14 Temmuz 2024
Genel

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Dolandırıcılar ve kalpazanlar gün geçmesin ki yeni bir yöntemle karşımıza çıkmasın. Bu yöntemlerin belki de en eskisi ve en çok kullanılanları arasında olan sahte para kullanımı neticesinde bir çok vatandaşımız mağdur olmaktadır.

Teknolojinin de gelişmesi ile sahte para basımı kolaylaşmakta ve bu durum kalpazanların ekmeğine yağ sürmektir. Ekranlardan, emniyet güçleri tarafından ve çeşitli yollarla vatandaşlarımıza paranın sahteliği nasıl anlaşılır hakkında bilgi sahibi olunması gerektiği uyarısı yapılmaktadır.

Günümüzde sahte para anlama yöntemleri ve teknikleri de zorunlu olarak geliştirilmiştir. Vatandaşlar olarak bu teknikleri öğrenmek ve gerekli kontrolleri yapmak hem kendi açımızdan önemlidir, hem de kalpazanların önüne engel olmak için bir vatandaşlık görevidir. Sahte para anlama teknikleri ile birlikte sahte para sorgulama, sahte para anlama makinesi gibi yöntemler de bu konuda bize yardımcı olmaktadır.

Şimdi paranın sahteliği nasıl anlaşılır sorununun cevaplarını inceleyelim.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Anlama Teknikleri

 • Kağıt kalitesi : Gerçek para pamuk elyafı denilen kumaştan yapılırken, sahte para normal kağıttan üretilmektedir. Bu nedenle sahte para üzerindeki renkler soluk olmaktadır. Gerçek paranın üzerinde bir çok kabartma bulunmaktadır. Oysa ki sahte para düz baskı ile yapılmıştır.
 • Atatürk Görseli : Gerçek parayı ışığa tuttuğumuzda Atatürk’ün yer aldığı bir görsel görünecektir.
 • Paranın sahteliği nasıl anlaşılır sorusunun diğer cevabı da emniyet şeritleridir. Gerçek paralarda yer alan bu şeridin elinizdeki parada olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Holografik Şerit: Bu şeritte bulunan dikdörtgen içerisindeki TL harfleri, açıyı değiştirdiğimizde banknotun değerini gösteren sayılara dönecektir. Ayrıca bu şeritteki motifler farklı açılardan bakıldığında parlak bir yansıma verecektir.

 

Sahte Para Anlama Teknikleri

 • Gerçek paranın ön yüzündeki Atatürk portresinin yanı sıra banknotun değerini gösteren sayılar ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da dahil olmak üzere kabarma baskılar bulunur.
 • Renk değiştiren şerit : Paranın ortasında yer alan ve üzerinde TL ibareleri bulunan bu şerit farklı açılardan bakıldığında altın sarısına dönüşür.
 • Gerçek para ışığa tutulduğunda sol üst kenarda bulunan şekiller ile arka yüzeydeki şekiller birleşerek banknotun değerini gösterir.
 • Mikro yazılar: Banknotların ön ve arka yüzlerinde bazı bölgelerde banknot değerini gösteren mikro yazılar bulunur.
 • Paranın sahteliği nasıl anlaşılır sorusuna bir cevapta Ultraviyole ışınları ile yapılan kontroldür. Emniyet şeridinde Ultraviyola ışığı altında 5 ve 10 TL mavi, 20 ve 50 TL kırmızı, 100 ve 200 TL sarı renkte parlama yapar.
 • Görme engellileri düşünerek yapılan bir özellik ise filigranın sol üst kenarında parmaklarla dokunulduğunda fark edilen Braille alfabesi ile yazılmış noktalar bulunmaktadır.

Sahte bozuk para nasıl anlaşılır diye düşünenler için beli başlı belirtileri yazacak olursak: Sahtebozuk paralar gerçeğinden daha hafiftirler. Kenarındaki tırtıllar gerçeğinden daha azdır ve kullanıldıkça içi parlar ve dış katmanları kararı.

Sahte Para Anlama Teknikleri 1

Paranın gerçek olup olmadığını anlamanın en güvenilir ve kolay yolu ise Merkez Bankasının uygulamaya koyduğu sahte para sorgulama ekranını kullanmaktır. Eğer imkanınız varsa aşağıda linki verilen siteden para birimi, banknot değeri, seri ve sıra numarası bilgileri ile  sahte para sorgulama yapabilirsiniz.

Bu yöntemlerin dışında, sahte para kontrol kalemi ve sahte para anlama makinesi gibi tekneolji ürünlerini de piyasadan temin edebilirsiniz. Özellikle sahte para anlama makinesi için oldukça geniş bir alternatif mevcut bulunmaktadır.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video