16 Temmuz 2024
Genel

Haşlanmış Sebzelerin Rengi Nasıl Korunur?

Sebzeleriniz Rengini Kaybetmesin!

Günümüz ev hanımlarının sunum yaparken büyük sorunu sebzeleri haşladıktan sonra sebzelerin rengini kaybetmesi ve eski canlı görünümünden eser kalmaması. Oysa ki izlediğimiz yemek programlarında ya da bir restorana gittiğimizde sebzeler haşlanmış bile olsa renkleri solamamış ve canlı görünümlerinden ödün vermemiş oluyor.

Haşlanmış Sebzelerin Rengi Nasıl Korunur? 1

Usta aşçıların sırlarını bu yazımızda sizinle paylaşıyoruz. Aslında sizin de evinizde bulunan ulaşması kolay olan malzemelerle bunların sağlandığını anladığınızda bu yöntemler sizin de vazgeçilmeziniz olacaktır. Pratik ve kolay olan aynı zamanda cep yakmadan en güzel sunuma ulaşmanızı sağlayacak olan bu yöntemlerin hepsine sahipsiniz ve hepsi elinizin altında.

Haşlanmış sebzelerin rengi nasıl korunur? Renklerine ve besin içeriklerine göre haşlanmış sebzelerin renklerinin koruma yöntemi değişmektedir.

Yeşili Koru!

Bildiğiniz gibi en çabuk rengini kaybeden sebzeler yeşil olanlardır. Yeşil yapağa sahip olan bitkilerin yani ıspanak gibi sebzelerin rengini korumasını istiyorsanız yapmanız gereken tek şey pişerken birazcık şeker eklemek. Ayrıca pişirme işlemi öncesinde soğuk suda bekletilen sebzelerin rengini daha çok koruduğu görülmektedir.

Üst Üste Pişirmeyin!

Yemek yaparken özellikle Türk mutfağında birçok sebzeyi aynı anda yemek pişireceğimiz tava tencere ne ise onun içine aynı anda koyarız. Bu da sebzelerin rengini kaybetmesine ve sebzelerin canlı görünümünü yok etmektedir. Sebzeleri ayrı ayrı pişirip daha sonra bir araya getirmek sebzelerin hem renklerini korur hem de canlı görünüme ulaştırır.

Haşlanmış Sebzelerin Rengi Nasıl Korunur?

Beyazlarda Suya Dikkat

Belki de en çok şikâyetçi olduğumuz şeylerden biride beyaz sebzelerin rengini kaybederek sarı bir görünüme kavuşmasıdır. Bunu önlemek için dikkat etmemiz gereken basit bir husus var beyaz sebzeleri suyun dışarısına çıkmasını önlemek. Suyun dışına çıkan beyaz sebzeler karnı bahar gibi rengini değiştirir ve istemediğiniz bir görünüm alır bunun için suya dikkat etmek gerekiyor.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video