23 Temmuz 2024
Spor

Spor Gelişimi Nasıl Etkiler?

Spor gelişimi bedeni geliştirdiği gibi zihinsel olarak ta gelişime yardımcı olur. Fakat her spor her vücut şeklini her şekilde geliştirmesi mümkün değildir. Çünkü her bedene göre farklı gelişim süreçleri vardır. Beden belirli evrelerden zamanla aşama aşama geçer.

Spor Gelişimi Nasıl Etkiler? 1

Faaliyet gösterdiği spor dalında bedenin farklı yerlerinde gelişim gerçekleşir. Yalnız bedenin sadece bir kısmını geliştirirken diğer kısmını güçsüzleştirmekte mümkündür. Çünkü vücudun bir tarafının gelişmesi diğer tarafın ise diğer kısımdan daha güçsüz daha gelişmemiş kalması vücut sağlığına günlük yaşamda fiziki ve zihinsel olarak zarar da verebilir.

Aynada kendimize baktığımızda şekil bozuklukları canımızı sıkıp motivasyonumuzu ve psikolojimizi etkiler ve günlük yaşamda da bu toplum içinde okul, iş ve spor gibi faaliyetlerde karşımıza çıkabilir.

Böyle nedenlerden dolayı spor gelişimi bedeni hem pozitif olarak hem de negatif olarak etkiler. Spor pozitif olarak düzenli bir şekilde yapıldığında gelişimi harika olur. Bu nedenle vücut ergenlik çağında boy uzama, uzuvların gelişmesi, kemik yapısının oturması, kas sisteminin gelişmesi daha kolay gerçekleşir. İleri ki yaşlarda kas gelişimi gerçekleşir. Fakat kemik yapısı oturduğundan kaslar belirli bir şekilde gelişir.

Kas yapısı fazla olması nedeniyle vücudun belirli bölgeleri de gelişim ve şekil değişikleri gösterir. Öyledir ki vücut kendi ağırlığından daha fazla ağırlık kaldırıp daha iyi esneyip ve bazı hareketleri daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir.

Spor Gelişimi Nasıl Etkiler? 2

Zihinsel olarak ta spor çok katkı sağlar. Öz güvenimizin arttığı gibi zihnimizin boşalmasına rahatlamasına düşüncelerimizin değişmesine fikirlerimizin özgür kalmasına daha doğru düşünmeye ve sosyal olarak gelişim göstermemize yardımcı olur. Tabi ki insanların gözünde de görünüş ve düşünce olarak ta değişim gösteririz. İnsanların bizlere güveni artar. Spor günlük yaşamda çok önemlidir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video