23 Temmuz 2024
Sağlık

Diş Teli Nasıl Takılır?

Mükemmel dişlerle doğacak kadar şanslı olan az insan vardır. Ancak ortodontik tedavi size veya çocuğunuza büyük bir fark yaratabilir. Bu tedavilerden en yaygın olanı ise diş teli tedavisidir.
Ortodontik hizmetler ortodonti alanında eğitim almış herhangi bir lisanslı diş hekimi tarafından sağlanabilir.

Diş Teli Nasıl Takılır? 1

Diş teli diş sağlığını iyileştirmek için dişleri hizaya getiren ve düzleştiren ve kişinin ısırıklığına göre konumlandırmaya yardımcı olan ortodontide kullanılan bir araçtır. Genellikle altbağrıları, maloklüzyonları, aşırı yaymaları, açık ısırıkları, ısırıkları, çapraz ısırıkları, eğri dişleri ve dişlerin ve çenelerin diğer çeşitli kusurlarını düzeltmek için kullanılırlar.

Diş telleri ya kozmetik ya da yapısal olabilir. En bilinen modelli genellikle damak veya çeneyi genişletmeye yardımcı olmak ve diş ve çeneleri şekillendirmeye yardımcı olmak için diğer ortodontik cihazlarla birlikte kullanılır.

Ortodontistler Birliği, çocukların 7 yaşlarında bir ortodontist tarafından taranmasını önermektedir. Çünkü erken çocukluk tedavi için en iyi zamanlamadır.

İlk adım, tedavinin hasta için uygun olup olmadığını belirlemektir. Doktor hasta ile görüşür ve dişleri görsel olarak inceler. Uygunsa, röntgen, kalıp ve izlenimlerin yapıldığı bir kayıt randevusu ayarlanır. Bu kayıtlar, sorunların ve doğru yol izinin belirlenmesi için analiz edilir.

Ortodontik endüstride dijital modellerin kullanımı hızla artmaktadır. Dijital tedavi, hastanın kemerlerinin üç boyutlu bir sayısal modelinin oluşturulması ile başlar. Bilgisayarla otomatikleştirilmiş tedavi simülasyonu diş etlerini ve dişleri birbirinden otomatik olarak ayırma yeteneğine sahiptir ve maloklüzyonları iyi idare edebilir.

Diş Teli Nasıl Takılır? 2

Tipik tedavi sürecinde ise karmaşıklığa ve sorun türlerine bağlı olarak altı ay ila iki buçuk yıl arasında değişir. Aşırı durumlarda ortognatik cerrahi gerekebilir. Ayraçlar uygulanmadan yaklaşık 2 hafta önce, bantlar için yeterli alan yaratmak için ortodontik aralayıcıların dişleri birbirinden uzaklaştırmaları gerekebilir. Aşırı bir durum söz konusu değil ise daha estetik olması sebebi nedeniyle şeffaf diş teli tedavisi de önerilmektedir.

Diş teli nasıl dişlere takılır? Sorusunun ilk aşamasında ise diş yüzeyi braketler için uygun hale getirilir. Temizlenen yüzeye braketleri tutturabilmek için özel bir yapıştırıcı uygulanır. Yapıştırıcı özel bir alet yardımı ile sertleşmesi sağlanır. Braketler tek tek dişlere yapıştırılmaya başlanır. Bu işlem genellikle diş başına bir kaç saniye sürer. Yapıştırma tamamlandıktan sonra braketler arasına art teli yerleştirilir.

Diş Teli Lastiği Nasıl Takılır?

Tedavinin bir bölümünde dişlerin konum bozuklularını ve ayrışıklıklarını giderebilmek için diş teli lastiği kullanılabilmektedir. Ligatürler çok çeşitli renklerde mevcuttur ve hasta dilediği rengi seçebilir. Ark teller, arzu edilen sonuçların elde edilmesi için sık sık bükülür, şekillendirilir ve sıkılır.

Diş Teli Nasıl Takılır? 3

Kauçuk lastiklerin, yerleşimi ve konfigürasyonu, tedavi şekline ve hastaya bağlı olacaktır. Kauçuk lastikler farklı çaplarda, renklerde, boyutlarda ve mukavemette üretilir. Bunlar ayrıca tipik olarak renkli veya şeffaf / opaktır.

Tedavi sırasında kullanılan bir diğer malzeme brakettir. Diş teli mumu olarak isimlendirilin mum telin damak veya dile batmasını engelleyecektir. Diş teli mumu nasıl takılır gibi sorunun ise çok basit bir cevabı vardır. Ufak parçalar kopartılarak tel uçlarına yapıştırılır.

Çoğu durumda dişlerin düzgün şekilde oturması için ağızda yeterli alan yoktur. Bu davalarda yer açmak için iki ana prosedür vardır. İlki, dişler daha fazla alan yaratmak için çıkarılır. İkincisi genişlemedir. Damak veya kemer palatal genişletici kullanarak daha büyük yapılır. Genişleticiler hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından kullanılabilir. Yetişkinlerin kemikleri zaten kaynaştığından, damak genişletmek ameliyat olmadan onları çözmek için mümkün olmayacaktır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video