman sonuç alınacağı hakkında kesin bir zaman vermek hiçbir zamana doğru olmamıştır. Bu süreç bazen 1 yıl sürer bazen ömür boyu ilaç kullanmanız gerekebilir.

Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? 3

Bir diğer yöntem ise ilaçsız tedavidir bunun yolu ise bol egzersiz yapmaktan geçer bu egzersizlerin bir kısmı fiziksel egzersiz bir kısmı da beyin egzersizidir. Gerek ilaçlı tedavi gerek ilaçsız tedavi hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılabilecek yöntemlerdir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video