25 Temmuz 2024
Yeme İçme

Mango Nasıl Yenir?

“Meyvelerin kralı” olan mango meyvesi, kendine özgü lezzet, koku ve ısınmayı sağlayan nitelikteki en popüler, besleyici bakımdan zengin meyvelerden biridir ve çoğu zaman “süper meyveler” olarak adlandırılan yeni fonksiyonel gıdalar arasında popülerdir.

Mango Nasıl Yenir? 1

Mango, tropik bölgelerde yetişen lezzetli mevsimlik meyvelerden biridir. Botanik olarak, bu egzotik meyve Anacardiaceae ailesine aittir. Bu aile, aynı zamanda kahverengi, antepfıstığı gibi çiçekli bitkilerde çok sayıda tropik meyve ağaçlarının bulunduğu bir ailenin sahibidir. Mango, Hindistan’ın birçok bölgesinde yetiştirilen bir tropik ağaç olup, şimdi de birçok kıtada dünyaya yayılmıştır. Taze mango sezonu Nisan’dan Ağustos’a kadar sürmektedir.

Yüksek kaliteli bir mango meyvesi çok lif kompozisyonu ve az miktarda ekşiliğe sahip olmalıdır. Mango tohumu ya tek bir embriyoya sahip olabilir ya da bazen çoklu embriyonik olabilmektedir.

Mango meyvesi faydaları oldukça fazladır. Pre-biotik diyet lifi, vitaminler, mineraller ve polifenolik flavonoid antioksidan bileşikler bakımından zengindir. Yeni araştırmaya göre, mango meyvesinin kolon, göğüs, lösemi ve prostat kanserlerinden korunduğu tespit edilmiştir.

100 gr taze meyve 765 IU veya günlük önerilen vitamin A düzeylerinin% 25’ini sağlar. Bu bileşiklerin antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinmektedir ve görme işlevi için önemlidir. Sağlıklı mukoza üretebilmek ve cildi korumak için Vitamin-A da vücudumuz için gereklidir.

Karoten bakımından zengin doğal meyve tüketiminin akciğer ve ağız boşluğu kanserlerinden korunduğu bilinmektedir. Taze mango iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kalp hızını ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan hücre ve vücut sıvılarının önemli bir bileşenidir.

Aynı zamanda, koroner arter hastalığı ve inme ile sonuçlanan kan damarlarına zararlı olabilen kandaki homosistein seviyelerini de kontrol eder. Dahası, ılımlı miktarda bakır oluşturur. Bakır ayrıca kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir.

Mango Nasıl Yenir? 2

 • Mangoyu soğuk akışlı suda yıkayarak toz / kir ve yüzeydeki kimyasal artıklardan temizleyin.
 • Yumuşak bir bezle silerek kurutun. Mango meyvesi, lezzetini zenginleştirmek için herhangi bir baharat / katkı maddesi olmadan tek başına yenmelidir.
 • Meyveyi uzunlamasına olarak iki parça halinde kesin. Daha sonra, her bir parçaya kare boyutlarında çizgi izleri bırakın.
 • Mangoyu ters çevirin. Mango yumuşak ise iç kısmını bir çatal veya bıçak yardımı ile sıyırın.
 • Mango yemeyi küp küp veya püre olarak tercih edebilirsiniz.

Bazı sunum ipuçları:

 • Taze mango küpleri, meyve salatalarına harika bir katkıdır.
 • Buz küplü mango suyu popüler, lezzetli bir içecektir.
 • “Mango milkshake” olarak sütle harmanlanmış Mango meyve suyu. Mangolu meyve ayrıca reçel, jöle, dondurma ve şekerleme endüstrisinde kullanılır.
 • Çılgın, çiğ yeşil mango, Asya ülkelerinde turşu, reçel (marmelat) ve reçel hazırlanmasında kullanılmaktadır.

Herhangi bir çürük veya kesik olmadan bozulmamış cilde sahip olanları seçilmelidir. Olgunlaşmış meyveler buzdolabında saklanmalıdır ancak 50 ° C’nin altında asla depolanmamalıdır. Doğal lezzeti elde etmek için mango yenildiğinde normal sıcaklığa geri dönülmelidir.

Mango Nasıl Yenir? 3

Mango meyve nasıl yenir in cevabından sonra dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır.

Warfarin tedavisinde bireylerde mango meyvesinden kaçınılmalıdır. Vitamin-A’nın yüksek olduğu mangolar, varfarin aktivitesinin potensiyalleştirilmesine ve kanama riskinin artmasına neden olabilir. Özellikle çiğ, olgunlaşmamış mangolu mango lateksi alerjisi bazı duyarlı kişilerde yaygındır.

Reaksiyonlar, ağız, dudak ve dilin ucunda açılma, kaşıntı olabilmektedir. Bu reaksiyon ham, olgunlaşmamış mangollarda bulunan anakardik asit nedeniyle gelişir. Bu gibi olaylar, tamamen olgun meyvelerde nadirdir. Bununla birlikte, bilinen mango meyve alerjisine sahip kişiler, onları da yemekten kaçınmak zorunda kalabilirler.

Etiketler

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video