25 Temmuz 2024
Genel

Takma Tırnak Nasıl Takılır?

Takma tırnak, moda aksesuarı olarak tırnakların üzerine yerleştirilmiş kaplamalardır. Bazı yapay tırnaklar gerçek tırnaklarının görünümünü olabildiğince yakın taklit etmeye çalışırlarken,  bazı takma tırnak tasarımları da gerçek tırnak görünüşünden kasıtlı olarak saptırılmıştır. Takma tırnaklar çok çeşitli malzemelerden üretilmektedir.

Takma tırnaklar, hasar görmüş, kısa veya “istenmeyen” tırnak görünümünü gizlemeye veya düzeltmeye yardımcı olurlar. Ayrıca, insanların tırnaklarını ısırmalarını, kırılmasını ve bölünmeleri önlemesine yardımcı olur. İnsanlar arzu ettiği doğal tırnak uzunluğunu ve gücünü arttıramayacakları zamanda kullanılırlar.

Takma Tırnak Nasıl Takılır? 2

Manikürden farklı olarak takma tırnakları sabitlemek için yapıştırıcı ile tutturulması gerekir. Yapıştırıcının tırnağa zarar vermemesi için en fazla 3 gün sonra çıkartılması gerekmektedir. Özel günler için tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Uzun süre kullanılması tırnağın hava almasını engellediği için sararma oluşturabilmektedir.

Takma tırnak nasıl takılır ve çıkartılır ile ilgili birkaç basit ve pratik yöntem bulunmaktadır.

Takma tırnaklar takmadan önce tırnak üzerinde varsa cila veya oje temizlenmelidir. Tırnağın genel bakımı yapılmalıdır. Bakım sonrasında yapıştırıcı doğal tırnak veya akrilik jelin sonuna yapıştırılır. Daha sonra her iki tırnağın birleşimine yaklaşık 10-15 sn. baskı uygulanır.

Tırnak diplerindeki etlerinizi bir itici ile geri itmeniz ise takma tırnak ile teması azaltacaktır. Tırnak yatağında kir veya mikrop birikmesine de engel olacaktır. Yapıştırma işleminden sonra daha kalıcı olabilmesi için 30 dk. tırnakların kullanılmaması gerekir.  İşlem sonrasında takma tırnaklar üzerinde herhangi bir boya veya desen yok ise boyamaya hazırdır. Ayrıca klasik bir görüntüden kurtulabilmek için bir fırsattır.

Peki bu takma tırnaklar nasıl çıkartılır merak ediyorsanız en kolay yönteminin sıcak suya sokulması olduğunu görebileceksinizdir. Tırnaklar üzerinde yapıştırıcı kalması durumunda ise aseton ile silerek çıkartılabilir. Çıkartma işlemi sonrasında mutlaka tırnak ve tırnak etlerine krem ve besleyiciler ile bakım yapılmasının ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Takma Tırnak Nasıl Takılır? 1

Takma tırnağın yaygın olmamakla beraber bazı riskleri de bulunmaktadır.

Doğru şekilde takılırsa takma tırnak genellikle sorun oluşturmaz. Ancak uzun süreli kullanım ve yetersiz takılan takma tırnak yatağına ciddi hasar verebilir ve doğal tırnak büyümesini engeller. Takma tırnak ile ilişkili en yaygın problem, yanlış ve doğal tırnak arasında gelişebilen bir bakteriyel enfeksiyondur.

Takma tırnak yapmak için kullanılan malzemelerin yanıcılığı konusunda endişeler vardır. Potansiyel alev tehlikelerinden kaçınmak için, saç düzenleyicilerinden, kurutuculardan veya kıvrımlı tüylerden uzakta tutulmalarının yanı sıra pişirme sırasındaki ısı ve alevlerden uzak tutulmaları önerilir.

Aynı zamanda kullanılan yapıştırıcıya herhangi bir alerji riski taşıyor olabilirsiniz. Bunu anlamak için birkaç uygulama sonrası tepki verip vermediği gözlenmelidir.

Takma Tırnak Nasıl Takılır?

Evde takma tırnak nasıl takılır? Evde de aynı sıra ile takma tırnak pratik bir şekilde yapılabilir.

Biraz dikkatli ve sabır ile çok başarılı bir sonuca ulaşılabilir. Hazır paketler halinde satın alınan takma tırnaklar oldukça uzun olarak çıkmaktadır. Uygulama öncesinde dikkatlice istenilen boya getirebilmek için kesilebilir veya törpülenebilir. Takıldıktan sonra tırnağa herhangi bir müdahale yapılması yapıştırıcının etkisini azaltacaktır. Daha kısa sürede tırnağın çıkmasına sebebiyet verecektir.

Ayak Takma Tırnak Nasıl Takılır?

Ayak takma tırnak takma işleminde de el tırnakları gibi işlem uygulanmalıdır. Ancak burada unutulmaması gereken ayakkabı içerisine gireceği durumlarda ellerdeki kadar kalıcı olmayacağıdır. Kalıcılığın yanı sıra rahat bir hissiyatta vermeyecektir. Çorap içerisinde uzun süre kalması durumunda ise hijyen açısından da sağlık bir ortam oluşmayacaktır.

Takma Tırnak Nasıl Takılır? 3

Hazır paket olarak marketler
den veya eczanelerden satın alınabilecek takma tırnak setlerinin fiyatın tırnakların kalitesine göre değişmektedir. Yaklaşık fiyatı 5 ile 45 TL arasında değişebilmektedir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video