12 Temmuz 2024
Genel

Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?

Polislik mesleğine gönül verenlerin ilgisini çeken bir alanda özel harekattır. İhtiyaca göre kırsal kesimlerde ya da kritik bölgelerde yapılan operasyonlar için özel eğitim verilerek hazırlanan özel harekat polisleri, normal polislerden daha farklı eğitimlere tabi tutulur. Bu eğitimleri almadan önce özel harekat polisi olmak için gereken şartları sağlamak ve taşımak gerekir.

Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?

Ülke güvenliği ve huzurunu sağlamakla görevli polis teşkilatının önemli bir bölümü olan özel harekat bölümünde görev alan polislerin kendileri de özel eğitim almaktadır. Polislik mesleğini düşünen ya da polis okullarında okuyan öğrencilerin en fazla merak ettiği konulardan birisi olan polis özel harekat nasıl olunur sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

Özel harekat polisi olmak için aranan şartlar şu şekildedir.

  • En az lise veya dengi okul mezunu
  • Askerlik hizmetini tamamlamış
  • 28 yaşından gün almamış
  • Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarıyla polis meslek eğitim merkezlerine kabul edilmiş olmak.

Özel harekat polisi olmak için günümüzde üç yol izlenir. Şimdi ayrı ayrı bu yollardan kısaca bahsetmek istiyoruz.

Polis Meslek Yüksek Okulunda Okurken Seçme İle Alınma

2 yıllık polis meslek yüksek okullarında eğitim gören öğrencilerin ikinci senelerinin son aylarında özel harekat daire başkanlığından gelen bir heyete başvurularını yapabiliyor.

Gönüllü adaylar min bir mülakat ve fiziki yeterlilik sınavından başarı ile geçtikten sonra okullarının sonunda Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığında özel harekat kursuna çağırılır. Yaklaşık 3-4 ay süresi olan bu kursu başarı ile bitiren adaylar, özel harekat polisi olarak görev yapmaya hak kazanır.

Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur? 1

Meslek İçinde Yapılan Seçmeler

Polis memuru olarak görev yaparken, özel harekatçı olmak isteyen adaylar gönüllü olarak başvuru yapabiliyor. 28 yaşını geçmemiş olma kuralı olan bu durumda, adaylar, Ankara’ya fiziki yeterlilik ve mülakata çağırılıyor. Burada başvurusu değerlendirilip kabul gören polisler, 3-4 ay özel eğitim aldıktan sonra yeni görevlerine ve yeni görevlerine başlayabiliyor.

POMEM Özel Harekat Seçmeleri

Polis meslek eğitim merkezlerinde dönem dönem özel harekatçı polisler için özel eğitim bölümleri açılıyor. Bu bölümlerde 6 ay kadar eğitim gören polisler, özel harekatçı olarak mesleklerine başlayabiliyor.

Polislik mesleği ve özel harekat polisi olmak aynı şey değildir. Bu nedenle yapılan başvurular ve aranan şartlar da değişiklik gösterir.

Özel harekat polisleri eğitim yerlerine ve yer aldıkları operasyonlara göre daha farklı maaş alabilir. Benzer şekilde emeklilikleri de daha erken yaşta olabilir. Güneydoğu bölgesinde görev yapan özel harekat timi görevlisi polisler daha erken yaşta emekli olmaktadır.

Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur? 3

Özel harekat polisi başvuru koşulları, tarihleri ve sonuçları için özel harekat başkanlığı sitesinden detaylı bilgiler alınabilir. İhtiyaca göre zaman zaman özel harekat polisi olarak bayanlara da ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda ayrı kontenjan açılıp bayan seçmeleri de yapılır. Aranan şartlar ve fiziki özellikler bayanda erkeklere göre daha farklıdır.

Özel harekatçılar eğitimleri sırasında; keskin nişancı, pusuya karşı koyma, keşif, istihbarat, nokta operasyonu, rehine kurtarma operasyonu, koruma, köpek timi, bomba ve su eğitimi alır. Eğitimlerini başarı ile tamamlayan özel harekat polisleri kısa süre içinde görev yerlerinde aldıkları eğitimleri uygulamaya başlar.

Genel olarak belirli çalışma saatleri yoktur. Acil operasyon durumunda dakikalar içinde görevlerinin başına çağrılabilirler. Katıldıkları operasyona ve bölgeye göre sayıları değişebilir. Bazı özel kırsal alanlarda jandarma özel harekat timleri ile birlikte ortak operasyon yürütürler. Jandarmalar, alanı daha iyi bildikleri için polislere bir nevi kılavuzluk yapar. Ülkemizde terörle mücadele denilince ilk akla gelen pöh timleri, en tehlikeli alanlarda bile başarı ile operasyonları yürütmektedir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video