15 Temmuz 2024
Genel

Örgü Nasıl Örülür?

Kışın en soğuk günlerinde hem görüntüsü ile hem de kalınlığı ile sıcak tutan yün giyim ürünleri, hazır olarak satın alnabildiği gibi bayanlar evde de kendileri hazırlayabilir. Şiş adı verilen iki uzun örgü aleti ve yün ip ile hazırlanan bu giyim ürünleri, farklı örgü teknikleri ile çok hoş modellerde hazırlanabilir.

Örgüye yeni başlayan ya da yeni başlamak isteyenler için bu yazımızda kısaca en çok kullanılan örgü modelleri ve bu modellerin yapılışları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Örgü Nasıl Örülür?

Şiş ile örgü örme hem basit hem de çok eğlenceli bir hobidir. Bu eğlenceli hobinin uygulanması ve geliştirilmesinin temelinde ilmek atma gelir. Örgüye başlama olarak da adlandırılabilen ilmek atma, tek şiş ile yapılır.

İpin şişe yarı düğümlü olarak geçirilmesi anlamına gelen ilmek atma, örülmek istenen ürünün uzunluğuna göre değişik sayıda olabilir. Aşağıda ilmek atma aşamalarını bulabilirsiniz.

Örgü örmenin ilk aşaması olan ilmek atmayı yerine getirdikten sonra ikinci aşamada örgüye devam etme gelir. Atılan bu ilmeklerin içinden diğer şişi geçirip ipi bu şiş yardımı ile alarak örgüye devam edilir. En son örgü bitiminde 2 yada 3 ilmek beraber alınarak kesim işlemi yapılabilir.

Selanik Örgü Nasıl Örülür?

Selanik örgü, yün örgülerde en fazla karşımıza çıkan örgü modellerindendir. Çok basit bir şekilde uygulanan selanik örgü, yeni örgüye başlayanlar için en ideal örgü tekniklerinden birisidir. Atkı, bere, kazak, süveter gibi yün ürünlerinde sıkça kullanılan bu teknik, ilmek atmayı bilen herkes tarafından uygulanabilir.

Örgü Nasıl Örülür? 1

Selanik örgü için ilk larak örgüye başlayın ve bir sıra düz örün. İkinci sırada modele geçebilirsiniz. Bunun için ilk model sırasında 1 ilmek örün, 1 ilmek üzerine ip almadan geçin.

Bu şekilde sırayı tamamlayın. İkinci model sırasında ise tam tersi, attığınız ilmekleri örün, ördüğünüz ilmekleri atın ve bu şekilde sırayı tamamlayın. Selanik örneğini bu şekilde devam ettirebilirsiniz.

Haroşa Örgü Nasıl Örülür?

En sık kullanılan örgü örnekleri arasında yer alan haroşa, her yün örüg sü için uygundur. Çok basit bir şekilde uygulanan bu örgü tekniği, yeni yün örgüsüne başlayanların en sevdikleri tekniktir.

Haroşa örgü sırasında ipliğin yönü hep ören kişiye göre olmalıdır. İstenilen boyutta uzunluğu ve eni ayarlanabilen haroşa örgüyü her tür yün örgüsünde kullanabilirsiniz. Tek başına da çok hoş duran bu örgü tekniği, başka örgü teknikleri ile birlikte de uyumlu şekilde kullanılabiliyor.

Örgü Nasıl Örülür 2

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video