15 Temmuz 2024
Genel

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu nasıl kullanılır, faydaları nelerdir, ne için kullanabiliriz? Günümüzde tıbbın gelişmesi ile bir çok derde deva olarak hastaneler ve tıbbı tedaviler kullanılsa da özellikle son zamanlarda bitkisel tedavilerde araştırılmakta ve doğal ve organik bitkilerde bir çok konuda insanlara fayda sağlamaktadır.

Özellikle fazla kilolardan ve yağlardan kurtulmak isteyenler için bir çok bitki incelenmekte ve faydaları ve zararları araştırılmaktadır. Bu bitkilerden biride keten tohumudur. Keten tohumu nedir?

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır? 1

Keten tohumu, sarı yada mavi yumuşak çiçekleri olan, yaz aylarında çiçek açan ve 60 cm kadar büyüyebilen keten bitkisinden elde edilmektedir. Elde edilen bu tohumların içerisinde bolca yağ ve Omega 3 bulunmaktadır. Bilindiği gibi Omega 3 balık yapı olarak da bilinmektedir ve tüketilmesi önerilmektedir. Fazla tüketilmesi halinde zararlı olabilen keten tohumu doğru kullanılması halinde zayıflamak için kullanılabilmektedir. Peki keten tohumu nasıl tüketilmeli?

Keten tohumu üç farklı şekilde kullanılabilmektedir. Taneler halinde, tohumdan elde edilen yağ şeklinde veya demlenerek kullanılabilmektedir. Öğütülen keten tohumları 1 ay taze kalabildiği için keten tohumu alırken 1 ay yetecek kadar alınmalı fazla alınmamalıdır.

Keten tohumunu yağ halinde kullanmak istiyorsanız alınan yağları sıcaktan ve ışıktan korumalısınız. Aldığını yağı günde 1 tatlı kaşığı kadar sade olarak tüketebilirsiniz. Eğer sade tüketmekte zorlanıyorsanız gıdalarla karıştırarak da tüketilebilir. Eğer keten tohumunu taneler halinde kullanmak isterseniz 1,5 çorba kaşığı kadar keten tohumunu, önce sıcak su ile ıslattıktan sonra yoğurdun içine katarak tüketebilirsiniz. Sıvı olarak kullanmak için de kaynamış suyun içerisine atılan keten tohumları biraz bekletildikten sonra süzülür ve ılık olarak içilir.

Keten tohumunun sağlığa bir çok faydası bulunmaktadır. Keten tohumu faydaları ve nasıl kullanılır diye incelendiğinde, doğru miktarda kullanıldığı takdirde, sindirim sitemine faydalıdır. İçerisindeki diyet lifleri sayesinde sindirilmesi zor olan besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlar.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır? 2

Bu sayede keten tohumu bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Keten tohumu iyi bir antioksidan olması nedeniyle kalp sağlığına da faydalıdır. Metabolizmayı güçlendirme özelliği vardır ve menopoz sorunlarını ortadan kaldırmada yararlıdır. Kolesterolü dengeler, kanserle mücadelede destekçidir, diyabet sorunlarında etkilidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kabızlık sorununa çözüm olduğu gibi kilo vermeye yardımcıdır.

Keten Tohumu Zararları

Birçok derde deva olabilen keten tohumu fazla kullanılması halinde zararlı olabilmektedir. Keten tohumunun zararları olarak;

  1. Aşırı kullanılması halinde ishale neden olabilmektedir.
  2. Kan pıhtılaşmasına sebep olabilmektedir.
  3. Fazla dozda kullanılması halinde bağırsak sıkışmasına neden olabilmektedir.
  4. Aşırı kullanılması halinde iltihaplar üzerinde ters etki yapabilir.
  5. Alerjiye sebep olabilir.
  6. Meme kanserine karşı önleyici etkisi olmasına rağmen aşırı kullanılması ters etki yapabilmektedir.

Keten tohumu kullanımında öğütülmüş keten tohumları tercih edilmelidir. Öğütülmüş keten tohumunu satın alabileceğiniz gibi kendinizde öğütebilirsiniz. Keten tohumu nasıl öğütülür? Keten tohumlarını havanda döverek öğütebilirsiniz.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır? 3

Öğütülmüş keten tohumu sindirilmesi daha kolay olduğu için faydalarından daha fazla yararlanırsınız. Öğütülmemiş keten tohumları tam olarak sindirilmeden dışarı atılmaktadır. Öğütülen keten tohumlarının ise 24 saat içersin de tüketilmesinde fayda vardır. Bu sürede tüketilmeyen keten tohumlarında toksit etki görülür ve vücuda zarar verir.
Keten tohumu özellikle prostat kanseri olanlar başta olmak üzere bazı kanser hastalarında, hamilelerde ve hormon bozuklukları olanlarda doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video