15 Temmuz 2024
Genel

Dua Nasıl Edilir?

Pek çok insan günlük koşuşturmalı hayatının içerisinde dua etmeyi unutur. Aradan bir süre geçtikten sonra uzun süredir dua etmediğini fark eder ve kendinden utanır. Sanki bundan sonra dua etse duaları kabul olmayacakmış gibi hissedebilir. Ancak Allah kullarına karşı her zaman affedicidir.

Dua Nasıl Edilir? 1

Bir kişi pişman bir şekilde Allah’ gittiğinde, Allah kulunu geri çevirmez. Uzun süredir dua etmeyen insanlar nasıl dua etmeleri gerektiği konusunda ellerini açtıklarında tereddüde düşebilirler. Bu her insanın başına gelebilecek bir durumdur.  Unutmayın ki dua etmek sizi rahatlatacaktır.

Bu yüzden mükemmel bir dua etmediğinizi düşünseniz bile dua etmekten vazgeçmemelisiniz. Dua ediyorum, ancak bir şeylerin eksik olduğunu hissediyorum diyorsanız da yazının geri kalanında kendi eksilerinizi ve artılarınızı bulabilirsiniz.

Dua etmek istiyorum diyen pek çok insan, nasıl dua edilmesi gerektiğini bilmediğinden Yüce Allah’tan çekinir. Oysaki Allah, onun için ellerini kaldırmış her kulu karşısında memnun olur. Elbette dua etmenin de bir adabı vardır. Bunları yerine getirdiğiniz de siz de kendinizi tam hissederseniz.

Dua adabına uymak size zor geliyorsa, bunu gece uygulayabilirsiniz. Gece dua etmek, tüm gün başınızdan geçenler için ve o günü de kazasız belasız hayırlısıyla geçirdiğiniz için şükretmeniz için idealdir.

Duanın da elbette bir adabı vardır. Abdest alıp, diz üstüne, kıbleye karşı oturup, elleri göğüs hizasında ileri uzatıp, avuçları semaya karşı açıp her şeyden önce, af ve mağfiret ve afiyet için dua etmelidir. Bunların hepsini ihtiva eden çok kıymetli dua, “Allahümme rabbenâ âti-nâ fiddünyâ haseneten ve fil-âhıreti haseneten ve kı-nâ azâbennâr”dır.

  • Duaya, Euzü besmele, Allahü teâlâya hamdü sena ve Resûlüne salâtü selam ile başlamalıdır! Namaz tesbihatlarına dikkat ettiğinizde, duaya kadar olan kısmın bu amaçla yapıldığını görebilirsiniz. Peygamber efendimiz, duaya başlarken,“Sübhane Rabbiyel aliyyil alel vehhab”  Allahü teâlâ, salevat-ı şerifeyi kabul eder. Duânın sonunu da Allahü teâlâya hamdü sena ve Resûlüne salâtü selam ile bitirmelidir.  Duânın başı ve sonu kabul olunca ortasının kabul olmaması düşünülmez. Hadis-i şerifte, “Dua ederken önce Allahü teâlâya hamd et, sonra bana salevat getir, sonra duâ et!” buyuruldu.
  • Duâyı yalnız namazlardan sonra ve belli zamanlarda yapmamalısınız. Her fırsatta duâ etmelisiniz. Dua etmek, hem sizi rahatlatacak hem de dininize ve Allah’a olan sevginizi arattıracaktır.

Dua Nasıl Edilir? 2

  • Dua ederken içten olmak önemlidir. Pek çok insan dua edemediği söyler. Kendinizi bırakırsanız, duâ ederken Allahü teâlâya sığınırsanız o sizin içinizdeki bildiği için her şeyi kolaylaştırır.
  • Yalvararak korku ve ümit ile duâ etmelidir.Allahü teâlâ Kur’an-ı kerimde, “Rabbinize gönülden ve gizlice yalvarın. Doğrusu  O aşırı gidenleri sevmez. Allah’a korkarak ve umutla yalvarın. Doğrusu Allah’ın rahmeti iyilik edenlere yakındır”  (Araf 55-56)
  • Duâ, uyanık kalb ile ve sessiz yapılmalıdır. Duâyı belli şeyleri ezberleyip, şiir okur gibi duâ etmek , uygun değildir, mekrûhdur.
  • Kalbim gâfil diyerek, duâ terk edilmemelidir.
  • Herkese hayır duâ etmelidir. Tanıdıklarınıza, ülkenizdeki askerlere, şehitlere ve yakınlarına dua etmelisiniz. Aklınıza gelen herkesi duanıza ekleyebilirsiniz.

Önce Allah’ı övüp, Peygamber efendinmizi anarak duaya başladıktan sonra şükürlerinizi iletmeniz sizi daha iyi hissettirecektir. Kendiniz için dua etmeye başlamadan önce anneniz, babanız, tüm aileniz için dua etmek de iyidir. İnsanın sıkıntısından kurtulabilmesi için Cenab-ı Hakka tam olarak tevekkül içinde bulunması gerekir. Tam teslimiyetle dua ettiğinizde daha iyi hissedeceksiniz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video