14 Temmuz 2024
Genel

Nabız Nasıl Ölçülür?

Kalbin bir dakika içerisinde yaptığı atış sayısı nabız ölçme metodu ile bulunabilir. Kalp normal koşullarda sağlıklı yetişkin bireylerde dakikada 60 ile 80 arasında atış yapar. Nabız sayısı birçok sağlık sorunu hakkında bilgi verir. Peki, nabız nedir nasıl ölçülür?

Nabız Nasıl Ölçülür?

En basit anlatımla nabız, kalbin kanı pompalaması sırasında oluşan kasılma hareketi dolayısıyla oluşan vuruşlar olarak tarif edilebilir. Vücutta özellikle bilek içi ve boyunda belirgin bir şekilde hissedilir. Bu yüzden nabız genellikle bilek içi veya boyundan ölçülür. Ayrıca atardamarların yoğunlaştığı yerlerden de nabız ölçülebilir.

Nabız ölçmek için kişinin en az beş dakika dinlenir pozisyonda olması gerekir. Hareket, heyecan, hastalık durumları, korkmak hatta ağlamak nabzı yükseltir bu durumlarda ölçüm yanlış çıkar.

  • Dinlenmiş bir insanda normal şartlarda bilekten nabız nasıl ölçülür: Sol el bileğinde başparmak tarafında nabız atma bölgesi bulunur. Bu noktaya diğer elin başparmağı veya üç parmağın iç tarafı ile atışı iyice hissedecek şekilde basılır. 15 saniye atış sayısı sayılır ve bulunan sayı 4 ile çarpılır.
  • Gerekli durumlarda boyundan nabız nasıl ölçülür: Boyunda gırtlağın her iki yanından nabız ölçülebilir. Seçilen tarafta nabız atış yeri elin iki veya üç parmak içi ile tespit edilir. Yine 15 saniye atış sayılır ve 4 ile çarpılır.
  • Küçük bebeklerde nabız nasıl ölçülür: Bebeklerde nabız boyundan ve bilekten ölçülebilir.

Nabız Nasıl Ölçülür? 2

Bebeklerde nabız yüksektir. Yeni doğan bir bebekte ise en yüksek seviyedir. 190 nabız atımı sayılan bebekler vardır. Haftalar geçtikçe nabız atım sayısı düşer. İlk ayın sonunda en yüksek atım 175 civarıdır. 6 aylık bir bebekte ise ortalama 120 atım sayılır. Bebeklerin nabız ölçümü doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video