13 Temmuz 2024
Genel

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve, tüm dünya ülkelerinde sıkça tüketilen bir içecek türüdür. Ülkemizde de sıkça tüketilen kahve, zaman zaman kazalara da neden olabiliyor. Zor çıkan leke türlerinden olan kahve lekesi için farklı çok sayıda yöntem denenebiliyor. Sık sık kahve kazalarına maruz kalıyor ancak ne yapacağınızı bilemiyorsanız, yazımızın devamındaki ip uçlarına göz atabilirsiniz.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? 2

Kahve lekesi çıkarılması en zor lekelerden biridir. Ancak bazı püf noktalarına dikkat ederek daha kolay şekilde kahve lekesini temizleyebilirsiniz. Şimdi sizler için derlediğimiz püf noktalarını maddeler halinde paylaşıyoruz.

Bir kıyafet ya da eşyanıza kahve döküldüğünde ilk yapmanız gereken ne olursa olsun hemen müdahale etmektir. Kahvenin kumaş üzerinde kurumasına izin vermeden temizleme işlemine geçilmezse, lekenin çıkma olasılığı düşecektir.

Kumaş ya da eşyanızın üzerinde oluşan kahve lekesine ilk müdahale olarak ılık su kullanın. Temiz bir bez ya da pamuk ile lekenin üzerine ılık su sürün ve emdirerek lekeyi temizleyin.

Kahve lekesi temizlenirken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta, lekenin kesinlikle ovulmaması gerektiğidir. Ovulma durumunda kahve lekesi kumaşın daha fazla içine işleyerek çıkmayacaktır. Emdirme yönteminde ise kumaş içinde bile olan kahvelerin emilimi dolayısı ile de temizlenmesi sağlanır.

Lekeyi temizledikten sonra emici özelliği bulunan temiz ve kuru bir bez ile leke üzerini kurulayın. İlk müdahalenin ardından uygun temizlik malzemesi ile eşya ya da kıyafetin temizliğini yapın.

Kahve lekesine yapılacak ilk müdahalenin ardından halıdan kahve lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını sizlerle paylaşıyoruz.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? 1

Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halıya dökülen kahve lekesini temizlemek aslında sanıldığı kadar zor değildir. Bir kaç önemli noktaya dikkat ederek zorlanmadan halıda oluşan kahve lekesini temizleyebilirsiniz. Ancak bu konuda en önemli nokta, lekenmenin üzerinden uzun zaman geçmemiş olmasıdır. Mümkünse kahve halıya dökülür dökülmez hemen müdahale edilmelidir.

Halıya dökülen kahve lekesi nasıl çıkar sorusu ile ilgili maddeleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Bu maddelere dikkat ederek halınızı zorlanmadan temizleyebilirsiniz.

Halıya dökülen kahvenin lekesini temizlerken ilk olarak kahve telvesinin alınmasını sağlayın. Bunun için temiz ve emici özelliği bulunan bir bez kullanın. Kahve tamamen kuruyana kadar bez ya da kağıt havlu ile nemini alın.

Kuruyan lekeyi temizlemek için ılık su içine bir miktar deterjan koyun. Bu deterjanın ağartma özelliğinin olmamasına dikkat edin. Suyun da ne çok sıcak ne de soğuk olmaması bu aşamada önemli.

Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Deterjanlı ılık su içine bezi batırın. Lekenin üzerine koyun ve 30 saniye kadar bu şekilde bekletin. Süre sonunda lekeyi ovmadan ıslak bez ile kahveyi halıdan temizleyin.

Lekeyi çıkardıktak sonra deterjan kalmaması için soğuk su ile durulama yapın. Halının leke temizlenen yeri ile diğer yerlerinde renk değişikliği olmaması için halının tüm yüzeyini silin. Silme işleminden sonra soğuk su ile durulama yapın. Durulama işleminden sonra yine temiz bir bez ya da havlu ile kurulama yapın.

Halıdaki kahve lekesi nasıl çıkar sorusu ile ilgili verdiğimiz cevapları değerlendirerek kısa sürede etkili ve kolay bir leke temizliği yapabilirsiniz. Halı üzerine ya da giysi üzerine dökülen kahve lekesini temizlemekte ne kadar çabuk davranılırsa o kadar kolay bir temizlik olacaktır.

Bu nedenle dışarıda bir mekanda ya da misafirlikte bile üzerinize kahve dökülse, izin isteyip vakit kaybetmeden temizliğine başlanmalı.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video