13 Temmuz 2024
Sağlık

Mide Ülseri Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Midenin iç kısmındaki bir bölgenin aşınması sonucu meydana gelen yaraya mide ülseri adı verilir. Gastrik ülser olarak da bilinen bu durumun başlıca sebepleri arasında, aşırı sinir ve stres ile beraber, sigara,alkol çay gibi zararlı maddelerin fazlasıyla tüketilmesi yer alır.

Mide Ülserinin Belirtileri Nelerdir?

Midede oluşan bir ağırlık hissi ve mide ekşimesi hastalığın ilk belirtileridir. Hasta ağzında sürekli ekşi bir tat hisseder ve tat alma hissi normal bir insana göre daha azalır. Karın bölgesinde ağrı ve acı hissi ortaya çıkar. Bu ilk belirtiler ile karşılaşıldığında, tedavi için mutlaka doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

Eğer bu yapılmaz ve gerekli önlemler alınmazsa hastalık ikinci aşamaya geçebilir.İkinci aşamada ise kusmalar başlar,zaman zaman hastanın ağzından kan gelebilir.Bu durum hastalığın ilerlediğini ve tedaviye başlanması gerektiğini gösterir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavinin amacı, hastanın ağrılarını azaltmak, hastalığın nüksetmesini engellemek ve tedavi sonrasında oluşabilecek komplikasyonlara engel olmaktır. Tedavisi hasta için çok zorlayıcı bir süreç değildir. Teşhisin konulmasını takiben, eğer hastalık erken teşhis edilmiş ise hemen ilaç tedavisine başlanır.İlaç tedavisinin amacı,hastalığa neden olan bakteriyi yok etmek ve mide asidini düzene sokmaktır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ameliyat ,mide ülseri tedavisinde çok nadiren görülen bir yöntemdir.

Stres bu hastalık için son derece tehlikeli bir durumdur. Bu yuzden tedavi süresince hastanın stresten uzak durması, moralinin yüksek olması gerekli bir durumdur. Tedavi süresince,tedaviye ek olarak hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar da vardır.

Bunlar, hastanın düzenli bir şekilde dinlenebilmesi, yemek saatlerinin düzenli olması ve saatlerin aksamaması,sigara,alkol ve çay gibi maddelerden olabildiğince uzak durulması,yumurta, balık, tereyağ,süt ve süt ürünlerinin bolca tüketilmesi , diş sağlığına önem verilmesi ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalıştığından emin olunmasıdır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video