25 Temmuz 2024
Genel

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanığı yaz aylarının geldiği şu dönemlerde birçok kişinin korkulu rüyası olmaktadır. Güneş yanığı uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak, yeterli korumayı sağlamamak ve güneş kremi kullanmamak gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan ve genellikle acı veren sağlık sorunlarındandır.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanığı tedavisi için halk arasında dolaşan birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanı yoğurttur. Güneş yanığı kremi olarak kullanılan yoğurdun cildi rahatlattığı ve yanıklara iyi geldiği düşünülmektedir. Henüz bilimsel olarak ispatlanmamış bu yöntem hala kullanılan tedavilerden bir tanesidir.

Güneş yanığı yaz aylarında sıklıkla görülen bir problemdir. Bu problem ile ilgili birçok çözüm yolu bulunmaktadır. Peki, yüzdeki güneş yanığı nasıl geçer?

Güneş yanığı kendi içerisinde kategorilere ayrılmaktadır. Çok ciddi yanıklarda bir uzman kontrolünden geçilmesi çok daha doğru olacaktır. Fakat yanıklar çok ciddi değilse ve yalnızca kızarıklık şeklindeyse evde de birkaç yöntem uygulanabilmektedir.

Bu yöntemlerden ilki aloe veradır. Aloe vera tüm kızarıklara iyi gelerek yüz bölgesindeki hassasiyeti azaltacaktır. Güneş yanığı için krem olarak kullanılan aloe vera cildi rahatlatarak gerginliği alacaktır. Bunun dışında yoğurt gibi cilt üzerinde kalıntı bırakacak ürünlerin yanık olan bölgeye sürülmesi tavsiye edilmemektedir.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer? 2

Güneş yanığı tedavisi için bitkisel yöntemler

Güneş yanığı tedavisi için Suna Dumankaya gibi ünlü cilt uzmanlarının özel bitkisel tarifleri bulunmaktadır. Bu tariflerden herhangi birinin uygulanması cilt üzerindeki yanıkların azalmasına yardımcı olacaktır. Bu bitkisel kürlerden en popüler olanı taze patates ile yapılan tariftir. İlk olarak patates alınmalı ve rendelenerek blenderdan geçirilmelidir. İçine 1 çorba kaşığı elma sirkesi, zeytinyağı ve badem yağı katılarak iyice karıştırılmalı ve yüz bölgesine sürülmelidir. Düzenli olarak kullanıldığında güneş yanığının yarattığı acı hissi ve kızarıklıklar yok olacaktır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video