18 Temmuz 2024
Sağlık

Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı

Hamilelik döneminde anne adaylarında ortaya çıkan hormonal değişiklikler, normal davranışlarına da yansır. Bu hormonal değişkliğe bağlı normal davranış değişmelerinden birisi de cinsel istek artmasıdır.

Normalde çok sık cinsel birleşme istemeyen bayanların bile hamilelik döneminde daha sık ve daha istekli olarak cinsel ilişkiye girmek istedikleri biliniyor. Bu yazımızda hamileler hangi sıklıkta cinsel ilişkiye girebilir sorusundan yola çıkarak farklı pek çok akla takılan soruya cevap verdik.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı

Her kadında değişen hamilelik dönemi ve hamilelik dönemi etkileri, cinsel ilişki isteği konusunda da değişiklik gösterir. Kimi anne adayı bu dönemde bebeklerinin hareketlerini de hissetmeye başladıkları dönemlerde annelik iç güdüsü ile cinsellikten soğurken, kimi anne adayı ise kendini daha fazla dişi hissedip cinsel ilişkiye daha sıcak yaklaşıyor.

Genel olarak ise hamile bayanların normalden daha fazla bu dönemde cinsel isteklerinin ortaya çıktığı gözlemleniyor. Uzmanlar hamilelik döneminde her hangi bir sorun olmadığı sürece, abartmadan cinsel ilişkiye girilebileceğini belirtiyor.

Hamilelikte cinsel ilişki, normalde yaşanandan biraz daha farklı olmalıdır. Özellikle karın bölgesine baskı yapılmamalı ve anne adayı fazla zorlanmamalıdır. Bunun için belirli uygun pozisyonlar bulunup bu pozisyonlarda cinsel ilişkiye girilmelidir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı 1

Kimi zaman hamileliğin ilerleyişi ya da durumuna göre cinsel ilişkinin bırakılması gerekir. Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı sorusunun cevabını aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz.

  • Her hamilelikte gebeliğin 9. ayında cinsel ilişki bırakılmalı.
  • Gebeliğin ilk 3 ayında cinsel ilişkiden uzak durulmalı.
  • Düşük ihtimali bulunan gebeliklerde cinsel ilişkiden uzak durulmalı.
  • Annenin enfeksiyon kapma riskinde uzak durulmalı.
  • Bu durumların dışında hamilelik dönemindeki cinsel ilişkinin bebek ya da anneye bir zararı olmadığı belirtiliyor.

Hamilelikte Cinsel İlişki Haftada Kaç Kez Olmalı?

Hamillelik döneminde hem anne adayları, hem de baba adaylarının en çok merak ettiği ve üzerinde hassasiyet gösterdiği konulardan birisi de cinsel ilişki sıklığıdır. Normal, cinsel hayatlarına devam etmek isteyen anne baba adayları, aynı zamanda bebeklerinin de sağlığını düşünerek bu konuda temkinli davranmaktadır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Haftada Kaç Kez Olmalı?

Pek çok uzman doktor, hamilelik döneminde cinsel ilişkiyi yasaklamıyor.Hatta geç kalan normal doğumlarda tavsiye bile ediliyor.

Hamilelik döneminde anne adayları gebeliklerinin ilk 3 ayında ve son 1 ayında cinsel ilişki yaşamamalı. Gebeliğin ilk 3 ayında bebek daha yeni oluşmaya başladığı için düşük riski yüksek olur. Bu dönemde cinsel ilişki yaşanmaması tavsiye edilir. Son 1 ayda ise erken doğuma neden verebileceği için ilişki yaşanmamalı.

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığını aşağıda aylara göre veriyoruz.

Hamileliğin 4. ayında: Ortalama haftada 1 kere cinsel ilişki önerilir.

Hamileliğin 5. ayında: Ortalama haftada 2 kere cinsel ilişki önerilir.

Hamileliğin 6. ayında: Ortalama haftada 2 kere cinsel ilişki önerilir.

Hamileliğin 7. ayında: Ayda 6 kere cinsel ilişki önerilir.

Hamileliğin 8. ayında: Ayda 2 kere cinsel ilişki önerilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Haftada Kaç Kez Olmalı? 1

Yukarıda verdiğimiz cinsel ilişkiye girme sıklığı ortama sağlıklı bir anne adayının girebileceği ilişki sıklığını kapsıyor. Doktorunuz aksini söylemedikçe sizde bu sıklıklara uyabilirsiniz. Bunun yanında anne adayının yaşının da ilişki sıklığını etkilediğini belirtmek istiyoruz. Anne adayı genç yaşlarda ise düşük riski daha aaz olduğu için ilişki sıklığı daha fazla olabilir. İlerleyen yaş gebeliklerinde ise durum tam tersidir.

Verdiğimiz bu bilgiler genel bilgiler olup hamilelerin mutlaka uzman bir doktor kontrolü ile cinsel ilişki sıklığını ayarlaması gerektiğini belirtmek isteriz. Kişiden kişiye değişen gebelik ve bebek sağlığı, her konuda olduğu gibi cinsel ilişkiyi de fazlası ile etkiliyor.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video