19 Temmuz 2024
Genel

Gerçek İnci Nasıl Anlaşılır?

Yüzyıllardır değerli taşlar arasında ayrı bir yeri olan incinin eşsiz olmasından dolayı farklı bir değeri vardır. Takı olarak kadınların vazgeçilmezlerinden olan inci, nadir bulunur ve dolayısıyla çok değerlidir.

Hediye olarak verildiğinde kendisi gibi nadir bulunan, büyük bir sevgiyi ifade eder.  İnci bu kadar değerliyken gerçek inci nasıl ayırt edilir biliyor musunuz?

Gerçek inci kolye nasıl anlaşılır konusunda bilgilendirmelere yer vermeden önce inci nasıl oluşur ve neden bu kadar  değerlidir diye şöyle bir bakalım isterseniz. İnci,denilerde yaşayan yumuşakçalar sınıfından kabuklu canlıların,  başta istiridye, tarak ve bazı midye türlerinin içinde oluşur.

Bu canlıların bir nevi kendilerini savunma şekilleri işte bu kıymetli inciyi meydana getirir. İstiridyenin kabuk içine giren yabancı maddenin  çevresinde  kılıflar oluşmaya başlar. Zamanla  soyutlanan yabancı madde zamanla kalınlaşan ve çeşitli katmanlardan oluşmaya başlar.

Yavaş yavaş yuvarlak bir biçim alır. Bu yabancı maddenin üstünü kat kat kaplayan kılıflar sedef katmanıdır. İşte inci bu sedef katmanlarının yuvarlak bir şekilde oluşumundan meydana gelir. Doğal inci, özellikle iri taneli inci az ve zor bulunan bir şeydir.İncinin değeri göz alıcı doğal pırıltılarının yanısıra kendine özgü değeriyle ölçülür.

Gerçek İnci Nasıl Anlaşılır? 1

İnciye paha biçilirken özellikle önemli iki  husus vardır: Işığı yansıtarak oluşan renk ve parlaklığı ve şekil düzgünlüğü. Bunun dışında daha geniş bir liste oluşturulsa incinin familyası, büyüklüğü, rengi gibi özellikleri değerini belirler. Daha çok beyaz,fildişi,pembe yada açık gül renginde, mavimsi hatta siyah renkleri vardır.

Gerçek İnci Nasıl Ayırt Edilir?

Sahte incilerde iç yüzey rengi ile dış yüzey kaplamasının rengi tutmaz. Gerçek incide ise sert bir cisimle kazındığında, kalsiyum karbonat içeren incinin kazınan yüzeyi dış yüzeyi ile aynı renktedir. Kazıma yöntemi gerçek inciyi tespit etmek amacıyla kullanılabilecek bir yöntemdir.

Bir diğer yöntem ise inciyi ısıya tutmaktır. Eğer plastik ya da kaplama gibi bir maddeden sahte inci elinizde varsa yanacaktır. Gerçek inci ise yukarıda bahsettiğimiz özelliklerinden dolayı yanmaz.

Gerçek İnci Nasıl Ayırt Edilir?

Bununla birlikte gerçek inci tanesi, incinin sürekli kaplanmasından dolayı şekilsiz olur hep büyür yanlardan şişer . İnci taşını alırken şekilsiz olmasına dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte eğer gerçek inci alıyor ve buna belirli rakam ödüyorsanız kalite belgesine sahip olmasına da dikkat etmelisiniz.

İncilerin de bir soy ağacı bulunur. Doğal ve yaşayan bir canlının ürünü olması nedeniyle farklı bir sınıflandırma standartı uygulanır. Uluslar arası geçerli derecelenme sistemine göre inciler A, AA, AA+ ve AAA olarak kalite derecesine göre ayrılır ve belgelendirilir.

En değerli inciler doğal incilerdir. Çünkü doğada nadir bulunurlar ve bahsittiğimiz doğal üretim sürecinden geçtiklerinden nadirlerdir. Hele bir de siyah inci bir şekilde elinize geçtiyse en nadir incilerden birine sahipsiniz demektir.

Gerçek İnci Nasıl Ayırt Edilir? 1

Bunun dışında bu üretim aşamalarını yüz yıllar önce keşfeden uzakdoğuluların geliştirdikleri kültür incileri de mevcuttur. Çinliler yüzlerce yıl önce istiridyenin içine konan yabancı bir cismin sedefle kaplandığını keşfetmişlerdi. Bunu öğrenen Japonlar daha sonrasında daha ucuz ve seri bir şekilde inci elde etmenin yollarını araştırdılar ve kültür incisini geliştirdiler.

Bu kültür incisi üretimi Japonya’da bir sanayi halini almıştır. Kültür incisi elde etmek için ufak ve yuvarlak bir sedef parçası canlı istiridyenin içine yerleştiriliyor.Sonra bunlar dibe serili ağdan yataklar üzerine indirilerek orada 3-5 yıl süreyle bırakılıyor, böylece seri bir şekilde üretim gerçekleşmiş oluyor.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video