13 Temmuz 2024
Genel

Nasıl Oyuncu Olunur?

Oyuncu olmak, televizyon ekranı ya da tiyatro sahnesinde farklı karakterleri canlandırmak, pek çok kişinin ortak hayalidir. Çocukluk yıllarından itibaren ilgi çeken bu meslek, hem kız hem de erkekler için ideal bir meslektir. Taklit ve rol yapma yeteneği olan herkes gerekli eğitimleri aldıktan sonra oyuncu olabilir. Bu yazımızda sizlerle oyuncu nasıl olunur sorusunun cevabını paylaşacağız.

Nasıl Oyuncu Olunur? 3

Oyuncu olmak istiyorum ya da çocuğumun yeteneği var küçük yaşta nasıl oyuncu olunur gibi sorular zaman zaman farklı platformlarda gündeme gelmektedir. Yetişkinlikte ya da çocukluk döneminde oyuncu olmak için izlenen yollar birbirine benzer. Dizi ya da tiyatrolarda oyuncu olmak isteyen bireyler, bu tür eğitim veren kurumlardan gerekli eğitimleri almalıdır.

Bu eğitimleri alırken güvenilir ve geçerli kurumlar olmasına dikkat edilmesi gerekir. Ardından tiyatro oyuncusu olmak için tiyatro ve kültür sanat merkezlerine, dizi-film oyuncusu olmak içinse oyunculuk ajanslarına başvuruda bulunur. Yapılan seçmelerde başarılı olan erkek ya da kadınlar, oyuncu olabilir.

Günümüzde oyuncu olma isteği, küçük yaşlarda başlamaktadır. Dizilerde de çok sayıda küçük yaşta çocuk hatta bebeğin oyuncu olarak yer aldığı görülmekte. Çocuğunuzun böyle bir yeteneği olduğunu düşünüyorsanız, size en yakın ve güvenilir oyunculuk ajansına başvuruda bulunabilirsiniz. Genel olarak ilk önce çocuğunuzun resminde bir seçim yapılacaktır.

Nasıl Oyuncu Olunur? 2

Fotojenik çocuklar, ilk aşamayı geçmeyi hak kazanırlar. Daha sonraki aşamada anneleri ya da babaları ile birlikte oyunculuk ajansına çağrılıp rol yapma yetenekleri test edilir. Bu testten de geçen çocuklar oyuncu olarak kabul edilir. Aynı aşamalar yetişkinler için de geçerlidir.

Oyuncu olmak için özel eğitim kurumlarının yanı sıra konservatuarlarda da oyunculuk eğitimi verilmektedir. Devlet konservatuvarları ya da özel konservatuvarlarda oyuncu olmak isteyen adaylara gerekli eğitimler en ince detayına kadar veriliyor. Bu eğitim kurumlarına öğrenci adayı almadan önce özel seçmeler yapılır.

Özel seçmelerde öğrencilerin oyunculuk konusunda yetenekleri, istekleri ve disiplinleri ölçülür. Yazılı ve sözlü mülakatlar sonucunda bu eğitim kurumlarında öğrenim görmeye hak kazanan öğrenciler, eğitimlerini başarı ile bitirdikten sonra oyunculuk yapmaya hak kazanır.

Oyunculuk dışarıdan bakıldığında kolay bir meslek gibi görünsede yorucu ve mutlaka disiplin gerektiren bir meslektir. Eğitim alma aşamasından itibaren başlayan bu disiplin meslek hayatının tamamında geçerlidir. Görev alınan projeye göre farklı şehirler hatta farklı ülkelerde çekimler yapılabilir ya da turlara çıkılabilir. Aile hayatı olan birisinin bu konuda çekinceleri olsa da günümüzde çok sayıda oyuncunun evli olduğunu unutmamak gerekir.

Nasıl Oyuncu Olunur? 1

Oyunculuk yapmak isteyen birinin, bu işi para ya da şöhret için yapmak istemesi, ilerleyen yıllarda istediklerine ulaştığında mesleğinden soğumasına neden olabilir. Bunun için oyuncu olmak isteyen adaylarda, daha farklı özelliklere dikkat edilir. Oyunculuk için kendini geliştirmek isteyen adaylar daha fazla tercih edilir. Yine meslek yapılırken ilerlemek, kariyer sağlamak için özel eğitimlere devam edilebilir.

Bir oyuncu rol yapma yeteneğinin yanında dans, şarkı söyleme, sportif aktivitelerde bulunma özelliklerine de sahip olmalıdır. Tam anlamı ile profesyonel bir eğitim almasa da bu alanlarda da sınırlı eğitimler alıp az çok bilgi sahibi olması, görev alacağı rollerdeki karakterleri canlandırırken büyük yardım olacaktır.

Oyuncu olmak isteyen bayan ya da erkeklerin akıllarında yer eden sorulardan bir tanesi de güzellik ve yakışıklılık kavramıdır. Evet, genelde her alanda olduğu gibi oyunculukta da dış görünüş önemlidir. Ancak güzellik ve yakışıklılıktan öte izleyicileri rahatsız etmeyecek dış görünüş daha önemlidir. Günümüzde yakışıklı ya da güzel oyuncular kadar sempatik oyuncuların da sayısı oldukça fazladır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video