23 Temmuz 2024
Genel

Dini Bayramlar Nasıl Kutlanır?

Din; insanları, peygamberler vesilesiyle gönderilen kitap ve hükümlerle bildirilen gerçekleri benimsemeye ve uygulamaya çağıran tanrı tarafınca konulmuş bir kanundur. İnsanların yaratıcılarıyla, birbirleriyle ve öteki varlıklarla olan ilişkilerinin belirleyicisidir.

Dini Bayramlar Nasıl Kutlanır?

Arapça kökenli din sözcüğünün, köken itibariyle ‘yol, hüküm, mükâfat’ şeklinde anlamları vardır. Bayram, ‘ferah ve sevinç günü’ manasına gelir. Dini bayramlar ise, yeryüzünde yaşayan çeşitli dinlere mensup toplulukların belli bir tarihte, bir veya birkaç gün sevinç gösterileriyle kutladığı günlerdir.

Dini bayramlar nasıl kutlanır kısaca anlatılacak olursa, öncelikle bu bayramlara özel ibadetler vardır. Bayramların ilk sabahı Müslüman erkekler bayram namazı kılar. Bayram süresince eş, arkadaş, akraba ziyaretlerine gidilerek bayram kutlanır. Bayramlarda bakımlı düzenli olmak adettendir.

Çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni giysiler alınır. Çocuklar gruplar halinde kapı dolaşarak şekerleme toplarlar. Bazı büyükler ellerini öpen çocuklara mükâfat ya da harçlık verirler. Evlerin mutfaklarında bayramda gelecek misafirler için çeşit çeşit ikramlıklar hazırlanmış olur. Bayramlar toplumsal huzur ve mutluluğu artırır. Bu günlerde çeşitli törenler düzenleriz.

Dini Bayramlar Nelerdir?

Ramazan ayının son günü bayram hazırlığına başlanır. Evler temizlenir, bayramlık giysiler, tatlı ve kurabiyeler hazırlanır. Peşinden insanoğlu, kendi aralarında bayramlaşırlar. Bu bayramlaşma üç gün devam eder. Evimizde anne, baba ve büyüklerimizin ellerini öper, bayramlarını kutlama ederiz.

Dini Bayramlar Nasıl Kutlanır? 1

Akraba ve komşularımızın da bayramlarını kutlar,  ortak oluruz. İnsanların birbiri ile iletişim kurmasının ve yardımlaşmasının en güzel ve huzur verici yanlarından biri de, bayram günleridir. Gelen konuklara tatlı, şeker ya da çikolata ikram edilir. Çok eski zamanlarda, bayram gününün yaklaşması ile birlikte evlerde büyük bir telaş da başlardı.

Hanımlar bayram temizliği yaptıktan sonra el becerilerine göre birbirinden farklı ve çeşitli tatlılar da yaparak, gelen misafirlere ikram ederlerdi. Günümüzde de aynı gelenekler devam etse de, kadınların çalışıyor olması sebebi ile bu gibi ikramların çeşitlerinde de bir azalma söz konusu olmaktadır.

Ramazan ve Kurban bayramları hicretin (Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göçü) ikinci yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Dini bayramlar ulusal bayramlardan farklı olarak ay takvimine göre düzenlendiğinden her yıl bir önceki yıldan 10 gün erkene gelirler.

Dini Bayramlar Nasıl Kutlanır? 2

Bayramın ilk gününden önceki güne arife denir. Ramazan Bayramı, Şevval ayının birinci günü adım atar, üç gündür. Kurban Bayramı, Zilhicce ayının 10. Günü adım atar, dört gündür. Şeker Bayramı olarak da isimlendirilen Ramazan Bayramı’nın ilk günü, bununla birlikte Şevval ayının birinci günüdür.

Kurban Bayramı, Hz. İbrahim Peygamber döneminden günümüze taşınan bir ibadetin bayramıdır. Bu bayram kurban kesme ibadetinden gelir. Maddi gücü elveren Müslümanların kestirdiği kurbanın eti, tertipli olarak et yeme şansı bulamayan kişilere dağıtılır.

Ramazan ayında, Müslümanlar sağlıkları el verdiği sürece oruç tutar ve aynı zamanda bu ayın gerektirdiği diğer ibadetlerini de yoğun bir şekilde yapmaya devam ederler. Ramazan ayının bitmesi ile birlikte Müslümanlar, ibadet ile geçen aylarını bayram sevinci ile kutlamak isterler.

Dini Bayramlar Nasıl Kutlanır? 3

2017 dini bayramlar ve diğer yıllarda kutlanan Ramazan bayramlarında, kişiler kendilerini ziyaret eden kişilere şeker ya da çikolata ikramı yaparlar. Daha sonrasında ise büyükler küçüklere harçlık verirken, küçükler de büyüklerin ellerini öperek bayramlaşmalar devam eder. İslamiyet kapsamında bir diğer önem olan bayram ise Kurban bayramıdır.

Bayramın ilk günü bayram namazı kılındıktan sonra, kurban kesecek olan kişiler İslam dininin öngördüğü şekilde kurbanlarını keserek, ihtiyacı olan kişilere bu kurban etlerini dağıtırlar. Dini ve milli bayramlar, kişilerin birbirleri ile kaynaşmalarını sağlar iken dinin getirdiklerini de dolu dolu yaşama imkânını bulurlar. Bu sebeple de Müslüman ülkelerinde bu gibi bayramların önemi son derece büyük olmakta olup, bu bayramların gereklilikleri eksiksiz bir şekilde de tamamlanmaktadır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video