25 Temmuz 2024
Genel

Goji Berry Nasıl Kullanılır?

Gori Berry Nasıl Kullanılır diye en fazla alternatif tıp ve doğal ürünler aracılığı ile zayıflamak isteyen kişilerin merak ettiği bir sorudur. Gori Berry özellikle son zamanlarda adından sıkça bahsettiren ve çağımızın hastalığı olan fazla kilolar ve fazla yağlardan kurtulmaya faydalı olan bir bitkidir.

Bilindiği gibi doğal ürünlerin bir çok faydası bulunmaktadır. Özellikle zayıflamak isteyenler doğal ürünlerden ve alternatif tıptan fazlaca faydalanmaktadır. Bu ürünlerden biri olan ve ülkemizde kurt üzümü olarak da bilinen goji berry kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Goji Berry ana vatanı Tibet olmakla birlikte Çin, Moğolistan ve Himalayalar da 6000 yıldır kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle Çin de yaklaşık 2000 yıldır tıpta kullanılan goji bery kuvvetli bir antioksidan olma özelliği taşımaktadır.

Küçük ve yumuşak meyveleri olan goji berry, çok sulu ve tatlı bir meyvedir. Taze meyve olarak tüketilebilen goji bery, kurum üzüm tarzında, yapraklarından elde edilen çay veya saplarından elde edilen yağ olarak da kullanılabilmektedir.

Ölümsüzlük meyvesi olarak da bilinen goji berry, erken yaşlanmaya karşı vücudu korumasının yanı sıra;

 1. Enerji veriri ve vücudun dayanıklılığını arttırır.
 2. Erken yaşlanmayı önler ve genç görünmeyi sağlar
 3. Kan basıncını düşürür
 4. Kansere karşı koruma sağlar
 5. Kolesterol seviyesini düzenler
 6. Kan şekerini dengeler
 7. Cinsel gücü ve fonksiyonu arttırır
 8. Zayıflamaya yardımcı olur
 9. Baş ağrısına karşı etkilidir
 10. Uyku bozukluklarına karşı etkilidir.
 11. Görme fonksiyonlarına karşı yardımcı olur.
 12. Kalbi güçlendirir
 13. Hastalıklara karşı direnci arttırır
 14. Kemoterepi ve radyasyonun olumsuz etkilerini hafifletir.
 15. Eklem iltihaplarına karşı etkilidir.
 16. Karaciğeri destekleyici özelliği vardır.
 17. Kasları ve kemikleri güçlendirir
 18. Böbreklerin sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 19. Hafızayı güçlendirir.

Goji Berry Nasıl Kullanılır?

Goji Berry Nasıl Tüketilir?

Goji berry genellikle çay şeklinde, taze olarak veya kurutulmuş halinde kullanılabilmektedir. Goji berry taze meyve halinde tüketmek için günde 50 gram kadar tüketilebilmektedir. Kurutulmuş goji berry nasıl tüketilir? Kurutulmuş gori berry kurum üzümle karıştırılarak her gün kuru olarak taneler halinde günlük 30 gram kadar tüketilebilir. Bu yaklaşık olarak 2 çorba kaşığı goji berry etmektedir ve bir kaşık sabah, bir kaşık da akşam tüketilmesi uygun olacaktır.

Gori berry çayı tercih edenler ise poşetler halinde alınan goji berry çayını günde 2 defa demleyerek tüketebilirler. Goji berry çayı şekersiz tüketilmeli ve bir bardak sıcak suya 1 poşet goji berry çayı konduktan sonra  7 – 8 dakika kadar demlenmesi beklenir ve sonra tüketilebilir.

Goji berry tozu kullanımı ise yine çayda olduğu gibi 1 tatlı kaşığı goji berry 1 bardak sıcak suya ilave edilir ve elde edilen karışım tüketilebilir. Goji berry tozunu yoğurda ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Goji Berry Nasıl Kullanılır? 2

Goji berry bir çok hastalığa fayda sağlamasının yanında özellikle zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği bir üründür. Ancak bazı durumlarda zararları da bulunmaktadır. Özellikle kan inceltici ilaç kullananların ve diyabet ilacı kullananların goji berry kullanmaması önerilmektedir. Bunu yanı sıra, hipertansiyon hastalarının, polen alerjisi olanların da kullanmaması önerilmektedir.

Goji berry gece kullanılması halinde uykusuzluk yapabileceği için gündüz kullanımı tercih edilmelidir. Enerji veren bir bitki olduğu için aşırı kullanımı zararlı olabilecektir. Yine kan akışını arttırıcı özelliği nedeniyle fazla kullanılmaması gereken goji berry yine aşırı tüketildiğinde baş dönmesi yapabilmektedir.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video