23 Temmuz 2024
Genel

Yunus Polis Nasıl Olunur?

Yunus polisler, polislik şubelerinde görev alan motosikletlikli görevlilerdir. İlk olarak 1993 yılında kurulan bu ekipler, en az 2 adet motosiklet ve 4 polisten oluşur. Özellikle büyük şehirlerde yer alırlar ve şehrin genel asayişinden sorumludurlar. Özel bir durumda şubede ekip çıkana kadar en yakın yunus birimi görevlendirilebilir. Bu yazımızda bay ve bayan yunus polis nasıl olunur sorusunun cevaplarını kısaca sizlere aktaracağız.

Yunus Polis Nasıl Olunur?

Yunus polisler, motosiklet ile devriye gezen, her hangi bir sorun olduğunda anında müdahale eden görevlilerdir. Özel olarak yunus polis olmak için eğitim verilmez. Sadece motosiklet kullanımı bilmeyenler için eğitim verilir. Bunun dışında zaten polis olmak için gereken eğitimi alıp mesleği yapmaya hak kazananlar arasından yunus polisler seçilir.

Polislik mesleğini yaparken her hangi bir şubede ihtiyaç olduğunda başvuru ile yunus polis olunabilir. Yunus polislik için ayrıca motor eğitimi alınması yeterlidir.

  • Yunus polis olma şartları güncel olarak şu şekilde maddeler halinde verilebilir.
  • Yunus polis olmak için bir bireyin ilk önce motosikletli polis timleri biriminde çalışmaya istekli olması gerekir.
  • Amirler hariç, 28 yaşını doldurmamış olmamalı, daha küçük yaşta olması gerekir.
  • Erkekler 1.75 cm, bayanlar 1.70 cm’in altında olmamalıdır.
  • Yunus polis olmak isteyenlerin sağlık açısından hiçbir engeli olmaması gerekir.
  • Motosiklet sürüşü fiziksel yeterlilik gerektiren bir araç olduğu için, kişiler atletik ve sportif yapıya sahip olmalıdır. Bu hem kadınlar, hem erkekler için geçerlidir.

Yunus polis olmak için bu şartları sağladıktan sonra başvuruda bulunan adaylar mülakata çağırılır. Mülakattan sonra alınan puanlara göre yunus polis olmak için hak kazanılabilir.

Yunus Polis Nasıl Olunur? 1

Yunus polis olmak için hak kazanan bireyler, 1-2 aylık eğitimin sonunda başarılı olduklarında mesleklerini yapmaya hak kazanırlar. Alınan bu eğitimlerde temel olarak; ceza muhakemeleri kanunu, disiplin mevzuatı, arama, el koyma, çevre güvenliği, uyuşturucu maddeler, silah ve patlayıcı maddeler, motosikletin denge yapısı, parçaları ve tamirleri, motosiklet üzerinde düz sürüş, sağ ve sola yatış teknikleri, engellerden kaçma, fren kullanımı gibi dersler görülür.

Alınan bu eğitimin ardından yapılan sınavlarda yeterli derecede başarı sağlayan adaylar yunus polis olarak görev yapabilir.

Ülkemizdeki yunus polis uygulaması tüm dünya genelinde ilk motosikletli polis timi olarak geçmektedir. Uygulamayı örnek alan diğer ülkelerde de polislere benzer eğitimler verilerek asayiş olaylara müdahale etmeleri için görev veriliyor. İlk olarak polise karşı vatandaşın görüşlerini değiştirmek ve vatandaşların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlamak için kurulan bu birimler, günümüzde polis teşkilatının önemli birimleri arasında.

Yunus polislerin çalışma koşulları görev yerleri ve kentlere göre değişiklik gösterir. Kimi bölgelerde 13 saatlik çalışma sonunda bir gün tatil verilir ve daha sonraki gün yine 13 saatlik çalışma şeklinde bir periyot uygulanır. Bu çalışma süreleri ve tatil süreleri yere mevkiye göre değişiklik gösterebilir.

Yunus Polis Nasıl Olunur? 2

Yunus polislerin diğer polislerden farklı iyi derecede motor kullanma becerisine sahip olmalarıdır. Bu özellikleri ile istenilen bölgelere daha kısa sürede varabilir ve olaylara anında müdahale edebilir. Her yunus timinin kendine özel bölgesi vardır. Bu özel bölge alanı içinde bir olay olduğunda anında müdahale edebilir. Şüpheli gördükleri kişilere kimlik sorabilir, kısa süreli de olsa karakol ziyaretine götürebilir.

Bazı özel noktalarda ya da özel durumlarda bu timlerin sayısı arttırılabilir. Kalabalık mitingler, maçlar ya da yarışma gibi alanların giriş çıkışlarında yunus polislere ihtiyaç duyulur. Bu alanlarda yunuslar gruplar halinde ve birbirleri ile iletişim halinde bulunur. Her hangi bir olay çıkması durumunda birbirlerine haber veren gruplar aynı alanda olaya müdahale etmek için haberleşip gereken müdahaleyi yapar.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video