23 Temmuz 2024
Yeme İçme

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve, kahve çekirdeklerinin suda demlenmesi ile elde edilen bir çeşit hoş kokulu kahvedir. Kahve sevenlerin tadından vazgeçemediği filtre kahve, sade olarak tüketilebildiği gibi sütlü olarak da tüketilebiliyor. Çay demler gibi demlenen ve yapım aşamasında özel cihazlara ihtiyaç duyulan bu kahve türünü, özel bardağı (french press) ya da cihazı satın alarak evde de hazırlamak mümkün.

Filtre kahve yapımı biraz çay demlemeye benzer. Büyük marketler ya da kahve üzerine satış yapan yerlerde kolaylıkla bulabileceğiniz filtre kahve makineleri ya da özel bardakları ile demleme yöntemi sayesinde elde edilen filtre kahve, yaklaşık 10 dakikada tüketilmeye hazır hale geliyor. Evde french press ile filtre kahve yapmak için ilk olarak kaç fincan kahve yapılacaksa o kadar su kaynatılır. Kaynayan su 2 dakika kadar dinlenmeye alınır. Bu sırada her bir fincan başına 1 tatlı kaşığı ya da 1 filtre kahve ölçeği kadar kahve, filtre içine konulur. Dinlenen sıcak su kahvenin üzerine eklenir ve tahta bir kaşık ile karıştırılır. Piston tam kahvenin üzerine gelmeyecek şekilde bastırılır ve 1 dakika sonra çıkarılır. Kahve bir kere daha karıştırılır ve piston eski haline döndürülür. 4 dakika kadar demlendirilen filtre kahvenin kahveleri dibe çöksün diye piston iyice bastırılır ve kahve servis edilir.

Filtre kahve hazırlamak için özel kahve makinesi kullanacaksanız, ilk olarak hazırlamak istediğiniz fincan sayısı kadar suyu makinenin su haznesine koyun. Ardından her bir fincan için 1 tatlı kaşığı kahveyi filtre bölümüne koyun. Makine kendinden filtreli değilse ilk olarak dikkatli bir şekilde, makinenin sağında solunda boşluk kalmayacak şekilde filtresini yerleştirin ve bu filtre içine kahveyi koyun. En son makineyi talimatlara göre çalıştırın ve filtre kahvenizin tadını çıkarın.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?Evde filtre kahve nasıl yapılır diye soracak olursanız bunun farklı yöntemlerinden bahsedilebilir. Evde bu özel kahveyi, kahve makinesi ya da özel pistonlu bardak olmadan da yapabilirsiniz. Bunun için aynı ölçülerde su, kahve ve filtre kahve makineleri için özel filtre kağıtları yeterli. Uygun büyüklükte bir bardak üzerine bu kağıttan serip içine belirtilen miktarda kahve çekirdeği koyun. Kaynamış suyu kahvelerin üzerine dökün ve bu şekilde demlenmesini sağlayın. Yaklaşık 10 dakika içinde sade filtre kahveniz hazır hale gelmiş demektir. Aynı uygulamayı bardakta tek fincanlık yapabileceğiniz gibi sürehi gibi büyük bir kap içinde çok fincanlık olarak da yapabilirsiniz. Ölçü olarak makine içine konulan kahve miktarı ile aynı yani her bir fincan için 1 tatlı kaşığı kahve şeklinde kullanabilirsiniz. Sütlü filtre kahve içinse yine aynı şekilde su ile demleme yapılır. İstenilen miktarda süt ve şeker eklenerek tüketilebilir. Sütlü filtre kahve, sadesine oranla daha yumuşak ve daha hoş bir aromaya sahiptir. Sütle demleme yapılmayacağı için su ile demlenen kahveyi istediğiniz miktarda sıcak süt ile karıştırıp damak tadınıza uyun konuma getirebilirsiniz.

Filtre kahve yapımı kısa sürer. Yaklaşık 10 dakika içinde kahveniz tüketime hazır hale gelir. Filtre kahveyi çay demler gibi fazla miktarda demleyip istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Ancak hazırlanan her kahvenin en fazla yarım saat bekletilebileceğini, bu süreden sonra ise tüketilmemesi gerektiğini unutmayın. Süre sonunda yeniden kahve tüketmek isterseniz, taze olarak hazırlamanız gerekir.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır? 2Filtre kahve nasıl hazırlanır sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımız ile sizde evde kendi imkanlarınız ile sade ya da sütlü filtre kahve hazırayabilirsiniz. Damak tadınıza göre çikolata, tarçın ya da daha farklı malzemeler ile aromalandırıp daha farklı lezzetler ortaya çıkarabilirsiniz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video