23 Temmuz 2024
Genel

Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır?

Her alanda hayatımızı kolaylaştıran teknoloji o kadar hızlı bir şekilde gelişiyor ki, henüz birine alışmadan yeni bir yenilikle karşı karşıya kalabiliyoruz. Fakat her teknolojik gelişim sadece fayda sağlamıyor beraberinde bir kısım tehlikeleri ile birlikte hayatımızın bir parçası oluyor. Buna en büyük ve herkesi ilgilendiren örnekte cep telefonları.

Cep telefonlarının ilk çıktığı dönemden aslında çok fazla zaman geçmemesine rağmen, hızlı bir gelişimle insan hayatının en önemli arkadaşı olacak özellikler kazanmıştır. Öyle ki dışarı çıkarken cüzdanımızdan önce cep telefonumuzu cebimize veya çantamıza koyar olduk.

Biz bu harika teknolojinin nimetlerinden faydalanırken, bir yandan verdiği zararları ve tehditleri hep aklımızı kurcalamaktadır. Aklımızı rahatsız eden en önemli konu da telefon dinlemeleridir. Özellikle son günlerde gelişmeler üzerine akıllı cep telefonu kullanan herkes mutlaka acaba telefonum dinleniyor mu, telefon dinleme nasıl anlaşılır diye düşünmüştür.      

Telefonun dinlendiğini kullanıcıların anlaması aslında oldukça zordur. Birkaç farklı yöntemle yapılabilecek olan dinlemelerde, bazı durumlarda tedbir alma imkânınız yokken, casus programlarla yapılan dinlemeler için kendi tedbirlerinizi alabilirsiniz.

Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır? 1

Telefon dinlemeleri casus programlar, havadan dinleme, operatör tarafından gelen verinin dinlenmesi yöntemlerinden biri ile yapılabilmektedir. Bu yöntemlere ilişkin kısa bilgiler verdikten sonra telefonunuzun dinlendiği nasıl anlaşılır ve telefon dinlemesi engelleme yöntemleri hakkında bilgileri paylaşacağız.

Havadan dinleme denen dinleme yönteminde yeni kurulan bir anten ile havadaki cep telefonu frekansları indirilerek dinleme yapılır. Bu sistem pahalı olmakla birlikte yaklaşık antenin 100 km çevresindeki tüm telefonları dinleyebiliyor.

Diğer bir sitem olan operatör tarafından gelen verinin dinlenmesinde ise, kullanılan hat operatörleri tarafından görüşme verilerinin kaydedilmesidir. Bu dinlemeyi ya devlet yapar yada operatör. Bütün operatörlerde olan serverlar sayesinde konuşmalar ana bilgisayarlarda saklanır.

İstihbarat birimleri de telefon kayıtlarını buradan temin eder. Bu iki seçenekte kullanıcıların yapabileceği çok fazla bir şey yoktur.

Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır? 2

Telefon dinlemesi nasıl anlaşılır sorusunun karşılığı ve telefon dinleme nasıl engellenir sorusunun cevabı casus programlarla yapılan dinlemeye yöneliktir.

Bu yöntemde akıllı cep telefonunuza yüklenen casus programlar ile bütün görüşmeleriniz, mesajlarınız hatta ortam konuşmalarınız dahi dinlenebilmektedir. Bu programları telefonunuza tanımadığınız kişiler yükleyebileceği gibi, arkadaşlarınız, düşmanlarınız yani sizi dinlemek isteyen herkes telefonunuza bunu yükleyebilir.

Telefonunuza kısa bir süreliğine sahip olan bir kişi böyle bir programı telefonunuza yükleyebilir, cep telefonunuza gelen bir mesaj ile veya indirdiğiniz bir programla telefonunuza sızabilir. Bu programlar telefonun ekranında görünmeyerek işlerini yaparlar. Yani programı bulup silme imkanınız yok.

Program gelen arama ile çalışmaya başlayarak görüşmenizi dinleyebileceği gibi, kendiliğinden çalışarak ortam dinlemesi veya mesaj izlemesi de yapabilir.

Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır? 4

Telefonum dinleniyor mu sorgulaması yapmak isterseniz böyle bir seçeneğiniz de yok. Bu programlar

Bu durumda telefon dinlemesi nasıl anlaşılır? İşte biraz dikkat ederek bu programların telefonunuzda yüklü olup olmadığını anlama seçenekleri:

 1. İlk dikkat etmeniz gereken faturanızdır. Operatörünüzden alacağınız detaylı faturayı inceleyin. Bu programlar genelde bilgilerinizi mesajlar ile dinleyiciye ulaştırır. Bu da sizin faturanızda mesaj ücreti olarak eklenecektir. Fazla mesaj ücreti geldiğini düşünüyorsanız dinleniyor olabilirsiniz.
 2. Görüşmeleriniz esnasında konuşmalarınız çok derinden ve cızırtılı geliyorsa dinlenme ihtimaliniz var demektir. Bu cızırtı ve sesler operatör kaynaklıda olabilir fakat gün içerisinde 2-3 kez tekrarlanması dinlemeye işarettir.
 3. Telefonunuzun şarjı normalinden hızlı bitiyorsa, kullanmadığınız dönemlerde bile hızlı şarj tüketiyorsa arka planda casus programların çalıştığının işaretçisidir.
 4. Telefonunuzu 1 saat süresince kullanmadan bir yere bırakın. Sonra telefonu aldığınızda eğer telefonda sıcaklık varsa dinleniyor olabilirsiniz.

Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır? 3

Telefon Dinlemesi Nasıl Engellenir

Yasal olan ve de operatörler tarafından yapılan dinlemeleri engelleme durumu söz konusu değildir fakat, eğer 3. Kişiler tarafından telefonunuzun dinlendiğini tespit ederseniz aşağıdaki maddeler telefon dinlemesi engelleme için çözüm için size yardımcı olacaktır.

 1. Dinlendiğinizi anladığınız durumda telefonunuzu fabrika ayarlarına geri yükleyin ve kaynağından emin olmadığınız yeni uygulamalar yüklemeyin.
 2. Halka açık olan şifresiz her ağa bağlanmayın. Ağ bağlantısı üzerinden gelen verileri kontrol edin.
 3. Telefonunuzla internette dolaşırken gelen uyarılara ve tıklama isteklerine cevap vermeyin. Örneğin:” Telefonunuzda virüs var temizlemek için tıklayın” şeklinde linklere tıklamayın. Bu uyarılar ile telefonunuza zararlı yazılımlar yüklemeye çalışılmaktadır.
 4. Telefonunuzda mutlaka “güvenlik kilidi” kullanın. Böylece kısa süreliğine telefonunuza sahip olan kişiler program yükleyemeyecektir.
 5. Kullanacağınız uygulamaların güvenliğinden emin olun. Mümkünse lisanslı uygulamalar veya kaynağından emin olduğunuz uygulamalar yükleyin.
 6. Casus programlara karşı telefonunuzu korumak için lisanslı virüs programları kullanın.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video