23 Temmuz 2024
Genel

Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

“Tek taşımı kendim aldım” şarkısını duymayan kalmamıştır. Birçok kadının rüyalarını süsleyen evlilik teklifi tek taş pırlanta ile gelir. Kadının var olduğu zamandan günümüze kadar ruhunun bir yerlerinde hep güzele ve değerliye hayranlık vardır.

İşte doğanın en değerli taşı elmasın işlenmesinden elde edilen pırlanta bu amaca hizmet eder. Peki sevdiğiniz kişiye hediye etmek üzere aldığınız tek taşınız gerçek mi? Gerçek pırlanta nasıl anlaşılır biliyor musunuz? İşte size gerçek ve sahte pırlantayı ayırt etmek için birkaç bilgi.

Kaliteli pırlanta nasıl anlaşılır konusuna geçmeden önce pırlanta nedir biliyor muyuz önce ona bir bakalım. Pırlanta aslında elmas demektir. Birçok kişi pırlanta ile elmasın iki farklı taş olduğunu düşünür. Pırlanta elmas madeninin belirli bir formda işlenmiş halidir. Bir başka deyişle elmas, doğandan çıktığı haliyle pırlantanın hammaddesidir.

Elmas ise eski kıymetli taştır. Elmas dünyadaki en sert madenden 58 misli daha serttir. Bu özelliğinden dolayı elması yalnızca başka bir elmas kesebilir. Pırlanta elmasın kesilerek şekillendirilmesinden elde edilir. Hatta yine bilinen tersine benzer kalite standartlarına sahip pırlanta, elmastan daha pahalıdır.

Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta kesimde ışık, taşın içinde kırılır ve olağanüstü bir ateş ve parlaklık vererek geri yansır. Her pırlantanın karatını, kesimini gösteren belgesi vardır. Dolandırıcıların pırlanta yerine satmaya çalıştığı  bir çok taş vardır. Bunlar içinde  en yaygın olanları, yapay taş olan kübik zirconia, zirconium silicate ve beyaz safirdir.

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Bir pırlantayı kontrol ediyorsanız, eğer yapmanıza imkan varsa, kendi kendinize yapabileceğiniz basit testler bulunmaktadır. Sahte pırlanta nasıl anlaşır? Gerçek pırlanta ile sahte pırlantayı ayırt etmeyi sağlayabilecek bu testler şunlardır : Orijinal pırlanta şeffaf olmaz.

Sahte ve gerçek pırlantayı tespit etmenin  en kolay yolu şeffaflık testidir.Eğer pırlantanız henüz bir takıya yerleştirilmemişse, temiz olduğundan emin olarak sivri ucu yukarı gelecek şekilde bir gazetenin üstüne koyun. Gerçek bir pırlanta ile kelimeleri açık şekilde görmeniz mümkün olmaz.

Testi uyguladığınız orijinal pırlantanın içinden bakıyorsanız, kelimeler biraz buğulu bir şekilde görünür.

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta göz kamaştırıcı şekilde parlar. Pırlantanın kesimi bu parlaklığı arttırmak üzere tasarlanır. Bu nedenle pırlantanın gerçekliğini anlamak için öncelikle bakılması gereken şey pırlantanın verdiği ışıltıdır. Yapay taşlarda ışığı geçirerek aynı ışıltıyı almanız mümkün değildir. Pırlantanın sahte olup olmadığını anlamanın bir başka yolu ise yansıma etkisidir.

Elinize alıp, ışığa tuttuğunuzda, pırlantanız ışığı gökkuşağı gibi yansıtıyorsa sahte ya da düşük kaliteli bir taştır. Kolaylıkla sahte pırlantayı ayırt edebileceğiniz bir başka yöntem de suya batma testidir. Bir bardağa su koyun pırlantanızı içine atın. Pırlantanız yüzeyde kalıyorsa kesin sahtedir.

Gerçek pırlanta özgül bir ağırlığa sahiptir ve suya konulduğunda batar.  Pırlantanız buğulanıyorsa sahtedir. Pırlantanızın üzerine üfleyin nefesinizden oluşan buğu üzerinde 3-4 saniyeden fazla kalıyorsa kesinlikle sahte olduğunu düşünebilirsiniz.

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır? 1

Pırlantanın en sert maden olan elmasın işlenmesiyle oluştuğunu belirttik. Eğer taşınız bir darbede iz alıyorsa sahtedir.

Bu gibi bir çok testle pırlantanın sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ancak çoğu zaman taş olarak değil işlenmiş ve bir aksesuara takılmış olarak aldığınız pırlantanın gerçek olduğundan emin olmak istiyorsanız mutlaka sertifikalı ürünler almalısınız.

Satıcı firmanın kimlik bilgileri, logosu ve isminin yer aldığı pırlanta sertifikası ürününüzün kimliği olarak elinizde bulunacaktır.  Bu sertifika aldığınız pırlantanın bir nevi garantisidir. İlerde pırlantanızı satmak istediğinizde bu sertifika pırlantanızın gerçek değerinde satılmasını sağlayacaktır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video