19 Temmuz 2024
Genel

Orjinal Parfüm Nasıl Anlaşılır?

Bakımlı olmanın ilk şartlarından biridir güzel kokmak. Hepimiz, sadece görüntümüz ile değil, kokumuzla da hafızalara kazınmak isteriz. Ruhumuza uygun, bizi yansıtacak parfümlere yüksek bedeller öderiz. Ancak günümüzde her şeyin sahtesi yapılıyor.

Kimsayal bir ürün olan parfümün sahtesi ise sağlığımızla oynuyor. Nefes darlığı ve deride alerjik sıkıntılara neden oluyor.  Peki orjinal ile sahteyi nasıl ayırt edeceğiz? Sahte parfüm nasıl anlaşılır biliyor muyuz?

Artık öyle sahtecilikler yapılıyor ki ayırt etmek çok zor. Ancak sahte parfümü ayırt etmenin birkaç yolu var. Biraz dikkatli olmak yeterli. Örneğin ilk başta aldığınız parfümü mutlaka bildiğiniz ve güvendiğiniz bir mağazadan almaya özen göstermelisiniz.

Uygun fiyattan parfümünüzü buldunuz kaçırmak istemiyorsunuz diyelim. Bu durumda açılmamış ambalajlı olmasına dikkat edin. Ürünü taklit ediyorlar ancak ambalajı orijinale benzetmekte zorlanıyorlar. Ambalaj üzerinde laminasyon denilen çeşitli teknikler vardır.  Aldığınız ürünün ambalaj rengi orijinalinden daha mat, harf ve logo kabartmaları hatalı ise o ürün sahtedir.

Orjinal Parfüm Nasıl Anlaşılır?

Bir çok parfüm markası bu sahtekarlıktan kurtulmak için ambalajlarında hologram dahil çeşitli efektleri bu nedenle özenle seçer.

Parfümün sahte olup olmadığını nasıl anlarız diyorsanız, ambalajından sonra ürün şişesi de kendini ele verecektir. Sahte parfüm şişelerinde, şişenin içindeki boru şeffaf değildir, sprey bölümü kalitesizdir. Şişenin içindeki sıvıyı beyaz bir peçeteye sıkarak test edebilirsiniz.

Eğer peçetede leke kalıyorsa parfüm büyük bir ihtimalle sahtedir. Ayrıca sahte parfümleri ele veren bir diğer özellikle de notalarıdır. Notalar bir parfümün sıkıldıktan sonra ten uyumuna göre koku değiştirmesini sağlar. Sahte parfümleri sıktıktan sonra bu değişimi yaşamazsınız.

Orjinal Parfüm Nasıl Anlaşılır? 2

Sahte parfümler bu özellikleriyle anlık bir koku yayılımı sağlar ve terlemeyle birlikte etkisini kaybederek kötü bir kokuya dönüşür.

Orijinal Parfüm Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi tüm ticari ürünlerin kimlik bilgisi denilen barkodları mevcuttur. Bu barkodlarda ürünün orjinalliğini tespit edebilir, üretim yılını görebilirsiniz. Kozmetik ürünlerde bir diğer sıkıntı süresi dolmuş ürünlerin piyasada yer almasıdır.

Bu nedenle çeşitli sitelerden barkod sorgulama yapabilir ürünün orijinal olup olmadığını test edebilirsiniz. Kontrol ettiniz orijinal çıktı ama ürün de hala bir sorun olduğunu düşünüyorsunuz, aldığınız firmaya iade edin. Unutmayın tüketici olarak haklarınız var.

Orijinal Parfüm Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tester ile orijinal parfüm arasındaki fark nedir? Yolu parfüm mağazalarına geçenler bilir. Parfüm markalarının çeşit çeşit testerları masaların üzerinde yer alır ve görevliler tarafından etrafa sıkılır. O bölüme girdiğinizde büyülü bir mekana girmiş gibi hissedersiniz.

Test ettiğinizde parfüm uzun süre etkisini yitirmez. Bazen testerdan denediğiniz parfümü aldığınızda aynı etkiyi görmezsiniz. Satıcılar testerların daha yoğun olduğunu söylerler. Artık günümüzde markaların testerlarını satan siteler de var. Testerlar mağazalarda ürün tanıtımı yapılmak üzere özel ambalajlı olarak satıcılara promosyon veriliyor.

Bu ambalajlar basit oluyor, üzerinde baskı yer almıyor ve hem şişenin hem kutunun üzerinde tester olduğu belirtiliyor. Bu ürünlerin de orijinal markaya ait olup olmadığını yine şişe kalitesinden anlayabilmek mümkün. Ayrıca parfümün kokusundaki nota vurgusu tester kontrolü için de geçerli.

Orijinal Parfüm Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır? 2

Orijinal parfümler ilk sıkıldıktan sonraki kokularını geçen süre içinde ten uyumuna göre değiştirirler.

Güzellik ve bakım kadar işin ucunda sağlık da olduğunu unutmamak ve kullanıcı olarak bilinçli olmak şart. Hem cebinize hem de sağlığınıza zarar verecek ucuz taklit ürünler kullanmak ya da sahte ürünlerle kandırılmak istemiyorsanız yukarıdaki uyarılarımıza mutlaka dikkat edin.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video